6.1 C
Edirne
14:09 - 7 Nisan 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Bölge Haberleri

Otonom Lastik Projesi’yle temsil edecekler

Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri TÜBİTAK yarışmasında Tekirdağ’ı temsil edecek.

Lise 12. sınıf öğrencilerinin geliştirdikleri Otonom Lastik ile TÜBİTAK İstanbul Bölge Yarışmaları’nda Tekirdağ’ı temsil etmeye hak kazanan sekiz projeden biri oldu.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler yaptığı açıklamada, lastik basıncı ve nem değerinin gerçek zamanlı ölçülmesi ve kullanıcının bu şekilde bilgilendirmesi üzerine oluşturulan projenin Otonom Lastik Projesi olarak adlandırıldığını belirtti.

Öğrencileri tebrik ettiğini ifade eden Sözdinler şunları kaydetti:

“Proje ile gerek ticari yönden malzeme ve insan taşıma da, gerekse bireysel olarak hayatımızın her anında yer almaktadır. Aracımızın kullanım oranı ve süresi arttıkça sarf malzemelerinin ömrü de kısalmaktadır. Teknolojinin hayatımıza girişi kaçınılmaz bir şekilde ilerlemekle beraber hayatımızı da kolaylaştırmaktadır. Kullanıcıları en çok korkutan olaylardan biri aracı ile yolda kalmaktır. Bu mağduriyeti yaşatan malzemelerin içinde lastik sorunları göze çarpmaktadır.

Bunun yanı sıra anormal bir değer aralığına ulaştığında sistem, lastik tamir kitini devreye almaktadır. Kit devreye girdikten sonra sürücü yoluna ara vermeksizin sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedir. Çalışmada geri dönüştürülebilir malzemeler tercih edilerek doğa dostu bir proje oluşturulmuştur. Bu sayede çevreye olumsuz yönden kalıcı etki bırakılmadan çalışma gerçekleştirilebilmiştir”dedi.

(AA)

Diğer Haberler

Keşan’da yerleşim yerleri arası toplu ulaşım 15 gün süreyle durduruldu

Son Haber

Uzunköprü Belediyesi gıda yardımlarına da başladı

Son Haber

Tekirdağ Şehir Hastanesi bağlantı yollarının yapımına başlandı

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla