DOLAR 32,5380 0.01%
EURO 34,7244 0.02%
ALTIN 2.429,98-0,08
BIST 9.645,02-0,50%
BITCOIN 21618392,38%
Edirne
14°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özel çocukların özel yeri

Özel çocukların özel yeri

ABONE OL
19 Temmuz 2019 10:25
Özel çocukların özel yeri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Armağan Dönertaş Edirne Zihin ve Hareket Engelli Çocukları Koruma Derneği tarafından kurulan Yeşil Sera Kahvaltı Evi’nin hareket ve zihinsel engelli çocuklar için izledikleri vizyon ile özel çocuklara uzattıkları yardım eli tüm vatandaşlar tarafından takdir ediliyor.

Armağan Dönertaş Edirne Zihin ve Hareket Engelli Çocukları Koruma Derneği’ni kuran Yeşil Sera Kahvaltı Evi’nin sahibi Dönertaş Ailesi, aynı zamanda Yeşil Sera’dan gelen kira bedelini çocukların ihtiyacını karşılaması için gönderdikleri de öğrenildi. Özel gereksinimli çocuklara yapılanın yanı sıra, engelli çalışanlara da yer vererek hem evlerine ekmek götürmeleri için, hem de toplumda kendilerini kanıtlamaları için kapılarını açmaları şehir dışından gelen müşteriler ve Edirne’nin yerli halkı tarafından takdirleri toplamaya devam ediyor.

Tarihi köprülerin kapalı olmasına rağmen Karaağaç Yolu üstünde kalan Yeşil Sera Kahvaltı Evi’ne, farklı yollardan da olsa gelen müşterilerin buradan vazgeçmemesi ise bir çok şeyin özetle fotoğrafı olarak kanıtlanıyor.

“ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN”

Yeşil Sera Kahvaltı’nın işletme müdürü Özgür Bahçeci, “Erdoğan Dönertaş tarafından Armağan Dönertaş Edirne Zihin ve Hareket Engelli Çocukları Koruma Derneği’nin açmış olduğu bir yer burası. Buranın engelli çocuklara kahvaltıya geldiklerinde bütün bu hareket ve zihin engelli çocuklar yüzde 20 indirimli kahvaltı ediyorlar. Ayrıca bu çocuklarda içlerinde yetim olanlar var, onlar hiç bir şekilde kahvaltı ücreti ödemiyorlar. Böyle bir amacı var buranın diğer kahvaltı salonlarından farklı olarak” dedi.

“YEŞİL SERA’NIN KİRASI DİREK ÇOCUKLAR İÇİN DERNEĞE GİDİYOR”

Bahçeci “Erdoğan Dönertaş, Armağan Dönertaş’ın adına bu vakfı kurunca, burasının kirasını da oraya bağışlayıp, zihin ve hareket engelli çocuklara bir yardım olması amacıyla Yeşil Sera’yı kiraya verilip, gelen kira o derneğe bağışlanıyor. Dernek’te bu çocukların ihtiyacı ne ise onu karşılıyor. Dernek, bu çocuklara katkısı olması amacıyla kurulmuş. Hem bu hareket ve zihin engelli çocuklara faydası olur hemde insanlar açık alanda güzel bir kahvaltı etmiş oluyorlar. Burası büyük bir alan, yakında bulunduğumuz Yeşil Sera’da değişiklikler de yapılacak” dedi.

“ENGELLİ PERSONELE DE ÇALIŞMA EKİBİNDE YER VAR”

Engelli personellerin de burada çalışıp ekmek parasını kazandığını belirten Bahçeci, “Aynı zamanda istihdamda yapıyoruz. Daha önce engelli bir personelimiz de vardı. O personelimiz emekliliği hak etti ve buradan emekli oldu. Yine engelli personelimizden çalışabilecek durumda olanlar buraya geldiklerine çalışabiliyorlar. Onun haricinde öğrenci olanlar, Edirneli olanlar var. Hem burada hizmet ediyorlar, hem kendi harçlıklarını çıkartarak bir nevi yaşamlarını sağlamış oluyorlar” dedi.

“İNSANLARIN BİZİ TERCİH ETMESİ, HEM VİZYON HEM ANLIK HAZIRLANAN ÜRÜNLER”

Tunca Köprüsü’nün kapalı olmasına rağmen, müşterilerinin kendilerinden vazgeçmediklerinin altını çizen Özgür Bahçeci, “Tarihi köprülerin kapalı olmasına rağmen burayı tercih eden çok var. Kahvaltıyı her yerde edebilirsiniz, yenilen şey en nihayetinde domates, peynirdir zihniyeti ile bakanlar var. Bunun haricinde yapılan ürünlerin hiç biri soğuk, dondurma ürünler değil. Hepsi el yapımı ürünler. Paçanga böreğinden, menemenine kadar hepsi birebir o an hazırlanıp müşteriye verildiği için daha sağlıklı, daha fresh olduğunu düşünüyorum. İnsanların tercih etmesinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Köprülerin kapanmış olmasına rağmen insanların buraya gelmesi bizim için gurur verici. Sadece yeni köprüyü kullanarak insanlar buraya gelebiliyorlar, ya da set altındaki yolu kullanıp gelebiliyorlar” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.