DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21091920,33%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Promet, “Asgari ücrete önemli bir zam yapıldı”

Promet, “Asgari ücrete önemli bir zam yapıldı”

ABONE OL
22 Haziran 2023 10:36
Promet, “Asgari ücrete önemli bir zam yapıldı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 yılının ikinci yarısından itibaren geçerli olacak 11 bin 402 lira olan asgari ücretin önemli bir rakam olduğunu söyleyen Hak-İş Edirne İl Başkanı ve Öz Sağlık İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, yeni asgari ücretin çalışanlara ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Asgari ücrette yüzde 34’lük bir artışla brüt 13 bin 414 TL, net 11 bin 402 TL olarak açıklanmasının çalışanlar açısından olumlu olduğunu kaydeden Promet, Hak-İş olarak işverenlere verilen devlet desteğinin yılın ikinci yarısı için 500 TL’ye çıkarılmasını önemsediklerini de ifade etti.

“ASGARİ ÜCRET ZAMMINI ÖNEMLİ BULUYORUZ, HAYIRLI OLSUN”

Hak-İş Edirne İl Başkanı ve Öz sağlık iş Sendikası Edirne Şube Başkanı Emre Promet, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde emekçilerin enflasyona ezdirilmeyeceği anlayışının ve Türkiye Yüzyılı vizyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni asgari ücret rakamlarının, çalışanlara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zammı önemli buluyor, asgari ücretlinin satın alma gücünün korunmasına yönelik ekonomi politikalarının da hızla hayata geçirileceğine inanıyoruz. 2023 yılının ikinci yarısından itibaren geçerli olacak asgari ücret, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Işıkhan tarafından açıklandı. Buna göre asgari ücret yüzde 34’lük artışla, brüt 13 bin 414 lira, net 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde emekçilerin enflasyona ezdirilmeyeceği anlayışının ve Türkiye Yüzyılı vizyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni asgari ücret rakamlarının, çalışanlara ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

“İŞVERENE 500 LİRALIK DESTEĞİ ÖNEMLİ BULUYORUZ”

Asgari ücrete gelen ara zammının haricinde işverene verilen desteği de önemli bulduklarını dile getiren Promet, “Hak-İş Konfederasyonu olarak, çalışma hayatına ilişkin sorunların çözümü ve eksikliklerin giderilmesi için bütüncül bir yaklaşımla etkin politikalar ve araçlar hayata geçirilerek emekçilerin yüzyılının da gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu kapsamda emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zammı önemli buluyoruz. Asgari ücretlinin satın alma gücünün korunmasına yönelik ekonomi politikalarının da hızla hayata geçirileceğine inanıyoruz. Hak-İş olarak, tüm ücret geliri elde eden kişiler için asgari ücrete tekabül eden kısmın vergiden muaf tutulmasına ilişkin düzenlemenin devam etmesini son derece önemli buluyoruz. Bununla birlikte, asgari ücret ile vergi oranları arasındaki makasın giderek daraldığına da dikkat çekiyor ve bu kapsamda ücretler üzerindeki vergi oranlarının düzenlemesine duyulan ihtiyacı bir kez daha belirtmek istiyoruz. Asgari ücret için işverenlere verilen devlet desteğinin yılın ikinci yarısı için 500 TL’ye çıkarılmasını da önemli buluyoruz.  Hak-İş olarak, işçilerin tamamını temsil etmekten uzak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çoğulcu, katılımcı ve kapsayıcı olmaktan çok uzak, çağın gerisinde kalmış yapısının değiştirilmesi, katılımcı bir anlayışla yeniden belirlenmesi talebimizi bir kez daha yineliyoruz. Açıklanan asgari ücretin tüm emekçilere, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” diye sonlandırdı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.