Reçetesiz grip aşına bloke

18.09.2023 10:00

Eczacı Şükrü Ciravoğlu, Sağlık Bakanlığı'nın grip aşılarına bloke koyduğunu belirterek, “Şu anda elektronik reçete yazılan risk grupları haricinde, ücretli, ücretsiz kimseye aşı vurulamıyor” dedi.

Reçetesiz grip aşına bloke

Eczacı Şükrü Ciravoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın grip aşılarına bloke koyduğunu belirterek, “Şu anda elektronik reçete yazılan risk grupları haricinde, ücretli, ücretsiz kimseye aşı vurulamıyor” dedi.

Grip aşısı yaptırmak isteyen vatandaşlar eczane kapısından dönüyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından grip aşılarının Ekim itibariyle vurulması önerildiğini belirten Eczacı Şükrü Ciravoğlu, ancak şu süreçte Sağlık Bakanlığı’nın grip aşılarına bloke koyduğunu belirterek, “Şu an itibariyle grip aşılarının verilebilmesi için doktor tarafından elektronik reçete yazılması gerekiyor. Şu anda elektronik reçete yazılan risk grupları haricinde, ücretli, ücretsiz kimseye aşı vurulamıyor” diye konuştu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN GRİP AŞILARINA BLOKE”

Sonbahar mevsimiyle birlikte grip aşılarının sezonunun da başladığını belirten Ciravoğlu, “Önceki yıllarda Eylül ayı başından itibaren grip aşılarının vurulması öneriliyordu. Fakat Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar sonucunda grip hastalığının en çok görüldüğü mevsimin biraz daha ileriye doğru kaydığı belirlendi. Dolayısıyla bu ayda Ekim başından itibaren vurulması artık önerilmekte. Ancak Eylül ayında da vurulmasında bir sakınca yok gayet tabii ki. Ancak aşılarla ilgili şöyle bir durum var. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Sağlık Bakanlığı tarafından grip aşılarının satışına bloke konmuş durumda. Şu an itibariyle grip aşılarının verilebilmesi için doktor tarafından elektronik reçete yazılması gerekiyor. Risk grupları dışındaki hastanın reçetesine sistem onay vermiyor. Dolayısıyla bu şekilde Karekodunu düşemediğimiz sistemden reçeteli veya reçetesiz ücretli veya ücretsiz bir talep geldiğinde eczanelere şu anda Sağlık Bakanlığı onay olmadan karşılanamaz durumda aşılar. İlerleyen süreçte bunun açılması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bir duyuru yapması bekleniyor. Şu an itibariyle ancak risk gruplarına elektronik reçete yazılması durumunda aşı olunabilir” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler