DOLAR 32,8975 0.22%
EURO 35,3298 0.51%
ALTIN 2.459,950,39
BIST 10.734,57-0,34%
BITCOIN 2021726-4,19%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Refüjlerde yeni düzenleme

Refüjlerde yeni düzenleme

ABONE OL
26 Kasım 2021 23:07
Refüjlerde yeni düzenleme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi’nce Talatpaşa Caddesi’nin bankalar önü ile Ayşekadın arasındaki refüjlerde düzenleme çalışması başlatıldı. Belediye Başkanı Recep Gürkan yeni düzenleme ile yaya kaldırımı haricinde insanların refüjlerden karşıdan karşıya geçmelerinin de önüne geçileceğini belirterek, “Amacımız hem yaya güvenliği hem de şehir estetiği” dedi.

Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışma kapsamında, Talatpaşa Caddesi’nin bankalar önündeki bölümü ile Ayşekadın’da Şükrüpaşa İlkokulu’nun bulunduğu kavşak arasındaki 1400 metrelik refüjlerdeki topraklar alınarak buraya beton döküldü. Daha sonra bu alanda elektrik sisteminin altyapı işlemleri gerçekleştirildi. Yeni düzenleme kapsamında Belediye ekipleri yeniden düzenledikleri refüj bloklarına Selçuklu motifleri içeren lazer kesimli çelik konstrüksiyon ışıklı refüj korkuluklarının montajını yapmaya başladı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, yeni düzenleme ile şehir merkezindeki refüjlerde keyifli, dekoratif ve estetik bir görünüm oluşturulduğunu, ancak esas amaçlarının, eski refüjlerden rasgele karşıdan karşıya geçmelerin önüne geçmek olduğunu söyledi.  Yol güzergahında belirli noktalarda yaya geçitleri olmasına rağmen bazı kişilerin eski refüjlerden rasgele karşıdan karşıya geçtiğini belirten Gürkan,  “Şehrimizde yeni bir düzenleme başlattık. Bankalar Caddesi’nden Eski SSK Kavşağı’na kadar olan orta refüjlere kadar çiçek ektik, olmadı, çimen ektik olmadı, bitki ektik olmadı. Çünkü Edirneli hemşehrilerim hep üzerlerine basmayı tercih etti. Sadece çiçeklerin, çimenlerin üzerine basılsa sorun değil tekrar yenilerini ekleriz ama yaya geçidinin olmadığı yerlerde; rastgele atlayarak karşıya geçmekten dolayı da maalesef birçok trafik kazası yaşandı, yaşanmaya da devam ediyor. O yüzden birçok büyükşehirde olduğu gibi orta refüjleri bir parapetle geçişi kesmek anlamında böyle bir düzenleme yaptık. Kentin estetiğine katkı sağlaması amacıyla belediyemizin logosunu ve ay ve yıldızımızı da bu levalara koyduk. Led ışıklarla, gece sokak lambaları ile beraber bunları yakarak, yaklaşık 1,5 kilometre kadar bir alanda şehrimizi aydınlatmaya devam edecekler. Elbette beğenen olacak, beğenmeyen olacak.  Ama şunu unutmayalım, bunların ilk amacı yaya güvenliği, insanlığın trafik kazalarından korunmasını sağlamak ve elbette şehir estetiğine de bir katkı sağlamasını planlıyoruz, hedefliyoruz. Hayırlı olsun Edirnelilere” dedi.

Gürkan, mevcut alandaki çalışmanın ardından aynı düzenlemenin, Lozan Caddesi Karaağaç girişindeki köprü kenarlarında da gerçekleştirileceğini belirtti.

Bu arada yeni refüjlerde Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından da boyama çalışması gerçekleştiriliyor.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.