DOLAR 32,9071 0.25%
EURO 35,3958 0.7%
ALTIN 2.468,620,75
BIST 10.684,84-0,80%
BITCOIN 2017636-4.2859%
Edirne
32°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Selimiye Meydanı, yeni bitkilerle buluştu

Selimiye Meydanı, yeni bitkilerle buluştu

ABONE OL
20 Ekim 2023 17:19
Selimiye Meydanı, yeni bitkilerle buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Edirne’nin gözde noktası Selimiye Meydanı’na Escallonia Cardinallis, Viburnum Lucidum, Berberis Thurbergii, Lavandula Officinalıs ve Festuca Glauca olmak üzere 5 çeşit bitkinin ekimini gerçekleştirdi.

Mülkiyeti ve projesi Edirne Belediyesi’ne, finansmanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olan Selimiye Camii ve Külliyesi Rekreasyon Projesi kapsamında yenilenen Selimiye Meydanı, kısa zamanda Edirnelilerin ve Edirne’ye gelen misafirlerin en çok vakit geçirdiği alanlardan biri oldu. Türkiye’nin en büyük meydanlarından biri olan, yeşil alanları ile göz dolduran Selimiye Meydanı’nda Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün peyzaj çalışmaları da devam ediyor. Ekipler, peyzaj çalışmaları kapsamında Escallonia Cardinallis, Viburnum Lucidum, Berberis Thurbergii, Lavandula Officinalıs ve Festuca Glauca isimli bitkilerin ekimini gerçekleştirdi.

İlk olarak bitkiler için özel olarak hazırlanan topraklarla ekim yapılacak olan parselleri oluşturan ekipler, daha sonra hazırladıkları parsellere Escallonia Cardinallis, Viburnum Lucidum, Berberis Thurbergii, Lavandula Officinalıs ve Festuca Glauca isimli bitkilerin ekimini yaptı. Toprakla buluşturulan bitkilere daha sonra ihtiyacı olan besin maddelerinin takviyesi gerçekleştirdi.

Tüm zamanların en iyi mimarı Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nin Edirne’nin baş tacı olduğu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Mülkiyeti ve projesi Edirne Belediyesi’ne, finansmanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olan Selimiye Camii ve Külliyesi Rekreasyon Projesi ile Selimiye Camii’ne yakışır bir meydan kazandırdık.  Selimiye Meydanı yeni görünümü ile hem Edirnelilerin hem de kentimize gelen misafirlerimizin beğenisini kazanıyor. Bu kapsamda Selimiye Meydanı’nda ekiplerimizin peyzaj çalışmaları da devam ediyor. Son olarak ekimi gerçekleştirilen Escallonia Cardinallis, Viburnum Lucidum, Berberis Thurbergii, Lavandula Officinalıs ve Festuca Glauca isimli bitkiler, inanıyorum ki Selimiye Meydanı’mızın güzelliğine güzellik katacak” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.