STK’lardan Bahar Kalkanı’na destek

03.03.2020 10:26

STK’lardan Bahar Kalkanı’na destek

Türkiye’nin 81 ilde önde gelen Sivil Toplum Kuruluşları (STK), Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde İdlib’e yönelik başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı’na destek açıklaması yaptı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı konuşmanın ardından Edirne’nin de aralarında bulunduğu 7 bölgeden STK temsilcileri destek mesajlarını verdi.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde 81 ilde önde gelen 30 yakın meslek örgütü, STK’lar İdlib’de başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı’na destek verdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, “Şu an 81 İl’de Türkiye’nin önde gelen 30’a yakın meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu, hep birlikte bu açıklamayı yapıyoruz. Bizler, her kritik dönemde milletimizin ve devletimizin yanında durduk. Üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını vererek hareket ettik. Bugün de İdlib’te gerçekleşen hain saldırıya ilişkin, ortak tepkimizi gösteriyoruz. Öncelikle vatanın huzuru, güvenliği ve mazlumları müdafaa etmek üzere üstlendikleri görevde şehit olan tüm kahraman askerlerimizin ruhları şad olsun. Rabbim şehitlerimizin mekânını cennet, eylesin. Yakınlarına sabır ve metanet, yaralılarımıza acil şifalar nasip eylesin. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Askerlerimizin İdlib’de, hem ülke sınırlarımızı ve hem de mazlumları korumakta olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Zira Suriye’de yaşanan zulümlere, yüzbinlerce sivilin zalimce katledilmesine, milyonların evinden, toprağından sürülmesine, dünya sessiz kaldı. Türkiye’nin barış ve huzur odaklı çabalarıysa, ne yazık ki, pek çok ülkede karşılık görmedi. Buradan tekrar sesleniyoruz; karşımızda, insanlıktan nasibini almamış, tüm ahlaki, insani ve dini değerleri hiçe sayan, kendi yurttaşlarını bile topraklarından eden, canlarına kasteden, zihniyete sahip bir rejim bulunuyor. Suriye’yi her geçen gün daha da ağır bir yıkıma sürüklüyor” dedi.

Rejim güçlerinin son olarak da, yapılan anlaşmalara uymayarak, askerlerimizi kalleşçe pusuya düşürdüğünü belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi;

“Bu saldırı, asla kabul edilemez. Dolayısıyla, masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan bu rejim unsurlarına karşı sessiz kalmamız beklenemez. Tarihi ve kültürel bağlarımız bulunan, rejimin zulmünden kaçan Suriyeli kardeşlerimizin yaşama hakkını korumak tarihi, insanı ve vicdani sorumluluğumuzdur.  Türk Devleti ve Ordusu, bugüne kadar, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtıyla terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir. Elbette bu acımasız saldırının sahipleri bunun bedelini ödeyecektir. ‘Bahar Kalkanı’ harekâtıyla ödemeye de başlamıştır. Şunu da herkes bilsin ki, biz, her türlü zorluğu aşmasını bilen bir milletiz. Mevzubahis vatan olunca, tüm siyasi ve fikri ayrılıkları bir tarafta bırakırız. İşte şimdi de birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor, sabır ve dayanışma gösteriyoruz. Ülkemizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutuyoruz. Bugün her zamankinden daha güçlü şekilde biriz, bütünüz ve birlikteyiz. Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden Mesleki ve Sivil Toplum Örgütleri olarak, bayrağımızın altında kenetlendik. Katil rejime karşı kararlı şekilde mücadele eden devletimizin ve kahraman ordumuzun yanındayız. Barış ve huzurun tesisi için alınacak kararların ve atılacak adımların arkasındayız. Cenabı Hak ülkemizi korusun, milletimizin birliğini ve dirliğini muhafaza etsin, ordumuzu muzaffer kılsın” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı konuşmanın ardından Edirne’nin de aralarında bulunduğu 7 bölgeden STK temsilcilerine canlı bağlantı yapılarak destek mesajlarını verdi.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler