Su sayaçlarının korunmasına yönelik önerilerde bulundu

28.01.2021 17:57

Keşan Belediye Başkanlığı'nın Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran, yaptığı açıklamada yaşanabilecek don olayları nedeniyle su sayaçlarının korunmasına yönelik alınabilecek tedbirlerle ilgili önerilerde bulundu.

Su sayaçlarının korunmasına yönelik önerilerde bulundu

Başaran, abonelerin, sayaçlarını donmalara karşı korumasında yarar olacağının altını çizerek, “Havaların iyice soğuduğu bugünlerde yaşanabilecek sayaç donmalarına karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerekir. Sayaçlar izole edilmediği takdirde donarak patlayabilir ve olası arızalar meydana gelebilir. Havaların soğuması nedeniyle muhtemel don olaylarına karşı abonelerimizin su sayaçlarını korumaları için önlem almaları ve sayaçların soğukta donmaması için bulunduğu ortamı hava cereyanına karşı korumaları gerekmektedir. Açıkta kalan sayaç, su boruları izocam, bez parçası, talaş, boru kılıfı gibi maddelerle kaplanarak korunması sağlanmalıdır” dedi.

Sayaçların dışarıda olması durumunda, sayaç yelerinin temiz ve rüzgar almayacak şekilde düzenlenmesinin, koruyucu olabileceğini ifade eden Erhan Başaran, “Su sayacının donarak patlaması halinde öncelikle vananın kapatılarak suyun kesilmesi gerekir. Bu sayede hem diğer sayaçların da donmasının önüne geçilir, hem de suyun boşa akması önlenmiş olur. Donan sayaçlar hiçbir şekilde ateş ve sıcak su ile açılmaya çalışılmamalıdır. Tesisata ve borulara zarar verilebilir” şeklinde konuştu.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler