Şurdan Burdan

01.08.2019 01:42

Geçtiğimiz hafta Ulusal gazeteleri okurken yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak’ın 28,06,2019 günü “çok geç olmadan” adlı köşe yazısını okudum. Yazının bir bölümü beni hayrete düşürdü. % 98’si Müslüman olan bir ülkede Müslümanların ibadetle ilgili yüzdelikleri beni şaşırttı. Düşünebiliyormusunuz? %78 namaz kılmıyor, %20 dua bilmiyor.

Neyse Biz gazeteci arkadaşımızın yazısını aynen size aktarıyorum :

Hani hep diyorum ya, her topluluk layık olduğu gibi idare olunur. İşte toplumun hali pür melali: ‘Türkiye’de toplumun dine ve dini değerlere bakışı araştırması MAK 2017’: % 14 Allah’a inanmıyor. % 25 Meleklere inanmıyor. % 24 Kur’an-ı Kerim’in vahiyle geldiğine yani Kur’an’a inanmıyor. % 74 Evindeki Kur’an-ı Kerim’i okumuyor. % 37 Peygambere, Hz. Muhammed (S.A.V.)’e inanmıyor. % 45 Kadere (Hayır ve Şerrin Allah’tan geldiğine) inanmıyor. % 27 Öldükten sonra dirileceğinize ve hesaba çekileceğine inanmıyor. % 68 Kur’an-ı Kerim’i Arapça hattından okuyamıyor. % 75 Hiçbir Kur’an Kursu’na eğitim almak amacıyla gitmemiş. % 83 Kur’an-ı Kerim’in Türkçe mealini hiç okumamış. % 77 Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) hayatını hiç okumamış. % 43 Hiç camiye gitmemiş. % 55 Ramazan ayında oruç tutmuyor. % 70 İslam dini ile ilgili bilgileri öğrenmek için okumuyor. % 78 Namaz kılmıyor. % 20 Dua etmiyor. % 59 Selamlaşırken ‘selamün aleyküm’ demiyor. % 46 Halifelik istemiyor. % 10 Günah işlediğinde pişman olmuyor. % 35 Gusül abdesti almıyor veya bilmiyor.’ Yahu, İmam-Hatiplilerde namaz kılan öğrenci sayısı ortalama %25. İlahiyatlarda %50! Bu kafa ile nereye gidebiliriz! ‘Ne sağcı, ne solcu futbolcu’ bir nesil geliyor.

***
Sosyal medyada dolaşırken gözüm bir artadaşımın paylaştığı yazıya takıldı. Arkadaşımın paylaştığı yazı beni hem çok üzdü, hem de çok etkiledi. Yazı aynen şöyle : Cindoruk “o zamanlar biz İnönü’nün asker kaçağı olduğunu söylerdik ve de inanırlardı”

Düşünebiliyormusunuz İnönü hem paşa, hem garp cephesi komutanı, hem de asker kacağı” olacak. Pes doğrusu. Politikacılar bizleri kimbilir hangi yalanlarına daha ortak ettiler. Bu yazıyı okuduktan sonra Aziz Nesin’i anmadan geçemeyiz. Ne demişti Azız Nesin “Türk insanının %60’şı aptaldır” neden %60 demiş ben hala anlayamadım!

Mizah ustası Müjdat Gezen ise olayı şöyle anlatmıştı :

“İzmir Torbalı’da şenlik vardı, İlhan Selçuk ve Aziz Nesin’le birlikte bir panele katılmıştık. Panelin konusu mizahtı. Birisi kalktı “Nasrettin Hoca’nın torunları olarak zeki insanlarız değil mi?” diye sordu Aziz Nesin’e. O da “Yüzde 60’ı aptaldır” dedi. Herkes alkışladı. Sonra kuliste kendisine sordum neden böyle bir şey söylediğini. O da “Evladım, yüzde 92 diyecektim dilim varmadı” dedi. O zaman referandum yapılmıştı ve oy verenlerin yüzde 92’si Kenan Evren’e oy vermişti. Bu söz oradan kaldı.”

***
Neyse biz bugünkü yazımızı uzun yıllar önce berberimden duyduğum bir fıkra ile sonlandıralım :

Şakacı bir berber varmış. O gün koltuğuna bir müşteri gelmiş. Bakmış müşteri tam kafasına göre. Beyefendi nerelisiniz diye sormuş. Müşteri ben Tortumluyum diye cevap vermiş. Berber başlamış konuşmaya. Aman abicim geçen hafta bir müşteri geldi tam sabunu yüzüne sürücem bana dur dedi. Ben Tortumluyum. Bizim yüzümüze sabun sürülmez. Usturanı sabunsuz kullan demiş. Hemen ardından sabunu tam adamın yüzüne sürecekken “usta bana tortum tıraşı yap” demiş. Berber amacına ulaşmış. Başlamış tıraşa. Tortumlu müşterinin canı öyle yanmışki “berber ben Tortumun kenarındanım” demek zorunda kalmış. (Tortumlulardan özür dilerim)

Tebessüm yüzünüzde, sevgi yüreğinizde, sevdikleriniz hep yanınızda olsun. Her ne işiniz varsa olumlu şekilde sonuçlanması dileğimle…..

GÜNÜN SÖZÜ :

İki şey sonsuzdur, insanoğlunun aptallığı ve evren. İkincisinden o kadar emin değilim.

Albert Einstein

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler