Tehlike çanları çalıyor!

08.01.2021 11:26

Yeni yılın ilk Belediye Meclisi toplantısında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kuraklık nedeniyle su tasarrufu çağrısı yaparak, “Yeraltı suları hem yüzde 85 oranında azaldı hem de gittikçe daha aşağılara iniyor. Bir süre sonra suyu bulmakta aşırı zorlaşacak ve aşırı pahalanacak belki de imkansız hale gelecek” dedi. Gürkan, ayrıca yeni su kuyuları açtıklarını belirterek, daha önce 10 metrede bulunan suyun Paşaçayırında 95 metrede bulabildiklerini söyledi.

Tehlike çanları çalıyor!

Yeni yılın ilk Belediye Meclisi toplantısında konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kuraklık nedeniyle su tasarrufu çağrısı yaparak, “Yeraltı suları hem yüzde 85 oranında azaldı hem de gittikçe daha aşağılara iniyor. Bir süre sonra suyu bulmakta aşırı zorlaşacak ve aşırı pahalanacak belki de imkansız hale gelecek” dedi. Gürkan, ayrıca yeni su kuyuları açtıklarını belirterek, daha önce 10 metrede bulunan suyun Paşaçayırında 95 metrede bulabildiklerini söyledi.

91 YILIN EN KURAK MEVSİMİ

Edirne Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Ocak ayı Olağan Toplantısı dün gerçekleştirildi. Mecliste bir konuşma yaparak, Trakya’nın son 91 yılın en kurak mevsimini geçirdiğine dikkat çekerek su tasarrufu konusunda uyarılar yapan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kuraklık Türkiye’nin birçok yerinde dünyanın birçok yerinde yaşanıyor ama özellikle Trakya son 91 yılın en kurak mevsimini yaşıyor. Bu yüzden hepimizin su tasarrufuna azami dikkat etmesini bir kez daha önemle hatırlatmak istiyorum” dedi.

Gürken, “Su tasarrufu gerçekten çok önemli çok yaşamsal. Günlerdir anlatıyoruz, televizyonlarda, ulusal kanallarda bunlar çıkıyor. Sonuç itibariyle su yaşamsal, su hayat. Elektrik olmadan olabilir, doğalgaz olmadan olabilir ama su olmadan olmaz. O yüzden elimizdeki suyu, su rezervlerini çok tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Yeni su kuyuları açıyoruz. Düne kadar 10 metrede su bulduğumuz Paşaçayırında 95 metrede suyu bulabildik. Edirne gibi yerde, Paşaçayırında. Bu şunu gösteriyor, yeraltı suları hem yüzde 85 oranında azaldı hem de gittikçe daha aşağılara iniyor. Bir süre sonra suyu bulmakta aşırı zorlaşacak ve aşırı pahalanacak belki de imkansız hale gelecek. O yüzden evlerimizde kullandığımız sularda, araç yıkamalarda, bahçe yıkamalarında, tarımsal amaçlı vahşi sulamadan biran önce vazgeçmek gerekiyor. Bunların yöntemleri var, uzmanlar biliyor, o yöntemlere dönmemiz gerekiyor.  Buçuktepe’ye gelen isale hattını da yenilemeye başladık. 100 yıl dayanacak bir boruyla yeniliyoruz. Oradaki kayıp-kaçak oranı da bitecek. Bu çalışma bittiğinde ihtiyaç halinde şehrin yüzde 50 su ihtiyacını karşılayacak yeni bir imkana daha kavuşacağız. Ama barajlara mutlaka ihtiyacımız var. En öncelikli gündem maddemiz bu. Bu nedenle vatandaşlarımızı su tasarrufu konusunda uyarmak istiyorum”

KAYIP KAÇAK SU ORANI DÜŞECEK

Edirne’nin içme suyu şebekesini tamamıyla yenilediklerinde, yılda verilen 18 milyon metreküp su oranının 12 milyon metreküpe düşeceğinin altını çizen Gürkan; “En dikkat çekmek istediğimiz kayıp-kaçak oranı. Başta içme suyu şebekesinin tümüyle yenilenmesi olmak üzere ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. Şuanda bu sistemle, bu şebeke ile yılda yaklaşık 18 milyon metre küp Edirne’ye su veriyoruz. Bunun yüzde 46’sının kayıp-kaçak oranı olduğunu düşünürsek; bugün Edirne’nin 3’te birini yenilediğimiz içme suyu şebekesinin tümünü yenilediğimizde Edirne’ye yılda vereceğimiz su miktarı 12 milyon metre küplere düşecek. Bu da hem dünyanın hem ülkemizin hem de Edirne’nin su kaynaklarını daha sağlıklı değerlendirmesini ve gelecek kuşaklara da o temiz içme suyunu daha yeterli bir şekilde bırakabilmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Mecliste, Pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle 2021 yılında Belediye kiracılarının veya Belediyeye ait olan taşınmazlara ilişkin olarak; irtifak hakkı, kiralama ve benzeri kullanımdan kaynaklanan ve ilgili mevzuatınca ödenmesi gereken bedeller ve tutarları kapsamındaki; tutar ve bedellerine 2021 yılı için artış yapılmaması oy birliğiyle kabul edildi. Gizli oyla Denetim Komisyonu’nda görev yapacak olan meclis üyeleri belirlendi. Denetim komisyonuna meclis üyeleri Ali Şükrü Atamgüç, Engin Yağcılar, Duygu Şener ve Ayhan Dinç seçildi. Mecliste toplamda 19 madde görüşülerek karar bağlandı.

İÇME SUYU İHTİYACI İÇİN YENİ SU KUYULARI AÇILDI

Öte yandan Küresel iklim değişikliği; Trakya’nın son 91 yılın en kurak dönemini yaşaması ve barajlardaki su seviyelerinin kritik seviyeye ulaşması Edirne Belediyesi’ni yeni su kaynağı arayışlarına yöneltti. Edirne Belediyesi, kentin içme suyu ihtiyacını hem bugün hem de gelecekte de daha sağlıklı bir şekilde sağlayabilmek için Paşaçayırı bölgesine 3 yeni su kuyusu daha açıyor.

Edirne Belediyesi bu çalışmayla bu bölgedeki 12 olan su kuyusu sayısını 15’e yükseltecek, mevcut olan su kuyularının bakımını gerçekleştirecek. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kriz planlarımız hazır, hepsine çalışıyoruz” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler