DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22295960,67%
Edirne
21°

HAFİF YAĞMUR

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Trump ve Borisov’un, ortak beyanı

Trump ve Borisov’un, ortak beyanı

ABONE OL
27 Kasım 2019 16:06
Trump ve Borisov’un, ortak beyanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Biz, ABD Cumhurbaşkanı ve Bulgaristan Başbakanı olarak, iki ülke arasındaki güçlü dostluğu ve ittifakı yineliyoruz. Dostlar ve müttefikler olarak, güvenlik alanındaki işbirliğimizi derinleştirmeye ve iki büyük ulusun ekonomik büyümesini ve refahını teşvik etmeye kararlıyız. Bugün, Amerika Birleşik Devletleri ile Bulgaristan Cumhuriyeti arasındaki stratejik ortaklığın güçlendirilmesine yönelik tedbirleri açıklıyoruz.
İlişkilerimizin temel amacı, Transatlantik toplumu ortak fedakarlık ve ortak savunma, demokratik değerler, adil ticaret ve karşılıklı stratejik çıkarlara bağlılık ile birleşmiş bir uluslar topluluğu olarak güçlendirmektir. Otuz yıl önce, komünist diktatörlüğünün sona ermesinden sonra, Bulgaristan özgürce Transatlantik bir yönelimi seçti. Onbeş yıl önce, Bulgaristan NATO’nun müttefiki oldu ve transatlantik Batı yanlısı seçimini yeniden onayladı.
ABD, bu yıl savunma harcaması GSYİH’nın yüzde ikisini aşan Bulgaristan’ın mali yükünü paylaşma konusundaki liderliğini ve taahhüdünü takdir ediyor. Bulgaristan ayrıca, 2024 yılına kadar NATO üyeliği olarak savunma harcaması sözünü uzun vadede yerine getirmeyi planlıyor. Silahlı kuvvetlerimiz özgürlüğü savunmada birleşmişlerdir ve Avrupa-Atlantik güvenliği için özel önem taşıyan, Karadeniz de dahil olmak üzere NATO’nun doğu cephesinde savunma ve önleyici konumlarını güçlendirmeyi beklemektedirler. Birleşik Devletler ve Bulgaristan, Novo Selo eğitim sahası ve Graf Ignatievo Hava Üssü’nün ortak tatbikatlarından ve diğer ABD operasyonel kullanımlarından yararlanıyor ve gelecekteki ortak eğitim olanaklarımızı daha da geliştirmek için yollar aramayı planlıyor. ABD ve Bulgaristan ayrıca, gereksiz silahların imhası konusunda işbirliklerini sürdürme niyetindeler.
ABD, Bulgaristan’nın sekiz F-16 uçağı almasını ve ülkenin silahlı kuvvetlerini modernize etme çabalarını takdir ediyor. Bulgaristan, bu devralımı desteklediği için ABD’ye teşekkür ediyor. ABD ve Bulgaristan, savunma sanayi ve teknolojisini alanındaki ortaklıklarını derinleştirmeyi planlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin uygun gördüğü yüksek teknolojili savunma teknolojilerine ve silahlarına erişimi kolaylaştırmaya devam etmek de dahil olmak üzere, savunma sanayiinde ve bölgesel savunma ve önlemler için kritik öneme sahip olan teknolojide ek ortaklıklar geliştirmeyi taahhüt ediyoruz. Bulgaristan, Bulgaristan pazarında rekabet etmek isteyen ABD şirketlerinin önerilerini dikkate almaya kararlıdır.
ABD ve Bulgaristan enerji güvenliğinin ulusal güvenlik olduğunu anlıyor. Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin, ekonomilerimiz için enerji güvenliği, bağımsızlık ve rekabet gücü garantisi olduğu ortak anlayışımızın altını çiziyoruz. Bulgaristan’ın daha verimli ve daha temiz enerji kaynaklarına geçme konusundaki ilgisini dikkate alarak, çeşitli ve güvenilir kaynaklardan gaz tedarikini artırmak ve nükleer enerji sektörünü çeşitlendirmek için işbirliği yapacağız. Bu bağlamda, Bulgar mevkidaşları ile birlikte nükleer de dahil olmak üzere çeşitli enerji alanlarında daha fazla işbirliği için olanakları araştırmak üzere ABD Bulgaristan’a teknik bir ekip göndermeyi planlıyor. Yalnızca açık ekonomik temeli veya ticari ihtiyacı olan enerji projeleri geliştirme vizyonunu paylaşıyoruz. ABD ve Bulgaristan ayrıca, AB güvenlik ve çeşitlendirme gerekliliklerine tam olarak uymakla birlikte Kozloduy nükleer enerji santrali için ABD nükleer yakıtının hızlı bir şekilde lisanslandırılmasını ve kullanılmasını destekleyerek Bulgaristan’ın enerji güvenliğini güçlendirmek için birlikte çalışmayı planlıyor.
Yunanistan-Bulgaristan ara bağlantı noktasını tamamlayarak, Yunanistan’ın Aleksandrupolis yakınlarındaki yüzen depolama ve yenileme platformunda bir pay ve rezerv kapasitesi edinerek Bulgaristan’ın bölgesel bir doğal gaz dağıtım merkezi olma isteklerini; iç gaz pazarını serbestleştirme, kapasitesini artırma ve gaz depolama alanına erişim sağlama yönündeki arzusunu; Sırbistan ile işbirliği yapma çabalarını, başka bir ara bağlantı kurup Trans-Balkan Doğal Gaz Boru Hattı’nın AB kurallarına uygun olarak gaz ithalatını Doğu Avrupa’ya çeşitlendirmek için bir kapasiteye yatırım yapmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Tüm bu adımlar, Bulgaristan’ın enerji güvenliğini önemli ölçüde artıracak, Bulgar tüketicisi için enerji maliyetini düşürecek ve Bulgaristan’ı bölgede bir enerji lideri haline getirecek.
Ayrıca, kilit enerji, ulaşım ve dijital altyapıların genişletilmesi de dahil olmak üzere bölgesel kalkınmayı teşvik etmek için, özellikle Üç Deniz Girişimi ve Transatlantik Enerji İşbirliği Ortaklığı aracılığıyla, çok taraflı forumlarla birlikte çalışma arzusunu paylaşıyoruz.
Güvenli beşinci nesil (5G) iletişim ağlarının hem gelecekteki refah hem de ulusal güvenlik açısından hayati önem taşıdığının bilincinde olan ABD ve Bulgaristan, bu alandaki işbirliğini artırmaya isteklidir.
ABD, Bulgaristan’ın ülkenin bağımsızlığını ve egemenliğini kötü niyetli etkilerden koruma konusundaki son çabalarını destekliyor. Bulgar yasalarını ihlal eden kötü niyetli dış etkenlerin soruşturulması ve tespit edilmesi için çalışan kurum ve kuruluşların uzun vadeli çabalarını destekliyoruz ve Bulgaristan’ın kendi geleceğini belirleme hakkını onaylıyoruz. İyi yönetimin ve hukuk devletinin ortak güvenlik ve refahımızın temelini oluşturduğunu vurguluyoruz. ABD, Bulgaristan’ın ekonomik reformlar, iyi uygulamalar ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) dahil olmak üzere uluslararası standartların karşılanmasını amaçlayan düzenleyici bir çerçeve konusundaki çabalarını sürdürmesini memnuniyetle karşılıyor.
Bulgaristan, OECD üyelik sürecine mümkün olan en kısa sürede başlama isteğini vurguladı.
ABD, Bulgaristan’ı kamu kurumlarına ve ekonomik büyümeye olan güveni engelleyen yolsuzlukla mücadelesini devam ettirmeye teşvik ediyor.
Basın özgürlüğünü demokratik uluslar için şart olduğundan ABD medya özgürlüğünü küresel ölçekte güçlü bir şekilde destekliyor ve Bulgaristan’ı medya özgürlüğünü savunmaya devam etmeye teşvik ediyor.
ABD ve Bulgaristan, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım bağlantılarını, ilgili şirketler için şeffaflık, öngörülebilirlik ve istikrarın yanı sıra eşit şartlar sunan yatırım ortamı oluşturma konusundaki ortak ilgilerini göstermekten gurur duyuyor. Yatırımcılara adil muamele, yatırımcı ihtilaflarının iyi niyet görüşmeleri yoluyla çözümlenmesi ve ikili ticaretin genişletilmesi prensibine bağlıyız. Aynı zamanda ortak Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın gerçekleşmesi için birlikte çalışmak istiyoruz. ABD, Bulgaristan’ın Vize Feragat Programına katılma isteğini desteklemekte ve Bulgaristan’ın programa katılmak için yasal gereklilikleri yerine getirme konusundaki ilerlemesini memnuniyetle karşılamaktadır.
Amerika Birleşik Devletleri ve Bulgaristan, 2020 ve sonrasında iki ulus arasında düzenli bir stratejik diyalog yürütme konusunda kararlıdır.

“ABD VE BULGARİSTAN’IN STRATEJİK ORTAKLIK ÇERÇEVESİ İÇİN ORTAK BİLDİRİMİ”

Amerika Birleşik Devletleri ve Bulgaristan Cumhuriyeti, transatlantik taahhütlerini paylaşan arkadaşlar, stratejik ortaklar ve müttefikler olup güçlü ve kalıcı ilişkilere sahiptir. İki ülkenin ve dünyanın karşılaştığı önemli zorlukları kabul ederek, bizi karşılıklı güvenlik, refah ve fırsatlara bağlayan kültürel, ekonomik, kurumsal ve askeri bağları geliştirme ve pekiştirme ihtiyacını tekrar doğrulıyoruz. Ayrıca, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı da dahil olmak üzere demokratik ilkelere ve değerlere olan ortak bağlılığımızın ilişkilerimizin merkezinde olmaya devam ettiği inancımızı sürdürüyoruz.
Son yıllarda kaydettiğimiz önemli ilerlemeyi temel alarak ve geleceğe bakarak, aşağıdaki alanlarda stratejik ortaklığımızın potansiyel faydalarını gerçekleştirmek için daha fazla çaba sarf etmek istiyoruz:

“GÜVENLİK VE SAVUNMA İŞBİRLİĞİ”

Toplu güvenliğimizi geliştirme ihtiyacını kabul eden Bulgaristan, silahlı kuvvetlerinin modernizasyonuna yatırım yapmaya, birlikte çalışabilirliği artırmaya ve NATO içinde belirtilen yetki hedeflerini karşılamaya devam etmeyi planlıyor. Galler’deki 2014 NATO zirvesinde tüm müttefikleri tarafından yapılan savunma harcama güvencelerine paralel olarak, Bulgaristan 2024 yılına kadar planlanan savunma harcamalarına ulaşmak için gerçekçi planını uygulamaya devam etmeyi planlıyor.
Her iki taraf da, 2006 Savunma İşbirliği Anlaşması’nı temel alarak önümüzdeki on yıl boyunca Karadeniz bölgesindeki denizcilik, siber ve hibrid tehditlere karşı koymak için ikili savunma işbirliğini desteklemek üzere ortak bir yol haritası geliştirmeyi planlıyor. Bu 10 yıllık yol haritası, güvenlik yardımı sağlayarak, modern ABD savunma teknolojisine erişimi kolaylaştırarak ve birlikte çalışabilirlik ve yeteneklerini daha da geliştirmek için askeri tatbikatları, ortak eylemleri ve eğitimi genişleterek, Bulgaristan’ın modernleşme çabalarını destekleyecek.
Karadeniz’deki güvenlik durumuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan’ın NATO’nun Uyarlanmış Ön Varlık girişimini desteklemek için Varna’da bir Deniz Koordinasyon Merkezi kurma önerisini memnuniyetle karşılamaktadır. İki taraf, Bulgaristan’ın deniz operasyonlarını yürütme konusundaki yeteneklerini desteklemek ve böylece NATO’nun güneydoğusundaki kolektif güvenliğini arttırmak için hem ikili hem de NATO içinde daha fazla işbirliği yapmaya istekli.
ABD ve Bulgaristan, bu hedeflerin uygulanmasını daha fazla tartışmak için üst düzey bir stratejik diyaloğun gerçekleşmesi beklentisi içinde.

“EKONOMİ, TİCARET VE ENERJİ ALANLARINDA İŞBİRLİĞİ”

Enerji güvenliği ulusal güvenliktir. Bulgaristan’ın enerji güvenliğinin korunmasına ve enerji fiyatlarının düşürülmesine giden yol, piyasaların gerçek liberalizmi ve reformlarından geçer. Bu süreç hakkında sürekli bir diyalog kurmak istiyoruz. Ortak hedefimiz, Bulgaristan’ı gerçek bir gaz dağıtım merkezi ve pazar prensipleri temelinde faaliyet gösteren tekelsiz, yabancı veya ulusal tekel olmadan, bölgesel enerji güvenliği için kilit bir kaynak haline getirmektir. Bu konuda Amerika’nın deneyimi Bulgaristan’ın gerçekten dinamik bir enerji pazarı oluşturmasına yardımcı olabilir.
İki taraf, geleceğin zorluklarını karşılamak için birlikte çalışmayı amaçlıyor. Bulgaristan’ın daha verimli ve daha temiz enerji kaynaklarına geçme konusundaki ilgisini göz önünde bulundurarak, güvenilir kaynaklardan gelen gaz arzını artırmak, nükleer enerji sektörünü çeşitlendirmek ve ortak enerji matrisindeki yenilenebilir kaynakların payını artırmak için işbirliği yapmak istiyoruz. Bu alanda devam eden ticaretin Bulgar enerji güvenliğini güçlendirmesi ve Bulgar kullanıcıları lehine fiyatları düşürmesi bekleniyor. Bizler nükleer enerjinin sivil amaçlar için önemini güvenilir ve temiz bir enerji kaynağı olarak kabul ediyoruz ve Bulgaristan’ın enerji ihtiyacına çözüm bulmak için birlikte çalışmaya hazırız. ABD’li üreticilerden gelen sıvılaştırılmış doğal gazın güvenilir ve uygun fiyatlı kullanımını en üst düzeye çıkarmak için Bulgaristan’ın uygun altyapıya ihtiyacı var. Birlikte, süreci izlemeye devam ediyor ve Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz bağlantısının ve Yunanistan’ın Aleksandrupolis yakınlarındaki yüzer depolama ve yenileme platformunun yapımında belirleyici bir ilerleme kaydedilmesi için çalığıyoruz. Ekonomik ilişkilerimizi derinleştirmek ve ticari ilişkilerimizi güçlendirmek adına, yatırım ortamı konularında süregelen diyaloğu derinleştirmeyi amaçlıyoruz. Amacımız, iki ülke girişimcileri arasındaki ilişkileri geliştirmeye, Bulgaristan’daki yatırım ortamını daha da iyileştirmeye yardımcı olmaktır.
Yatırımcıların adil muamele görmesini ve yatırım ihtilaflarının yatırımcı güvenini artıracak şekilde adil bir şekilde çözümlenmesini sağlamak istiyoruz. Bu diyalogun bir parçası olarak, olumlu sonuçları pekiştirmenin ve Bulgaristan’da fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin olarak elde edilenlere devam etmenin yollarını bulmayı amaçlıyoruz.

“DEMOKRASİYİ VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ GÜÇLENDİRMEK”

İyi yönetim, ortak güvenliğimizin ve refahımızın temelini oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri, aktif yargı ve polis işbirliği ve teknik yardım ve eğitim sağlanması yoluyla kamu kurumlarında ekonomik büyümeyi ve güveni engelleyen yolsuzlukla mücadele eylemlerinde Bulgaristan’ı desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu çabalar, üst düzey yolsuzluğun, ulus ötesi organize suçun ve Bulgaristan’da mali suçların önlenmesini ve kovuşturulmasını amaçlamaktadır. Bulgaristan, hukukun üstünlüğüne ve sözleşmelerin dokunulmazlığına saygı duyarak güçlü ekonomik kalkınma için koşullar yaratmayı planlıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Bulgaristan ayrıca medya özgürlüklerinin savunmasında ortak olmayı hedefliyor.

(http://olaybg.com/)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.