DOLAR 32,5226 0.2%
EURO 34,5763 0.05%
ALTIN 2.494,760,35
BIST 9.548,09-1,36%
BITCOIN 20714641,33%
Edirne
23°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜİK’in enflasyon rakamlarına tepki

TÜİK’in enflasyon rakamlarına tepki

ABONE OL
5 Temmuz 2022 11:51
TÜİK’in enflasyon rakamlarına tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Büro İş Sendikası Edirne İl Temsilciliği, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı Haziran enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığına dair Edirne Vergi Dairesi önünde basın açıklaması düzenledi. Kamu emekçilerinin günden güne yoksulluğa mahkum edildiğini aktaran Edirne Büro İş Sendikası İl Temsilcisi Sertaç Kaygan, “TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir. AK Parti iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir.  AK Parti İktidarı acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AK Parti’ye bunun hesabını sandıkta soracaktır” şeklinde sözlerine yer verdi.

“KAMU EMEKÇİLERİ GÜNDEN GÜNE YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLMİŞTİR”

Edirne Büro-İş Sendikası İl Temsilcisi Sertaç Kaygan “TÜİK’in açıkladığı haziran ayı oranlarına göre aylık bazda yüzde 4,95 altı aylık bazda yüzde 41,85 ve son bir yıla göre yüzde 78,62 oranında artış yaşandı. Ancak, açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmamaktadır.  Geçtiğimiz yıllarda, yılda sadece iki kere gelen zam haberlerinden bile rahatsızlık duymaktaydık. Ancak Ak Parti hükümeti, günlük olarak gelen zam haberlerindense artık aylık zamlara bile yurttaşları razı etmeye çalışmaktadır. TÜİK’in çarpıtılmış rakamlarının bile gerisinde seyrederek kamu emekçileri günden güne yoksulluğa mahkum edilmiştir” dedi.

“KAMU EMEKÇİLERİNİN MAAŞI ASGARİ ÜCRETLE BİR TUTULMAYA BAŞLANMIŞTIR”

Kamu emekçisinin en düşük maaşının 1 bin liraya çıkması gerektiğini aktaran Sertaç Kaygan “Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını kamu hizmetine ve ülke çıkarlarına adamış kamu emekçilerinin maaşı asgari ücretle bir tutulmaya başlanmıştır. Sürekli geçmişten medet uman AK Parti iktidarının bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını en az 14 bin liraya çıkarması gerekmektedir. TÜİK’in Nisan ayı işsizlik rakamlarına göre geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22,7 olarak açıklandı. TÜİK verilerine göre işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Ancak bu rakamların ve hesaplama yönteminin ne kadar gerçeği yansıttığı bir tartışma konusudur” dedi.

“YAŞAM DENEYİMLERİ TÜİK’İN ENFLASYON RAKAMLARININ TAM TERSİNİ GÖSTERMEKTE”

Kaygan “TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir. AK Parti iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir. Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini göstermektedir. AK Parti iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. AK Parti iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkum olmaya devam edecektir. 3600 ek gösterge ile ilgili düzenleme yapılırken din hizmetleri sınıfının tamamı için verilen hakkın devletin omurgasını oluşturan büro kolunda hizmet veren adliye, SGK, vergi dairesi, nüfus müdürlüğü vb. birimlerde görev yapan emekçilere kadro ve eğitim ayrımı yapılarak verilmeye çalışılması kabul edilemez.  AK Parti iktidarının akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecektir” dedi.

“AKSİ HALDE KAMU EMEKÇİLERİ AK PARTİ’YE BUNUN HESABINI SANDIKTA SORACAKTIR”

AK Parti iktidarının işsizlik ve kamu emekçilerinin sorunlarını ilgilenmeye davet etiklerini söyleyen Kaygan “AK Parti iktidarı acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir. Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AK Parti’ye bunun hesabını sandıkta soracaktır” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.