Türk Ocakları’ndan sığınmacı çıkışı!

19.04.2022 10:19

Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de yaşamasının ekonomik, demografik, toplumsal sorunları beraberinde getirildiğini söyleyen Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz, herkesin ana vatanına dönme vakti geldiğini söyledi.

Türk Ocakları’ndan sığınmacı çıkışı!

Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de yaşamasının ekonomik, demografik, toplumsal sorunları beraberinde getirildiğini söyleyen Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz, herkesin ana vatanına dönme vakti geldiğini söyledi.

4 milyon Suriyeli ile beraber başka ülkelerin sığınmacıları ile ülkenin nüfusunun yüzde 10’una ulaşacağını kaydeden Yakup Öz, Türk Devleti’nin yaşanabilecek sorunları göz önünde bulundurarak bu oranı makul seviyeye çekmesi gerektiğini belirtti.

“TÜRK DEVLETİ SIĞINMACI KONUSUNDA TEDBİRLERİNİ ALMALDIR”

Yaklaşık 10 yıldır Türkiye topraklarında sığınmacıların olduğunu ve giderek nüfuslarının artması ileride yol açabileceği sorunların önüne geçilmesi gerektiğini savunan Öz, “Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sığınmacı yükü ve düzensiz göç, yıllar içinde derin demografik sorunlara ve sosyolojik değişimlere yol açacak düzeyde Türk Milletinin huzur, güvenlik ve bekasını tehlikeye sokmaktadır. Artık herkesin ana vatanında yaşamasının vakti gelmiştir. Suriye nüfusunun büyük bir kısmının bugün Türkiye’de sığınmacı olarak yaşıyor olmasının demografik, ekonomik ve toplumsal sorunları beraberinde getirmesinin yanında, bu yoğun nüfusun boşalttığı alanları hızla PKK/YPG terör örgütünün doldurması bir başka güvenlik problemidir. Türkiye’nin millî, üniter devlet yapısına karşı dış güçlerin destek ve teşvikleriyle yaklaşık kırk yıldır saldıran bölücü terör ve uzantıları ile uğraşan Türkiye, bu defa Esad rejiminin bilinçli siyasetinin yanında Suriye’deki iç kargaşadan yararlanan bölücülerin Suriye’nin kuzeyinin etnik yapısını değiştirmesinin de etkisiyle 4 milyonu aşkın bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Başka ülkelerden gelenler de hesaba katıldığında sığınmacıların oranının birkaç yıl içinde Türkiye’nin nüfusunun yüzde 10’una ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu meseleye sadece savaştan kaçan masumların ülkeye sığınması açısından bakmak vahim bir hatadır. On yıldır ülkede yerleşen bu insanların geri gönderilmesi giderek zorlaşmaktadır. Bu nüfusun genç unsurlarının ileride yol açabileceği sorunlar bir yana, Türk Devleti Türkiye’nin hazmetme kapasitesinin çok üzerinde olan bu oranı bir an önce makul bir seviyeye çekecek tedbirleri almalıdır” dedi.

“DOĞU TÜRKİSTANLI SOYDAŞLARIN VATANDAŞLIK TALEPLERİNİN REDDEDİLMESİ VİCDANLARI YARALAMAKTADIR”

Suriyelilere verilen vatandaşlığı işaret ederek Çin Devleti’nin zulüm uyguladığı Doğu Türkistanlıların Türk vatandaşlığı talebinin reddedilmesini tepki gösteren Öz, “Bilhassa Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilirken, yıllardır Türkiye’de yaşayan ve Çin zulmünden kaçarak, vatan bildikleri Türkiye’ye sığınan Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın vatandaşlık taleplerinin bazı sebepler öne sürülerek reddedilmesi, vicdanları yaralamaktadır” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler