DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22366992,91%
Edirne
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Türk yatırımları, 1 milyar avroya yakın”

“Türk yatırımları, 1 milyar avroya yakın”

ABONE OL
20 Kasım 2019 15:56
“Türk yatırımları, 1 milyar avroya yakın”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, 150’den fazla Türk şirketlerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Bulgaristan – Yatırım Ortamı” başlığı altındaki iş forumunun açılışında yaptığı konuşmada, “Bulgaristan’daki Türk yatırımları 1 milyar avroya yakın, Türk şirketleri yalnızca 2019’un ilk yarısında Bulgaristan’a 23 milyon avro yatırım yapmıştır” diye kaydetti.

Etkinlik, Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) temsilcilerinin ve makine mühendisliği, ulaştırma ve lojistik, elektrik-elektronik mühendisliği, otomotiv, turizm ve daha birçok sektörden iş insanlarının ülkemize ziyaretleri kapsamında düzenlendi.

Bakan, Bulgaristan’ın yatırım hedefi olarak avantajlarını vurguladı ve son yıllarda istikrarlı bir ekonomik büyüme olduğunu ve ülkemizin finansal istikrar, makroekonomik gelişme ve kredi notu açısından bölgede lider olduğunu belirtti.

Karanikolov, ”Bulgaristan, Avrupa’da vergi oranlarının ve işletme maliyetlerinin en düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor” dedi ve ülke genelinde sanayi bölgelerinin geliştirilmesi için aktif olarak çalışıldığını ve eğitime yatırım yapıldığını ekledi. Onun ifadesine göre, ihracat ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme gösterdi ve ülkeden ihraç edilen malların katma değerinin yüksek olması ekonominin rekabetçiliğini artırıyor.

Bakan, ”Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerine parça ve komponent üretimi, yenilikler, bilgi teknolojileri ve telekomünikasyon, makine mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, kimya ve ilaç endüstrisi ve ulaştırma altyapısının inşaatı ve modernizasyonuna ilişkin projeler gibi rekabet avantajlarına sahip olduğumuz alanlarda yatırım çekme potansiyeli var” diye ekledi.

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi’nin (DEİK) çatısı altında 26 Aralık 2007’de kuruldu.

DTİK’in kurulma amacı, yurtdışında dağınık örgütlenmiş olan başarılı, girişimci ruha sahip, ülkemizin yurtdışında etkin olması için çaba gösteren Türk girişimcileri ve uluslararası büyük güce sahip şirketlerde karar mekanizmalarının başındaki Türk profesyonellerimizi tek platform altında toplamaktır.

(https://www.kircaalihaber.com/?)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.