DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21638441,25%
Edirne
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, Bosna Hersek ile ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor

Türkiye, Bosna Hersek ile ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor

ABONE OL
16 Mart 2021 22:00
Türkiye, Bosna Hersek ile ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “İkili ticaret hacmimiz, serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle 9 kattan fazla artış göstererek 2020 yılında 650 milyon dolara ulaşmıştır. Şüphesiz iki ülkenin potansiyeli bu seviyenin katbekat üzerindedir. Ticaret hacmimizi kısa zamanda 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Konsey Üyeleri Zeljko Komsic ve Şefik Caferoviç ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde görüştü.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Konsey Başkanı Dodik, ortak basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini son olarak 2019 yılında Türkiye’ye gerçekleştirdikleri resmî ziyaretleri vesilesiyle ağırladığını anımsatarak, mevcut Başkanlık Konseyi’nin ilk defa bir ülkeyi ikinci kez ziyaret ettiğinin altını çizdi.

“30 BİN DOZ AŞIYI BOSNA HERSEK’E GÖNDERECEĞİZ”

Salgın nedeniyle son bir yıldır iki ülke arasındaki temasları, iş birliğinin gerektirdiği yoğunlukta gerçekleştiremediklerini ve bunu telafi edeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’te koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgınla mücadelede Devlet Başkanlığı Konseyi’nin sergilediği ortak iradeyi takdir ediyoruz. Biz de dost kara günde belli olur anlayışıyla salgının başından itibaren Bosna-Hersek’in yanında olduk. İnşallah, bundan sonra da bu tavrımızı muhafaza edeceğiz. Bu vesileyle de bu seyahatin ardından 30 bin doz aşıyı da aynı şekilde Bosna Hersek’e göndereceğiz” diye konuştu.

Salgın şartlarına rağmen Bosna Hersek’te 15 Kasım 2020’de yerel seçimlerin başarıyla gerçekleştirilmesinin takdire şayan olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mostar seçimlerinin 12 yıl aradan sonra 20 Aralık 2020’de sonuçlanmasının da Bosna Hersek’in demokratik olgunluğunu gösterdiğini kaydetti.

“TÜRKİYE OLARAK BOSNA HERSEK’İN HUZUR VE İSTİKRARINA ÇOK BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

“Türkiye olarak Bosna Hersek’in huzur ve istikrarına çok büyük önem veriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek halkının refah ve kalkınma yönünde ortaya koyacakları her türlü gayrete destek olmaya çalıştıklarını söyledi.

Bugün gerçekleştirdikleri görüşmelerde ikili ilişkileri tüm yönleriyle istişare ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aramızdaki ticari ve ekonomik faaliyetlerin daha da artırılması imkânlarını değerlendirdik. İkili ticaret hacmimiz, serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle 9 kattan fazla artış göstererek 2020 yılında 650 milyon dolara ulaşmıştır. Şüphesiz iki ülkenin potansiyeli bu seviyenin katbekat üzerindedir. Ticaret hacmimizi kısa zamanda 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede dostluk, istikrar ve kalkınma projesi olan Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesi’nde gelinen aşamayı da el aldıklarını bildirerek, projenin Bosna Hersek boyutunu hızlandırma konusunda neler yapılabileceğini konuştuklarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzalanan altyapı ve inşaat projelerindeki iş birliği protokolünün çalışmalara ivme kazandıracağını aktardı.

Enerji, sağlık, savunma sanayi, turizm, tarım ve hayvancılık alanlarında iş birliğinin geliştirilmesine dair kararlılıklarını vurguladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kültürel ve beşeri alanlardaki güçlü bağlarımızı daha da pekiştirmenin yolları üzerinde durduk. Türkiye olarak tüm bu hususları akılda bulundurmak suretiyle geçen sene Eylül ayında Banja Luka Başkonsolosluğumuzu da faaliyete geçirdik” diye konuştu.

Görüşmelerde Balkanlar’daki bölgesel iş birliği ve entegrasyonun ilerletilmesi konularını da ele aldıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konsey Başkanı Dodik ve Konsey Üyeleri Komsic ile Caferoviç’i Haziran ayında Antalya’da gerçekleştirilecek Güneydoğu Avrupa İş Birliği Süreci Zirvesi’ne davet ettiğini bildirdi.

“TÜRKİYE-BOSNA HERSEK-HIRVATİSTAN ÜÇLÜ MEKANİZMASINA İŞLERLİK KAZANDIRMA NOKTASINDA DA MUTABIKIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müteakip toplantısını Saraybosna’da yapmayı kararlaştırdıkları Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü Zirvesini de şartlar el verdiğinde gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini aktararak, şöyle konuştu:

“Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü mekanizmasına işlerlik kazandırma noktasında da mutabıkız. Ülkemizin Bosna Hersek’in başta NATO olmak üzere Avrupa Atlantik kurumlarıyla entegrasyonuna olan desteğini bir kez daha teyit ettik. Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin somut iş birliği adımlarımızı daha da pekiştireceğine inanıyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TürkAkım projesinde Türkiye açısından bir problem olmadığını dile getirerek, “Dostlarımıza, kardeşlerimize Rusya’yla da mutabık kalmak suretiyle bu yapılacak. Otoyolun bir kenarından da süratle TürkAkım’ı geçer ve kendilerine bu doğal gazı, TürkAkım’ını ulaştırırız, bunda da bizim açımızdan sorun yok” açıklamasında bulundu.

“MISIR HALKI BİZİMLE TERS DÜŞMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Konsey Başkanı Dodik, açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ile Mısır arasında diplomatik temasların başladığı bir dönemde Doğu Akdeniz’de nasıl gelişmeler yaşanabilir? Yunanistan ile istikşafi görüşmeler devam ederken askersiz bölge olan Sakız Adası’nda bir tatbikat düzenledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle cevapladı: “Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde öncelikle Türkiye’nin kararlılığı aynen devam etmektedir, buradan taviz vermemiz söz konusu değil. Son olarak da bu konuda çok ciddi açıklamaları, Dışişleri Bakanlığımız kararlı açıklamalar yaptı. Bunun yanında Savunma Bakanlığımızın yapmış olduğu açıklamalar var. Mısır’la ilgili konuya gelince tabi Mısır halkının bu noktada bizimle ters düşmesini düşünmüyorum. Mısır halkı bizimle ters düşmez. Şu anda da atılan adımlar aslında bir geçici, sanki yanlışlığın tezahürü gibi geliyor bana. Bunun yanında tabii yeni bir gelişme biliyorsunuz Suudi Arabistan’ın da yine burada, Yunanistan ile bir ortak tatbikat olayı söz konusu. Bir diğer taraftan da Suudi Arabistan’ın şu anda Türkiye’den SİHA talebi var. O da son gelişmeler yani kimin eli kimin cebinde belli değil. Ben bölgede Türkiye’siz bir sürecin bu sularda ısınmaya fırsat vermez. Türkiye orada karar verici konumundadır, temennim odur ki ısınmadan, ılıman bir şekilde bu süreci geçmiş olalım.”

KONSEY BAŞKANI DODİK: “TÜRKAKIM PROJESİ’NİN DOĞURDUĞU FIRSATLARI KAÇIRMAK İSTEMİYORUZ”

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik de açıklamalarında Saraybosna-Belgrad otoyol projesine değinerek, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın inisiyatifi olmasa biz Bosna Hersek olarak bir yerde durur ve projeye devam etmezdik. Bu inisiyatif ve Cumhurbaşkanının gayreti bu projenin gerçekleştirilmesi açısından önemli bir katkı oluyor” dedi.

Salgın döneminde Slovenya ve Türkiye’nin kendilerine en büyük yardımı yaptığının altını çizen Konsey Başkanı Dodik, “Maalesef bu global sistem yüzünden biz aşıları şimdiye kadar temin edemedik” diye konuştu.

“Herkesin birbirine yardım etmesi ve kimsenin diğerinden rahatsız olmaması gerektiğini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğrendik” diyen Konsey Başkanı Dodik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük bir saygı duymak istiyorum ve burada göstermek istiyorum. Büyük bir lider ve sadece Bosna Hersek’e değil, Batı Balkanlara değil, özellikle bizim bölgemizde Batı Balkanlarda barışı sağlaması konusunda son derece önemlidir. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın endişeleri gerçekten biz aslında nasıl davranmamız gerektiğinin en güzel örneği olmalı. Hiç kimseden rahatsız olmamalı, herkes birbirine yardım etmeli konusunda Sayın Cumhurbaşkanından burada öğrenmiş olduk. Ben burada gerçekten bunu açık bir şekilde burada söylemek istiyorum. Ben buradan giderken şunu söylemek istiyorum: Bosna Hersek’te bulunan bütün milletlerin benim de ait olduğum Sırp milletine büyük bir sevgi ile birlikte gitmiş olacağım buradan ve bundan dolayı müteşekkirim.”

Konsey Başkanı Dodik, TürkAkım Projesi’nin Bosna Hersek için doğurduğu fırsatları kaçırmak istemediklerini kaydetti. Türkiye’nin Bosna Hersek’in zor zamanlarında yaptığı yardımları unutmadıklarını vurgulayan Konsey Başkanı Dodik, “Ben Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir kez daha başarılar dilemek istiyorum. Sağlıklı olmasını isterim, çünkü daha uzun yıllar bu halkı, Türk halkının başında olmalı, çünkü bu istikrar sağlayacaktır bu ülkeye. Burada büyük dostlarımız vardır. Ve şunu söylemek istiyorum: Biz hani toplantılara gidiyoruz Batı Avrupa’ya giderken onlar hep bizden bir şey istiyorlar ve hep şartlandırıyorlar bizi. Ve biz buraya gelirken biz sadece destek sözleriyle geri döneceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Konsey Başkanı Dodik’in açıklamaları öncesinde Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Bosna-Hersek Yabancı Yatırımları Teşvik Ajansı (FIPA) Arasında Yatırım İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna-Hersek Hükümeti Arasında Altyapı ve İnşaat Projelerinde İşbirliği Anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Arasında Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Tebdil Edilmesi Konulu Anlaşma imzalandı.

Basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Konsey Üyeleri Zeljko Komsic ile Şefik Caferoviç onuruna resmî akşam yemeği verdi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.