Tütünsüz Günü’nde çevre temizliği

01.06.2022 09:57

Edirne Yeşilay Şubesi tarafından Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle farkındalık yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan Yeşilay gönüllüleri sigaranın zararlarına dikkat çekmek için yol boyunca çevreye atılan izmaritleri ellerine aldıkları faraş ve süpürgelerle topladı.

Tütünsüz Günü’nde çevre temizliği

Edirne Yeşilay Şubesi tarafından Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle farkındalık yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan Yeşilay gönüllüleri sigaranın zararlarına dikkat çekmek için yol boyunca çevreye atılan izmaritleri ellerine aldıkları faraş ve süpürgelerle topladı.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü sebebiyle Yeşilay Edirne Şubesi, farkındalık için yürüyüş ve çevre temizliği etkinliği düzenledi. Erasta AVM önünde her iki kaldırımdan yürüyen öğrenciler pankartlarla sigara ve alkole hayır diye bağırırken, Yeşilay görevlileri etraftaki sigara izmaritlerini topladı.

“SAĞLIKLI ÇEVRE DEMEK SAĞLIKLI HAYAT DEMEK”

Saraçlar Caddesi’nde son bulan etkinlikte gazetecilere açıklamada bulunan Yeşilay Bölge Koordinatörü Başkanı Sebahattin Bilgiç, sigaranın zararlarına ve yerlere atılan izmaritlere dikkat çekmek amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, “Çevre hepimizin çevresi. Sağlıklı çevre demek, sağlıklı hayat demek. Bugün bu temaya dikkat çekmek istedi. Gençlerimize, çocuklarımıza bütün topluma sağlıklı bir çevre bırakmak, sağlıklı bir hayata teşvik etmek çok güzel anlamlar ifade ediyor. Bugün Erasta önünde başlamak üzere kaldırımların iki tarafından okullarımızla beraber hem pankartlarla farkındalık için yürüyüş hem önümüze gelen izmaritleri değişik kirletmeleri toplayarak PTT önüne kadar geldik. Milli Eğitim Müdürlüğü’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Okullarımızın Yeşilay kulüplerine, çocuklarımıza, öğretmenlerine, velilere çok teşekkür ediyorum. Yeşilay varsa hayat var, iyi ki Yeşilay var” dedi.

“31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ”

Yeşilay Edirne Bölge Koordinatör Personeli Rümeysa Ergül “Yeşilay olarak, tütün bağımlılığıyla mücadelemize hız kesmeden devam ediyor, bu konuda dünyada öncü bir rol üstleniyoruz. Bağımlılıktan uzak ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak için 7’den 77’ye farklı yaş gruplarına yönelik projeler yürütüyoruz. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinde (YEDAM) yaptığımız çalışmalarla da bağımlılıklarla mücadele ediyoruz. ‘Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı’ ile her yaştan vatandaşımızın sigarayı bırakmasına ücretsiz destek oluyoruz. Aynı zamanda T.C. Sağlık Bakanlığımız ile birlikte geliştirdiğimiz Bırakabilirsin uygulamasıyla ve YEDAM Danışma Hattımızla destek sağlamaya devam ediyoruz. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde de tüm vatandaşlarımıza tütünsüz ve sağlıklı bir yaşam çağrısında bulunuyoruz” dedi.

“115 YEDAM DANIŞMA HATTI”

Sigarayı bırakmak için YEDAM’ın 115 danışma hattına ulaşılabileceğinden bahseden Ergül “Yeşilay, sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlere Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) bünyesinde ücretsiz destek sağlıyor. YEDAM’da görev yapan uzmanlar tarafından oluşturulmuş “Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı” ile adım adım sigara bırakma planı uygulanıyor. Sigarayı bırakmak isteyenler yedam.org.tr web sitesinden ayrıntılı bilgi alabiliyor ve Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne 115 YEDAM Danışma Hattı üzerinden ulaşabiliyor. Bağımlılıkların önlenmesi için pek çok çalışma yürüten Yeşilay, tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere de Bırakabilirsin ile ücretsiz destek veriyor. Kullanıcılar sigarayı bırakmadan önce hedef tarih koyarak uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor ve uygulama her gün bırakma hazırlıklarıyla ilgili önerilerini paylaşıyor. Sigarayı bırakma anından itibaren ise sigara kullanımını tetikleyici duygular ve içme isteği takip edilerek kullanıcılara grafik olarak sunuluyor. Böylece kişiler en çok hangi durumlarda sigara içme isteği duyuyorsa, o doğrultuda öneriler alabiliyor. Uygulama kapsamında sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomik tasarruf bilgileri de yer alıyor. Kullanıcılar sigarayı bırakarak kazandıklarını mobil uygulama üzerinden istatiksel olarak takip edip, başarı günlüğü tutarak kat ettikleri aşamaları sosyal medyada paylaşabiliyorlar. Desteğe ihtiyaç duyanlar ise ücretsiz Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı 115’e kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler