DOLAR 32,3011 -0.03%
EURO 35,0861 0.37%
ALTIN 2.406,15-0,36
BIST 10.397,392,28%
BITCOIN 2193505-0,35%
Edirne
36°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ulusal Kamu Denetçileri Toplantısı yapıldı

Ulusal Kamu Denetçileri Toplantısı yapıldı

ABONE OL
5 Aralık 2019 16:00
Ulusal Kamu Denetçileri Toplantısı yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırcaali İlçesi Kamu Denetçisi Rasim Musa’nın daveti üzerine Kırcaali’de Ulusal Kamu Denetçileri Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Bulgaristan Kamu Denetçisi Diana Kovaçeva ve Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis de katıldılar.

Kamu denetçileri, yeni seçilen yerel yönetim makamları- belediye başkanlarını ve belediye meclislerini işbirliğine davet ettikleri Kırcaali Bildirgesi’ni oybirliğiyle kabul ettiler. Yerel ombudsmanlar ağı başkanı Dr. İvan Kapralov tarafından önerilen bildirge, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği ve Ulusal Belediye Meclisleri Birliği Yönetim Kurullarına hitap etmektedir. Açık diyalog çağrısında bulunularak vatandaşların acil sorunlarını tartışmak üzere yakın bir ortaklığın yürütülmesi önerilmektedir.

Bulgaristan Kamu Denetçisi Diana Kovaçeva, bildirgeyi desteklediğini açıkladı. Kovaçeva, ülkedeki kamu denetçileri ağının kesinlikle genişletilmesi gerektiğini söyledi. Ancak bunun yasal değişiklikler gerektirdiğini belirten Kovaçeva, ilçe kamu denetçileri ağı ile ulusal yerel yönetimlerin birlikleri arasında arabuluculuk yapmayı taahhüt etti.

Kamu denetçileri, Kovaçeva’yı vatandaşların iki grup sorun yaşadıklarına dair bilgi verdiler. Onlar, kat mülkiyeti, su ve kanalizasyon hizmetleri ve nüfus kayıt işlemleriyle ilgili sorunların Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığının yetki alanına girdiğini, engelli insanların araçlarının park edilmesinin düzenlenmesinden bağış hesaplarıyla ilgili işlem yapma yetkisinin düzenlenmesine kadar sorunları kapsayan ikinci grup sorunun Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yetki alanına girdiğini kaydettiler.

Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Ulusal Belediyeler Birliği’nin (NSROB) yeni yönetim kuruluna girmesi takdirde kamu denetçileri ağının yönetimi ile NSROB arasında bir toplantı yapılmasına aracı olacağını vurguladı. Belediye Başkanı, kamu denetçilerinin göreve seçimle geldiklerini ve toplumda itibarlarını kendilerinin kazandıklarını kaydetti. Müh. Azis,”Bir kamu denetçiliğinin kaderi kamu denetçisinin kendi elindedir” dedi. Kamu denetçileri ağının lehine lobicilik faaliyetleri gerçekleştirmeye yönelik Burgaz Belediye Başkanı Dimitır Nikolov’un girişimini desteklediğini açıkladı. Müh. Azis, toplantıya ev sahipliği yapan Rasim Musa’nın Kırcaali ilçesinde Kamu Denetçiliği kurumunun otoritesinin artmasına katkısı olduğunu belirtti.

(http://kircaalihaber.com/)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.