DOLAR 32,7842 0.04%
EURO 35,1526 0.01%
ALTIN 2.456,46-0,05
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21825390,91%
Edirne
31°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yaşagör, “Zamdan esnafın haberi yoktu”

Yaşagör, “Zamdan esnafın haberi yoktu”

ABONE OL
6 Ağustos 2019 10:42
Yaşagör, “Zamdan esnafın haberi yoktu”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sigaraya ansızın gelen zammı bakkal esnafının önceden bildiği söylentilerine Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası’ndan açıklama geldi. Geçtiğimiz haftasonu piyasada satılan tüm sigaralara 3 liralık bir zam gelmiş, vatandaş ve esnaf zammın şokunu yaşamıştı. 2019 yılının nisan ayında bir markaya, mayıs ayında farklı bir markaya 1 buçuk ile 2 lira arasında zam gelmişti. Ancak geçtiğimiz haftasonu ansızın gelen 3 liralık zamlarla beraber en düşük sigaranın fiyatı 14 lira olarak belirlendi. Vatandaşlarsa ansızın gelen sigara zammında bakkal esnafının haberdar olduğunu zannederek tepki göstermişti. Bunun üzerine kendilerinin bu zamdan haberdar olmadığı ve çok yüksek bir zam oranı olduğunu kaydeden Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, “Bu ansızın yapılan zamla tüketiciler ve esnaflar karşı karşıya geldi. Esnaflarımız bu ani zammı bilmiyordu, müşteriler faturayı esnafımıza kesmesinler”şeklinde belirtti

“ANİ GELEN ZAMDAN BİZİMDE HABERİMİZ YOKTU”

Sigaraya gelecek zamdan kendilerinin bu sefer haberleri olmadığını, firmalarla alakalı olduğunu ifade eden Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, “Normalde sigara zamları 6 ayda bir özel tüketim vergileri artmasıyla beraber fiyat değişimi oluyordu. Bu yeni yapılan zam tabi ki, özel tüketim vergilerinin daha önce arttırılmasından ziyade bu özellikle zma yapılmış oldu ki yüksek bir zam yapıldı. Bu da tabi ki tüketicileri bir şekilde esnafla karşı karşıya bıraktı. Dolayısı ile biz her zaman için elimizde olan malı satmaktan yanayız. Ama maalesef sigaraya zam gelince bir firma Cuma günü açıkladı diğer firma cumartesi günü yaptı. Dolayısı ile bunlar aynı günden karar alınması lazım. 2 gün evvelinden belirlemeleri lazım ki şu tarihten itibaren şu fiyata geçiyoruz. Fakat burada aniden bir zam şoku yaşadık. Esnaf olarak beklemiyorduk. Müşterilerimiz faturayı esnafa kesmesinler bu sigaracılardan kaynaklanan ve ani gelen bir zam” dedi.

“RESMİ BANDROLLÜ ÜRÜNLER KULLANILMALI”

Çok yüksek bir rakam. Dolayısı İle insanları başka alternatifleri itecektir ama esasında sigara ve tütün mamulatı insan sağlığına zararlı. Ama netice de bir alışkanlık, insanlar bunu kullanıyor. Hiçbir zaman vatandaşların başka arayış içine girmesini istemiyoruz. Vatandaş kullanacaksa resmi bandrollü ürünleri kullanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“GENEL BÜTÇEYİ ETKİLER”

Sigaraya gelen zammın çok yüksek olduğunu kaydeden Başkan Yaşagör “Sigara da özel tüketim vergisi oranı çok yüksek. Yüzde 84 civarı özel tüketim vergisi bu. Bu en fazla genel bütçeyi etkiler. Sigara fiyatları ayarlanırken belli unsurlara dikkat edilmeli. Sigara tabiki insan sağlığına zararlı ama devletinde bundan iyi bir gelir elde ettiği apaçık ortada” dedi.

“İNSANLAR KAÇAK ÜRÜNLERİNE SAĞLIKLARI İÇİN YÖNELMEMELİ”

Vatandaşların kaçak ürünlerden uzak durması gerektiğini belirten Yaşagör, “Kaçakçılığın hem genel bütçemize, hem devletimize, hem ülkemize bütçe gelir kaybına neden olur. Kaçak ürün kullanmak, hangi şartlarda üretildiği belli olmayan ürünleri kullanmaktan ziyade, bizim ülkemizde üretilen imalatı, markası belli olan ürünleri kullanılmasını tavsiye ediyoruz. O yüzden insanların kaçak ürünlere yönlenmemesi lazım. Bu arada tütünle ilgili tabi ki bandrolü olan açık tütün satışı serbest. Dolayısı ile yine de piyasada bandrollü satılan tütün var. Alır kendisi sarma yapabilir, maliyeti düşürür. Ama bandrollü olmak şartıyla. Kaçak tütünü kimse tavsiye etmez ki içilmemesini tavsiye ediyoruz. Hangi şartlarda bekletildiği belli olmayan tütün ürünleri insan sağlığına daha fazla zarar verir. Çünkü rutubeti yüksek olan yerlerde tutulduğu zaman alfotoksin ürettiğinden dolayı insan sağlığına 1-2 kat daha fazla zarar verİr. Hiçbir zaman kaç tütünü insanlarımıza kullanmalarını tavsiye etmiyoruz”dedi.

“TÜM SİGARALAR KASIM AYI GİBİ TEK RENK OLACAK”

Özendirici olduğu için sigara paketlerinin tamamının tek renk olacağı konusunda açıklamada bulunan Başkan Yaşagör, “Siyah paketle ilgili alınan bir karar var. Bildiğimiz kadarıyla kasım ayından itibaren tek renge geçilecek. Siyah olur kahverengi olur. Zannedersem o konu üzerinde ilgililer görüşmeye devam ediyor. Şuan da uzatılmış bir şey yok. Ama ne olur tam kesin bir şey yok ama tek renk sistemine geçileceği söyleniyor yetkililer tarafından” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.