Yasak bitti, tezgahlar şenlendi

01.09.2021 11:54

Denizlerde av yasağının sona ermesi ile birlikte sezonun ilk balıkları Edirne’deki balıkçı tezgahlarında yerlerini almaya başladı. Balıkçılar, sezonun ilk günü olması nedeniyle çeşitlerin az olduğunu belirtirken, ama fiyatların başlangıç olarak uygun olduğunu belirttiler.

Yasak bitti, tezgahlar şenlendi

Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından balıkçılar vira bismillah diyerek denize açıldı. Tutulan balıklarda, Balıkpazarı’ndaki tezgahlarda yerini almaya başladı.

Balıkpazarı’nda balıkçılık yapan Nurhayat Eren, “5 ay aradan sonra nihayet sezonu açtık. Tezgahlarımız şenlendi” dedi.

“Şuan için çeşidimiz az. Ama fiyatlar başlangıç olarak gayet uygun” diyen Eren, “Sardalye’yi bekliyoruz. Küçük balık olarak istavrit var, barbun var, diğer çeşitlerimiz de var” dedi.

İlk gün olduğu için balık çeşitlerinin az olduğunu belirten Eren şunları söyledi;

“İstavrit 30 lira, barbun 30 lira şuan için küçük balık olarak onlar var. Çupra ve levrekte kilo 60 lira. Mezgit’te kilo 35 lira. Başlangıç için gayet ideal. Şimdilik çeşitlerimiz ve fiyatlarımız bunlar. Balık ne kadar bol olursa fiyatlarda düşecektir. Tabi daha sıcaklarda devam ediyor. Havanın durumuna göre çeşitte değişecek fiyatlarda değişecek. Geçen seneye kıyasla aslında biz palamutu çok bekliyorduk. Palamut baştan bir gösterdi kendini onu çok istedik, çok isterdik başlangıç olarak tezgahlarımızda bulundurmak ama şuan için biraz başlangıç için fiyatlar yüksek. Tabi bollaştıkça daha da fiyat düşecek. Biz onları bekliyoruz dört gözle. Ama başlangıç olarak dediğim gibi fiyat olarak da, çeşit olarak da aslında güzel bir başlangıç yaptık sayılır. Şuan balık tezgahının en ucuz ürünü istavrit ve barbun. En pahalısı şuan için çupra ve levrek. Birde sarı kanadımız var kilosu 65 lira. Şimdi daha çok yeni olduğu için halkın ilgisi çok yok. İlerleyen zamanlarda ilginin artacağını söyleyebilirim” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler