“Yaşam alanları engelliler için dizayn edilmeli”

03.12.2021 11:39

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, yaşam alanlarını engelli ve engelsiz çocukların birlikte paylaşacağı bir ortam şeklinde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

“Yaşam alanları engelliler için dizayn edilmeli”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Edirne Çocuk Hakları Derneği Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, yaşam alanlarını engelli ve engelsiz çocukların birlikte paylaşacağı bir ortam şeklinde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Tanrıkulu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklamada bulundu. Pandemide eğitim ve sağlıktan en uzak kalan engelli çocukların olduğunu söyleyen Tanrıkulu, yetkililere seslenerek her alanda engellilerin rahatça yaşam sürdürmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etti

“YAŞAM ALANLARI ENGELLİ VE ENGELSİZ ÇOCUKLAR İÇİN BİRLİKTE PAYLAŞACAK ALAN OLARAK DÜZENLENMELİ”

Tüm çocuklar için hakları için uğraş verirken engelli çocuklar için ayrıca ses yükseltmek gerektiğini belirten Tanrıkulu, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli çocukların haklarını tekrar gündeme getirmek zorundayız. Engelli çocukların eşit eğitim görme, oyun hakkı ve yaşam alanlarının buna göre düzenlenmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Çocuk haklarının tümünü öncelerken ve tüm çocukların hakları için hep birlikte uğraş verirken, engelli çocukların hakları için ayrıca sesimizi yükseltmemiz, Engelliler Günü’nde bir daha dile getirmemiz gerekiyor. Çocukların yüksek yararı düşünülürken, özellikle engelli çocukların, diğer akranlarıyla beraber olması, eğitimi, oyun alanlarını, dahası hayatı paylaşması çok önemli. Bunun için de yaşam alanlarının engelli ve engelsiz çocuklar için birlikte düzenlenmesi gerekiyor. Bu koşullar sağlandığında çocuklarda gelişecek empati yeteneği gün gelecek ülkemizdeki engelli hakları açısından ortalama bir eşitliği de sağlayacak. Zira, bir şehri engelliye göre dizayn edersek bütün toplum için dizayn etmiş olacağız. Bu nedenle bir okulu, bir sokağı, bir oyun parkını, çocukların olması gereken her yeri engelli çocukları da düşünerek düzenlememiz ve uygun alanlar açmamız gerek” dedi.

“PANDEMİDE SAĞLIK VE EĞİTİME ULAŞMADA EN ZORLANAN ENGELLİ ÇOCUKLAR OLDU”

Engelli çocukların her yerde yaşamlarını sürdürmeleri için yetkililerin düzenleme yapması gerektiğini savunan Tanrıkulu, “Çocuk Hakları Derneği, çocukların üstün yararını gözeten çalışmalar yaparken, engelli çocukların tüm ihtiyaçlarının karşılanması konusunda devlet kurumlarından gerekli özeni ve dikkati göstermelerini beklemektedir. Ayrıca, pandemi döneminde, sağlık ve eğitim hakkına ulaşmada en çok zorlanan çocuklar engelli çocuklar olmuştur. İçinde yaşadığımız toplumun, engelli çocuklara karşı daha duyarlı olması gerekmektedir. Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli çocuklarımızın da parklarda, bahçelerde, okullarda ve okul bahçelerinde rahatça yaşamlarını sürdürmeleri ve dolayısıyla eğitim, sağlık ve oyun haklarını kullanabilmeleri için ilgili ve yetkililerden, gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Toplumsal eşitliği sağlamak için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü anlamlı bir başlangıç olsun” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler