“Yaz saati uygulamasına son verin”

09.11.2021 11:00

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, kalıcı yaz saati uygulamasının kaldırılması gerektiğini söyledi.

“Yaz saati uygulamasına son verin”

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, kalıcı yaz saati uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirterek, “Çocuklar, daha günün ağarmadığı saatlerde yollara düşmek zorunda kalmaktadır. Uykuya ve gün ışığına gelişimsel olarak en ihtiyaç duyduğu yıllarda çocukların bu kör, ışıksız saatlerde okula gitmek zorunda bırakılmasının hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur” dedi.

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Murat Akçay, öğrencilerin sağlığını ve okul başarısını etkilediği gerekçesiyle yaz saati uygulamasının kaldırılması konusunda açıklamada bulundu.

Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ısrarıyla Bakanlar Kurulu gündemine gelen ve 2016’da uygulamaya giren kalıcı yaz saati uygulaması, yıllardır milyonlarca çalışanı ve öğrenciyi olumsuz etkilediğini belirten Akçay, “Çocuklar, daha günün ağarmadığı saatlerde yollara düşmek zorunda kalmaktadır. Uykuya ve gün ışığına gelişimsel olarak en ihtiyaç duyduğu yıllarda çocukların bu kör, ışıksız saatlerde okula gitmek zorunda bırakılmasının hiçbir mantıklı gerekçesi yoktur. Uyku mahmurluğunu üstünden atamamış çocukların sabah sabah ışıklar açılacak kadar karanlık sınıflarda ders dinlemeye çalışması, hem eğitimciler için hem veliler için hem öğrenciler için bir çile halidir. Ayrıca okullar pandemiye karşı hala bu kadar korunaksızken, vakalar ülkede bu kadar tırmanıştayken ve mevsimsel gribin semptomlarıyla Covid-19’un semptomları bire bir örtüştüğü için birbirinden ayırmak bu kadar zorlaşmışken, çocukların sabahın ayazında yola çıkması, toplum sağlığı açısından da risk taşımaktadır” dedi.

“İSRAF UYGULAMASINDA İNAT EDİLMESİNİN ANLAŞILIR TARAFI YOKTUR”

Yaz saati uygulamasının enerji tüketimine etkisi konusunun altını çizen Akçay, “Öte yandan; bu yersiz yaz saati uygulaması, ülkenin kaynakları, gücü açısından da büyük bir israftır. İnsanlar, gün ışığında güne başlayamadığı için elektrik ve doğalgaz tüketimi ev ve işyerlerinde tırmanmaktadır. Kalıcı yaz saati uygulamasına geçilmesinden bir yıl sonra 2017’de Elektrik Mühendisleri Odası, uygulamanın ilk yılında bir önceki yılın aynı aylarına göre elektrik enerjisi tüketiminde artış olduğunu tespit etmiştir. “Enerjide verimlilik” gibi ironik bir iddiayla hayatımıza sokulan bu israf uygulamasında inat edilmesinin anlaşılır bir tarafı yoktur. Uygulama tasarruf sağlamadığı gibi hem çocuklarımızın sağlığını ve okul başarılarını, hem de toplum psikolojisini ve iş verimliliğini de olumsuz etkilemektedir. AKP’nin elektrik şirketlerine sağladığı rantın faturasını çocuklarımız ve ailelerine ödetmeye kimsenin hakkı yoktur. Eğitim İş olarak hükümete sesleniyoruz: Hiçbir bilimsel temeli olmayan, hem çocukların sağlığını bozan hem ülke ekonomisine zarar veren kalıcı yaz uygulamasına derhal son verin” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler