DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22246751,73%
Edirne
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Yeni güzargahlar mağdur edecek”

“Yeni güzargahlar mağdur edecek”

ABONE OL
30 Eylül 2019 10:47
“Yeni güzargahlar mağdur edecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu, kent içi ulaşım hatlarında yapılan değişikliğe tepki göstererek, eksik ve hatalı olan yeni güzergâh sistemindeki mağduriyetleri giderecek düzenleme yapılmasını, aktarmalı, iki araçla gidiş-gelişi öne çıkaran sistemden vazgeçilmesini ve toplu ulaşımı kullanan vatandaşlarında görüşlerinin alınmasını talep etti.

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, Edirne Belediye Meclisi’nin Eylül ayı meclisinde kent içi ulaşım hatlarında yaptığı değişikliğe tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, alınan kararda, aktarmalı sistemin oluşturulduğu izleniminin olduğu belirtilirken, “Bu nedenle eksik ve hatalı olan yeni güzergâh sistemindeki mağduriyetleri giderecek düzenleme yapılmasını, aktarmalı, iki araçla gidiş-gelişi öne çıkaran sistemden vazgeçilmesini ve toplu ulaşımı kullanan vatandaşlarımızın da görüşlerinin alınmasını talep ediyoruz” denildi.

GÖKERKÜÇÜK; “BU BÜYÜK DEĞİŞİKLİĞE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU”

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına basın açıklamasını okuyan Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, “Alınan bu kararla birlikte dışarıdan bakınca bu değişikliğin; toplu ulaşımı hızlandırmak, daha ekonomik hale getirmek gibi amaçları olduğu görünmektedir. Bazı hatlar kaldırılırken bazı hatlar da eklenmiş veya değiştirilmiştir. Yenileme, ekleme, eksiltme yapılabilecek iken yeni alışmaya başladığımız bu büyük değişikliğe neden gerek duyulduğunu anlamış değiliz” dedi.

GÖKERKÜÇÜK; “1 EKİM’DE KARMAŞANIN YAŞANILMASI KAÇINILMAZ”

Edirne Belediye Meclisi’nin aldığı bu karar neticesinde 1 Ekim günü bir karmaşa yaşanacağının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Gökerküçük şöyle konuştu;

“Yerel yönetimlerin başlıca görevleri arasında; kentlilerin ulaşım hakkını eşitlik ilkesine göre sağlamak vardır. Bunu yaparken de kentlinin ulaşması zorunlu olan; sağlık kurumları, okullar, iş merkezleri, otogar, gar, pazarlar gibi önemli yerlere tüm kentlilerin ulaşabilmesi olanağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kentlilerin ulaşılabilir ve sağlıklı kent içi ulaşımını sağlamakla yükümlü yerel yönetimlerin büyük çoğunluğu bu görevlerini ne yazık ki şirketlere devretmişlerdir. Bu nedenle de kentliden ve kamusaldan yana tavır alması gerekirken sözleşme yaptığı şirket yetkililerine göre tavır alınabilmektedir. Maalesef belediyemiz de ulaşım hizmetini devretmişler arasındadır.

GÖKERKÜÇÜK; “YOKSUL VATANDAŞLARIN KULLANDIĞI DURAKLAR UNUTULDU”

Özellikle eski güzergahtaki 5/A ve 5/B minibüs hattındaki durak yolcularının devlet hastanesine ve yeni yerleşim yerine gidişi zorlaştırılmıştır. Bu hat üzerinde bulunan Açıçeşme, Somuncu Baba, Saraçhane gibi durakları kullananların kenar mahalleler olarak nitelendirdiğimiz yoksul vatandaşlarımızın kullandığı duraklar olduğu unutulmuş gibidir. Bu hatların üzerinde bulunan Babademirtaş, Çavuşbey ve Umurbey Mahalle Muhtarlarının tepkisi haklıdır.Diğer yandan; Yıldırım, Yeniimaret tarafındaki semtlerden kalkan araçlar Talatpaşa ana arterinden geçerek hastaneye gittiklerinden yeni yerleşim ile gidiş-gelişler iki araç kullanmak ile mümkün olacaktır.

GÖKERKÜÇÜK; “AKTARMALI ULAŞIM, TARTIŞMALARA NEDEN OLUP, SORUNLAR YARATACAK””

Kent yönetim hizmetleri her kentliye eşit yaklaşmakla beraber yoksunluk durumuna göre kadın, çocuk, engelli, yaşlı ve yoksul kentlilere pozitif ayrımcılık sağlamak zorundadır. Kent içi ulaşımı toplu taşıma üzerine planlayan idareler bu grupların ulaşılabilir trafiğini de düşünürler. ETUS araçlarının güzergâhlarını düzenlerken de buna dikkat edilmesi gerekirken kenar semtlerde ikamet edenlerin aktarmaya zorunlu kılınması hatadır. Aktarmalı durumda bazı ayrıcalıklar olmuş olsa da tartışmalara neden olacak ve farklı sorunlar yaratacaktır.

GÖKERKÜÇÜK; “ÖĞRENCİLER VE ÇALIŞANLAR İÇİN BÜYÜK ZORLUKLAR DOĞACAK”

Genelde yetersiz gelire sahip olan kentlilerimizin okula giden çocukları, çalışmaya giden yetişkinleri için yeni güzergâhlar sorun yaratacaktır. Sık sık değişiklikler yapmak; işine kolay gitmek veya çocuğunu okula yakın yerden okula göndermek amacıyla mesken kiralayanları bile zora sokmaktadır.

GÖKERKÜÇÜK; “BU HATLARA ALIŞMAK AYLARI BULACAK, SORUNLAR BÜYÜYECEK”

Edirne Belediye Meclisinin aldığı bu karar neticesinde 1 Ekim günü bir karmaşa yaşanacağı kaçınılmazdır. Bu hatlara alışmak ise ayları bulacaktır ve sorunlar büyüyecektir. Okulların açıldığı, toplumun hareketli günlere başladığı bir zamanda yapılan ve birçok hatası olan bu değişikliği değiştirmek de yeni sorunları beraberinde getirecektir. Bu nedenle önümüzdeki günlerde bunları yine görüşeceğiz ve tartışacağız” dedi.

ŞALLI; “KENAR MAHALLELERDE YAŞAYAN İNSANLARIMIZ AKTARMALI SİSTEMDEN BÜYÜK BİR ŞEKİLDE ETKİLENECEK”

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı da, aktarmalı sistemin zaman kaybından başka hiçbir işe yaramayacağını belirterek, “Hepimiz biliyoruz ki bu sistemde alınan karar baya bir tartışmaları da gündeme getirecek. Bu alınan kararların hatası olabilir. Sonuç olarak bizim istediğimiz burada gerek Kent Konseyi’nin gerekse bizim farklı düşünmekle birlikte temel düşüncemiz, burada mağduriyetler yaşanmakta. Özellikle bizim dezavantajlı dediğimiz veyahut ta kenar mahalle dediğimiz insanlarımızın burada özellikle aktarmalı sistemden büyük bir şekilde etkileneceği anlaşılıyor. Özellikle burada benim anladığım kadarıyla Kent Kart kullanımı mecburiyeti anlaşılıyor.

ŞALLI; “TARTIŞMALARIN YAŞANMASINI İSTEMİYORUZ, YENİ BİR KARARIN ÇIKMASINI UMUYORUZ”

Özellikle 5A ve 5B hatlarındaki insanlarımız genellikle kenar mahallelerin vatandaşları olduğu için bu ulaşım hatlarından en çok etkilenecek kişilerde bunlar. Yoksul vatandaşlara baktığınız zaman kadınlarımız özellikle ev temizliğine ve yoksullukla büyük bir mücadele eden ailelerin çocuklarının bu hat üzerinden okula gitmelerine büyük bir engel teşkil edecektir. Çünkü burada aktarmalı sistem bununla birlikte zaman kaybına da yol açacak. Bu zaman kaybı ve dezavantajlı kişilerin veyahut ta kenar mahallelerde yaşayan kişilerin belli bir eğitim anlayışının içerisinde olacağı için bunun tartışmaları da beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Umarım bu tür tartışmalar olmaz. Eski hat kadar işlevselli olur. Edirne’nin hayrına da yeni bir karar çıkmasını da umuyoruz” dedi.

KUDAY; “BELEDİYE MECLİSİ’NİN KARARINA AİLELER TEPKİLİ, İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI”

Edirne Kent Konseyi Genel Sekreteri ve eski belediye meclis üyesi Arif Kuday ise, kendisinin de kenar mahallede yaşayan bir vatandaş olduğunu belirterek, “Yeniimaret’te yaşıyorum. Bu karar alındıktan sonra kahvelerde insanların aileleri çok büyük tepki gösterdi.

Bununla ilgili imza kampanyası da başlattılar.

KUDAY; “MUHTARI BURADAN KINIYORUM”

Başkanım açıklama yapan muhtarlardan bahsetti ama bizim muhtarımız maalesef halkına, ‘Beni ilgilendirmez, ETUS’la sizin aranızda’ demiş. Onu da buradan kınıyorum. Mahalle muhtarının birinci görevi o kentte, o mahalle de yaşayan insanların sorunlarıyla ilgilenmektir. Yeniimaret’ten uzun hattan kalkan Sarayiçi yerleşkesinden kalkan 3 numara, Trakya Üniversitesi öğrencilerine daha çok hitap eden bir hattı. Sivil halka fazla bir etkisi yoktu. 5C hastane hattı tamamen kaldırıldı, 3 numara Gazimihal’e çekildi, 3A ile 1A kaldı bizim Yeniimaret’te, uzun hatta. 1A’da hiçbir değişiklik yok. 1A, E-5 karayolu üzerinden düz olarak otogara kadar gidiyor, daha da uzatmışlar onu Sera Kent’e kadar.

KUDAY; “EN ÖNEMLİ HATTIMIZ BİZİM 3A’DI. KADINLARIMIZDAN ÇOK BÜYÜK TEPKİ VAR”

Fakat 3A’yı, yeni yerleşimin içerisinden geçen en önemli hattımız oydu bizim. Turan başkanında ifade ettiği gibi kenar mahallelerde bizim Yeniimaret, Bademlik ve Yıldırım’da yoksul kadınlarımız, yeni yerleşimin içerisinde bina temizliğine gidiyorlar. Yeni yerleşimin içerisinde çok okulumuz var ve öğrencilerde o hattı kullanıyorlar. Dolayısıyla 3A’yı da ne hikmetse, hangi akla hizmet etmişlerse onu da E-5’e indirmişler. Yani şu anda Yeniimaret’ten kalkan eski dört hatta, şu anda yeni iki hatta yeni yerleşimin içerisinden geçen bir hattımız kalmadı. Buna çok büyük bir tepki var vatandaşlardan, bilhassa kadınlardan çok büyük bir tepki var. Bunlarla ilgili de bir tane imza kampanyaları var”dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.