DOLAR 32,5741 0.15%
EURO 34,9224 0.68%
ALTIN 2.436,660,17
BIST 9.645,02-0,50%
BITCOIN 21725050,30%
Edirne
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yunanistan heyeti, Türkiye talebi reddedilince toplantıyı terk etti

Yunanistan heyeti, Türkiye talebi reddedilince toplantıyı terk etti

ABONE OL
20 Şubat 2020 15:18
Yunanistan heyeti, Türkiye talebi reddedilince toplantıyı terk etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Brüksel’deki NATO Parlamenter Asamblesi’ne katılan Yunanistan heyeti, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri hakkında ittifak üyelerine bilgi vermek istemesi toplantı başkanı tarafından engellenince toplantıyı terk etti.
Yunan heyeti NATO Parlamenter Asamblesi toplantısında Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşmayı gündeme getirerek bu anlaşmanın uluslararası hukuku ve Yunanistan’ın egemen haklarını ihlal ettiğini iddia etti. Türkiye’nin yasadışı eylemlerde bulunduğu iddiasıyla ilgili NATO üyelerini bilgilendirmeye çalışması toplantı başkanı tarafından engellenince toplantıyı terk ettiler.
“BAŞKAN SİSTEMATİK OLARAK KONUŞMAMIZI BÖLDÜ”
Toplantıyı terk eden Yunan vekiller şu açıklamayı yaptı: “Başkan sistematik olarak konuşmamızı böldü ve sorular sorarak pozisyonumuzu anlatmamıza engel oldu. Sözümüz sürekli kesildiği için konuşmamızı bitirdik ve heyet protesto amacıyla toplantıyı terk etti ve mevcut başkanının tutumunu kınadı”
NE OLMUŞTU?
Türkiye’nin Fatih ve Yavuz sondaj gemilerini Kıbrıs açıklarına göndermesi ve geminin Kuzey Kıbrıs’ın ruhsat verdiği bölgelerde doğalgaz aramalarına başlaması, Rum kesiminin yanı sıra Yunanistan, Avrupa Birliği, Mısır, İsrail ve ABD’nin tepkisiyle karşılaştı. Bu gelişmelerin ardından Türkiye’nin Libya ile imzaladığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’yla gerginlik zirveye çıkmıştı.

(http://milletgazetesi.gr)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.