DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2150247-0,42%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

2. Aşama Roman Eylem Planı

2. Aşama Roman Eylem Planı

ABONE OL
23 Temmuz 2019 10:06
2. Aşama Roman Eylem Planı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Edirne Milletvekili ve MKYK Üyesi Dr. Fatma Aksal, “2. Aşama Roman Eylem Planı”nda eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetlerden yararlanma gibi alanlarda yapılan çalışmalarla Roman vatandaşların yaşam standartlarının geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

AK Parti Edirne Milletvekili ve MKYK Üyesi Dr. Fatma Aksal, Roman vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirilen “2. Aşama Eylem Planı 2019-2021” ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Aksal, Roman vatandaşların eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetlerden yararlanma gibi alanlardan daha çok faydalanma ve bu hizmetlerin kalitesini artırmaya yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bazı milletvekilleri ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyaret ederek, çalışmalara ilişkin istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mart 2010 tarihinde başlattığı “Roman Açılımı” Roman vatandaşların sorunlarının çözümü için tarihi nitelikte bir adım olduğunu belirten Aksal, “Bu kapsamda hazırlanan “Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi 2016-2021” ve “I. Aşama Eylem Planı 2016-2018” amacına ulaşmış, çalışmalar “2. Aşama Eylem Planı 2019-2021” ile devam etmektedir” dedi.

Aksal, “II. Aşama Eylem Planı”nda öncelik olarak belirlenen eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetlerden yararlanma gibi alanlarda yapılan çalışmalarla Roman vatandaşların yaşam standartlarının geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

AK Parti iktidarlarına kadar Roman vatandaşlara yönelik çalışmalar hiçbir dönemde bu kadar çok önemsenmemiş, konuya hep yabancı kalınmış, Roman vatandaşların toplumdaki dışlanmışlıkları yetmezmiş gibi devlet tarafından da adeta yok sayıldıklarını belirten Milletvekili Aksal, şunları söyledi;

“Bu duruma itiraz yine AK Parti’den gelmiş ve 2002’de iktidara gelmesinin ardından AK Parti Roman Çalıştaylarıyla başlattığı süreci kararlılıkla sürdürmüştür. AK Parti, “II. Aşama Eylem Planı” ile Roman vatandaşlarımıza yönelik devlet hizmetlerinin kalitesinin artırılmasındaki iradesini sürdürmektedir. Roman çocuklarının eğitim olanaklarından her evladımız gibi yararlanması, eğitim-öğretimde sürekliliğin sağlanması, sosyal, psikolojik ve akademik destek alması “II. Aşama Eylem Planı”nın öncelileri arasında yer almaktadır.

Geleneksel meslekleri olan müzisyenlik, demircilik, kalaycılık, sepetçilik, elekçilik, hasırcılık ve bohçacılık gibi iş kollarında bir piyasa oluşturma imkanı kalmadığı için istihdam konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Romanlarımız sosyal güvencesi ve düzenli bir geliri olan iş kollarında çalışmalarını sağlamak amacıyla da Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde İŞKUR tarafından bilgilendirme faaliyetlerinin yapılması, Roman vatandaşlarımıza girişimcilik eğitimlerinin verilmesi ve Roman vatandaşların istihdamını artırmaya yönelik farkındalık faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Kentsel dönüşümün yanı sıra ev onarımları ve yeni ev yapımı için maddi destek sağlanarak Roman vatandaşlarımızın barınma sorunlarının çözümüne yardımcı olunmuştur. Sağlık ve sosyal hizmetlerden de her vatandaş gibi aynı şartlara sahip Roman vatandaşlarımızın bu hizmetlerden yararlanma oranlarının artırılması çalışmaları hızla devam etmektedir.

Strateji ve Eylem Planının uygulanmasından sorumlu kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile STK temsilcilerinin bir araya gelerek ve uygulamaları ve öngörülen eylemleri istişare ettiğimiz toplantılarımız da düzenli olarak gerçekleştirilmekte ve Roman vatandaşlarımıza yönelik önyargılarının ortadan kaldırılması için eylem planımızda yer alan tüm faaliyetler eksiksiz yerine getirilmektedir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.