DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22242790,32%
Edirne
21°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kurbanlıklar cep yakacak

Kurbanlıklar cep yakacak

ABONE OL
3 Haziran 2022 10:14
Kurbanlıklar cep yakacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı başkanlığında toplanan Teknik İhtisas Komisyonu bu yıl ki kurbanlık fiyatlarını belirledi. Geçtiğimiz yıl baskül kilogramı 36 TL olan koç 65 TL’ye, yine geçen yıl baskül kilogramı 32 TL olan dana ise 70 TL’ye yükseltildi.

Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı Başkanlığında Ziraat Odası Meclis Salonunda bir araya gelen; Tuncay Tunca, Salim Gençalp, Soyuhan Barlas, Faruk Demir, İsmail Kasap, Serhat Dayıoğlu, Abdullah Dökmeci, Kamil Uran, Ahmet Kırbaş, İsmail Taşkın ve Tanju Yılmaz’dan oluşan Teknik İhtisas Komisyonu üyeleri 9-12 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi, kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatlarını belirledi.

Önceki yıllar belirlenmiş fiyat tarifeleri, Ticaret Borsası günlük satış baskül fiyatları ve kurbanlık hayvanın daha itinalı beslenme ve yetiştirilme unsurları ile günlük piyasa göz önüne alınarak ileri sürülen görüş ve öneriler sonucu, Koç kilogramı 65 TL, Dana 70 TL, Keçi 53 TL, Damızlık vasfını kaybetmiş inek ise 53 TL olarak belirlendi.

Teknik İhtisas Komisyonu, gebe ve damızlık değeri olan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışına ve kesimine izin verilmeyeceğini, ancak serbest veteriner hekimler tarafından düzenlenen ve kesim yerinde görevli resmi veteriner hekim tarafından onaylanmış olan raporda gebe olmadığı veya damızlık değeri taşımadığı belirtilen dişi hayvanların satışına ve kesimine izin verileceğini kararlaştırdı.

Komisyon ayrıca, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların pazara; büyükbaş hayvanlar için, kulağında takılı halde kulak küpeleri ve pasaportları, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi ve kulağında küpesi olması, İl dışından gelmesi halinde ise yurt içi veteriner sevk raporu ile birlikte pazara çıkabileceğini karara bağladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.