Aksal, Senegalli mevkidaşı ile görüştü

07.07.2021 16:59

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Senegal dostluk Grubu üyelerini Dostluk grubu başkanı İbrahim Yurdunuseven ile birlikte TBMM de misafir ettiklerini belirterek, "Bu toplantıda; ileriye dönük birçok görüşmenin de temelini attık. Senegal Parlamentosunun Edirne'ye de bir ziyaret gerçekleştireceğini öğrendim ve hemşerilerim adına bizzat memnuniyetlerimi bildirdim” dedi.

Aksal, Senegalli mevkidaşı ile görüştü

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Senegal Dostluk Grubu üyelerini Dostluk grubu başkanı İbrahim Yurdunuseven ile birlikte TBMM de misafir ettiklerini belirterek, “Bu toplantıda; ileriye dönük birçok görüşmenin de temelini attık. Senegal Parlamentosunun Edirne’ye de bir ziyaret gerçekleştireceğini öğrendim ve hemşerilerim adına bizzat memnuniyetlerimi bildirdim” dedi.

KEFEK Komisyon Başkanı ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Senegal Dostluk Grubu Heyeti’nin TBMM ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, “Türkiye Senegal ilişkilerini geliştirme noktasında birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere ülkemize gelen Senegal dostluk Grubu üyelerimizi Dostluk grubu başkanımız İbrahim Yurdunuseven ile birlikte TBMM de misafir ettik” dedi.

Afrika ülkelerinin birçoğunda olduğu gibi Senegal’de de Türkiye denildiği zaman insanların gözlerindeki o ışığı bugün bir kez daha gördüklerini belirten, Aksal, “Gerek Siyasi Gerek sosyal-kültürel alanda iki ülke arasında günden güne artan ilişkilere şahit oluyoruz. Senegal Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Aymerou Gningue,  “Senegal ile Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesindeki en önemli neden de hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Macky Sall’in istekli tavrı. Bunu devam ettirmek gerekli. Çünkü Senegal, Türkiye’den çok şey öğreniyor.’’ İfadeleriyle Cumhurbaşkanımızın Dış ilişkilerdeki başarısını bugün bir kez daha dile getirdi.

Cumhurbaşkanımızın Afrika için hassasiyetli düşüncelerini bütün Dünya biliyor. Öyle ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın , Ocak 2020’deki bir konuşmasında söylediği “Ülkemizin bu topraklara bakışı asla tek taraflı bir kazanç hevesinin ürünü değildir, olmamıştır. Biz birlikte üretmek, birlikte ilerlemek, birlikte zenginleşmek arzusundayız” sözleri bizim Afrika’ya bakış açımızı en güzel özetleyen cümledir.

Bu toplantıda; ileriye dönük birçok görüşmenin de temelini attık. Dostluk grubumuz sayesinde iki ülke arasındaki görüşmelerin sıklaşması yönünde her iki tarafında desteği ve isteği gündemimizdeydi. Senegal Parlamentosunun Edirne ilimize de bir ziyaret gerçekleştireceğini de öğrendim ve hemşerilerim adına bizzat memnuniyetlerimi bildirdim.

Bugün ayrıca Senegal Parlamentosunda mevkidaşım, Kadın ve Gelişimden sorumlu Senegal Vekili; Mously Dıakhate ile küresel anlamda kadın, kadının gelişen ve değişen dünya düzenine etkileri, geliştirilebileceğimiz projeler üzerine görüşmeler gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyeti ülke sınırlarımızı aşmış durumda olduğunu görüyoruz, inşallah iki ülke arasında her alanda olduğu gibi kadın odak noktasıyla çok daha verimli istişarelerde bulunuruz” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler