Altınyazı armutları Rusya’ya yola çıktı

14.08.2020 11:16

Altınyazı armutları Rusya’ya yola çıktı

Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’ne bağlı Altınyazı köyü artık barajı ile değil armudu ile anılmaya başladı. Örnek çiftçilik yapan Naci Çalık’ın ürettiği “Santa Maria” cinsi armutlar bu yıl Rusya’ya satıldı.

Uzunköprü’nün Altınyazı köyü artık barajı ile değil armudu ile anılmaya başladı. Yaklaşık 5 yıldır Altınyazı köyünde meyvecilik sektöründe üretime başlayan Naci Çalık, şeftali armut ve elma üretimi ile yola çıkmıştı. Çalık’ın ürettiği bilhassa Deveci armutları Ekim ayında hasatla birlikte damak tadıyla Uzunköprülülerin olduğu kadar ülkenin birçok yerinde de aranır oldu.

Altınyazı armutların geçtiğimiz yıllarda Almanya, Azerbaycan, Özbekistan ve Dubaiye yapıldığını söyleyen Naci Çalık, “Geçtiğimiz yıl bir yangın felaketi yaşadık. Soğuk hava depolarımız kullanılamaz hale geldi. Hazırladığımız projeyle bakanlık destekli yeni bir soğuk hava deposu inşa ediyoruz. Yakın sürede inşaatına başlayacağımız soğuk hava depomuz 300 ton kapasiteli olup, 2 adet 100’er ton 2’adet 50 şer tonluk odalarda toplam 550 metre kareye inşaa edilecektir. Böylelikle ürünlerimizi daha yüksek fiyatlara pazarlayabileceğiz. Bu yıl Santa Maria cinsi yazlık armudumuza Rusya’dan talep geldi. Armutlarımız Altınyazı köyünden Lapseki’ye oradan da gümrüklenerek Rusya’ya gidiyor. Bu yıl 1500 ağaçtan 25 ton armut alabildik. Ağaçlarımızın bir kısmı 4 bir kısmı 5 yıllık. Esas verim 6 yıldan sonra başlıyor. Önümüzdeki yıl 25 tonun çok üzerinde verim bekliyoruz”dedi.

Öte yandan Uzunköprü Ziraat Odası Yönetiminin ihracatçı armut üreticisi Naci Çalık’ı plaket ile onore edeceği öğrenildi.

Haber Merkezi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler