Asırlık binanın tadilatına başlandı

13.12.2021 11:29

Uzun yıllar metruk halde kalan ve hem insan canına tehdit olan hemde şehrin turizmine zarar veren Sabuni Mahallesi’nde bulunan binanın tadilatına başlandı.

Asırlık binanın tadilatına başlandı

Uzun yıllar metruk halde kalan ve hem insan canına tehdit olan hemde şehrin turizmine zarar veren Sabuni Mahallesi’nde bulunan binanın tadilatına başlandı. Şehrin en işlek konumu olan Sabuni Mahallesi’nde bir dönem tadilatı için imza toplanan 1 asırlık harabe halindeki binanın tadilatına başlanması hem mahallelileri hem kentlileri sevindirdi. Çarşı’ya yakın olması sebebiyle Tahmis Sokak civarındaki otellerde kalan turistler bu harabe görüntü ile karşı karşıya kalıyor hem de vatandaşlar korkarak sokaktan geçiyordu.

“HALKIMIZA, MAHALLEMİZE, ÇARŞIMIZA HAYIRLI OLSUN”

Metruk binanın artık tadilata başlanması sebebiyle rahatladıklarını ve mutlu olduklarını ifade eden Sabuni Mahalle Muhtarı Aykut Yaman, “2019’da verdiğimiz dilekçeler ve fotoğraflarla beraber Sayın Valimizinde bu konuya ilgi göstermesinden dolayı 2021 Aralık ayında sonuca ulaştık. Tarihi eser olan buradaki yapının tadilatına başlanmıştır. İskelemiz kuruluyor sonra çalışma sistemli olarak devam edecek. Mahallemize halkımıza, çarşımıza hayırlı olsun. Uzun zamandır tehlike oluşturuyordu. Bu konuda çok rahatsız olduğumuzu kurumlarımıza dile getirdik. Sabuni Mahallesi Tahmis Sokak’ta bulunan yapıyı tekrar canlandırarak mahallemize kazandırılacağına inanıyorum. 100 yaşını geçmiş olan aslı güzel olan bina Yahudilerden kalma. İçeriden merdivenli, yukarıdan 4 odası var, altta 2 odası olan konak. Mahallemizde aynı zamanda yerli yabancı turistlerin konakladığı oteller var. Doğal olarak da kaldıkları konum dolayısıyla bu ve bunun gibi harabe olanları görüyorlar. Buda turizm açısından şehre verilen önemi onların akıllarında farklı oluşturuyor. Böyle tarihi yapıların harabeden, kötü görüntüden kurtarılıp, hem yıkılma ile can tehlikesini ortan kaldırılması hem tekrar yapılarak şehrin güzellikleri arasına kazandırılacak olması sebebiyle Sayın Valimiz ve Çevre Koruma Vakfı Müdürümüz Ali Eraslan Bey’e çok teşekkür ederiz” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler