DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2106019-0,13%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Balkanlarda Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Balkanlarda Cumhuriyet Bayramı coşkusu

ABONE OL
29 Ekim 2022 12:52
Balkanlarda Cumhuriyet Bayramı coşkusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin Zagreb, Saraybosna ve Podgoritsa büyükelçilikleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle resepsiyon düzenledi.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de gerçekleştirilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu, Hırvatistan ve Türkiye milli marşlarının çalınması ve saygı duruşuyla başladı.

Zagreb’deki resepsiyona Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran’ın yanı sıra, Hırvatistan Parlamentosu Başkanı Gordan Jandrokovic’i temsilen Davor Ivo Stier, büyükelçilik görevlileri, Türk kurumlarının temsilcileri ve Türk vatandaşları katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajının okunduğu oldukça kalabalık resepsiyonda, Büyükelçi Kıran konuklara hitap etti.

Kıran, “Çok büyük bir heyecanı, 99 yıl sonra bugün, yine o günlere giderek, aynı idrak, anlayış ve hassasiyetle sizlerle birlikte kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, canları pahasına bu vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.” diye konuştu.

Düzenlenen resepsiyonun kendisinin, Hırvatistan’daki birinci Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu olduğuna işaret eden Kıran, bundan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kıran, “Bildiğiniz gibi Zagreb’deki görevime kısa bir süre önce başladım. 17 Ekim’de ilk mesaimi yaptım, 20 Ekim’de Hırvatistan Cumhurbaşkanı (Zoran) Milanovic’e güven mektubumu takdim ettim. Hemen ardından başta Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ve heyetini Zagreb’de ağırladık. Çok hızlı bir başlangıç yaptık, bu yoğun temaslar sırasında elbette pek çoğunuzla tanışma fırsatı bulduk.” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

“Buradaki varlığınız, çalışmalarınız, verimli üretken çabalarınız gerçekten Türkiye-Hırvatistan ilişkileri için çok kıymetli. Biliyoruz ki bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçisi olarak, bütün ekibimizle birlikte Türkiye-Hırvatistan ilişkilerine katkı sağlamak üzere yaptığımız bütün çalışmalarda, en büyük gücümüz, destekçimiz sizin buradaki varlığınız olacak.”

Stier ise Cumhuriyet’in 99’uncu yılının kutlandığını ifade ederek, iki ülke meclisleri arasındaki iyi ilişkilere ve iş birliklerine dikkati çekti.

BOSNA HERSEK

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin’in ev sahipliği yaptığı Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Büyükelçilik binasına ait bahçedeki resepsiyona, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic, Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegoviç, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic, Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Korgeneral Senad Masovic, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, büyükelçilik yetkilileri, Bosna Hersek’teki Türk kurumlarının temsilcileri, yerel siyasiler, yabancı misyon temsilcileri ve Bosna Hersek’te yaşayan Türk vatandaşları katıldı.

Büyükelçi Girgin resepsiyonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu.

KARADAĞ

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna, Büyükelçi Songül Ozan ev sahipliği yaptı.

Resepsiyon iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajının okunduğu resepsiyona, Karadağ Başbakan Yardımcısı Ervin Ibrahimovic, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzic, büyükelçilik görevlileri, yerel siyasiler, iş insanları ve Türk vatandaşları katıldı.

Ozan, resepsiyondaki konuşmasında, “Memnuniyetle belirmeliyim ki ortak tarih ve kültürü paylaştığımız, sağlam akrabalık bağlarına sahip olduğumuz Karadağ ile bağımsızlığından bu yana ilişkilerimiz mükemmel düzeydedir. Pandemiye rağmen iki ülke arasında karşılıklı üst düzey ziyaretler devam etmiştir.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Karadağ arasındaki iyi ilişkilere değinen Ozan, ülkedeki Türk firmalarının başarılı faaliyetler sürdürdüğünü kaydetti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.