DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21099661,07%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bataklıktan aromatik bitki bahçesine

Bataklıktan aromatik bitki bahçesine

ABONE OL
4 Aralık 2020 09:42
Bataklıktan aromatik bitki bahçesine
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulu’nun bataklık halindeki arazileri kurutularak tarıma elverişli hale getirdi. Arazilere, biyolojik çeşitliliği korumak ve geliştirmek amacıyla lavanta, gül ve biberiye bahçesi kurdu.

Havsa Belediyesi ve Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’nün destekleriyle, üniversiteye ait bataklık halindeki araziler kurutularak tarıma elverişli hale getirildi.

Proje kapsamında önümüzdeki yıllarda çeşitli tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, ekim-dikiminin yaygınlaştırılması ve bu alanlarda bölümler açılması ile ilçe ve kent ekonomisine katkı sunar hale gelmeyi amaçladıklarını belirten Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, hayata geçirecekleri farklı projelerle hem okulu güzelleştirmek hem de kalkındırmak istediklerini söyledi.

Üniversiteye ait alanlara yüzlerce ladin, çam, çınar, servi ve akçaağaç fidanı diktiklerini hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Tan, bir kalkınma unsuru olarak ele alınacak Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama Bahçesi’nin, turizm konusunda öncü olarak kent ve bölge ekonomisinin desteklenmesinde önemli rol oynayabileceğini belirtti.

Lavanta bahçelerinin Edirne’de özellikle turizme önemli katkı sağladığını da ifade eden Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, tıbbi bitki ve aromatik bitki türlerinin yetiştiriciliğinin yaygınlaşması gerektiğine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Tan, en büyük amaçlarından birisinin de atıl durumda bulunan Havsa Meslek Yüksekokulu’na ait alanların yeşillendirilmesi ve canlandırılması olduğunu söyledi.

Havsa Meslek Yüksekokulu’nda toplam 30 dönümlük bir alanın yaklaşık 15 dönümünü ağaç ve çeşitli türlerde bitkilerle donattıklarını ifade eden Prof. Dr. Tan, yerleşkenin tamamını doğanın farklı renkleri ve tonlarıyla süslemek istediklerini ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Prof. Dr. Tan ayrıca, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun teşvikleri ile yerleşke içerisinde özellikle Edirne Gülü ve Edirne Kırmızısı’na rengini veren kökboya bitkisi Rubia tinctorum ekili alanlar oluşturmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Havsa Meslek Yüksekokulu’nun kokusunun ve çehresinin yakın zamanda aromatik bitki türleriyle değişeceğine de vurgu yapan Yüksekokul Müdürü ve aynı zamanda Park ve Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tan, bahçenin gelecekte görsel güzelliğiyle fotoğrafçılar ve vatandaşlar tarafından da büyük ilgi ve memnuniyetle karşılanacağını düşündüklerini dile getirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.