DOLAR 32,5114 -0.89%
EURO 34,9908 -0.9%
ALTIN 2.435,48-0,38
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2096663-4,07%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Batı Trakya’dan yeni öğrenciler geldi

Batı Trakya’dan yeni öğrenciler geldi

ABONE OL
21 Eylül 2021 11:56
Batı Trakya’dan yeni öğrenciler geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de, Balkanlar ve Batı Trakya’dan en fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesi, ilk misafirlerini ağırladı. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında Trakya Üniversitesi’ni kazanan ve kesin kayıt işlemlerini tamamlamak üzere Batı Trakya’dan Edirne’ye gelen İskeçeli öğrenciler, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve üniversitemiz yöneticileri ile bir araya geldi.

Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi önünde toplanan Batı Trakyalı öğrencileri, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Türker Tüküç ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanları karşıladı. Oldukça samimi ve sohbet havasında gerçekleşen buluşma, çay ve simit ikramıyla başladı. Öğrencilerle tek tek tanışarak kazandıkları bölüm ve okullar hakkında bir süre sohbet eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak, başarılar diledi.

Trakya Üniversitesi’nin gerek Balkanlar’dan gelen öğrenci sayısı gerek Balkanlar odaklı çalışmaları ile Türkiye’deki en önemli eğitim kurumlarının başında geldiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesinin uluslararasılaşmasına büyük önem veriyoruz. Göreve geldiğimizde bin 300 olan uluslararası öğrenci sayısında bu yıl 6 bini geçmeyi hedefliyoruz. Bunun yaklaşık 5 bini Balkanlardan geliyor. Türkiye’de, en çok Balkanlı öğrenciye ev sahipliği yapan üniversiteyiz. Balkan üniversitelerinin iştirakiyle çok güçlü bölgesel bir kuruluş olan Balkan Üniversiteler Birliği’nin kurucu üyesi ve kalıcı genel sekreteriyiz. Şu an 81 olan üye sayısının yakın gelecekte 100’ü geçmesini bekliyoruz. Mezunlarımız; iş dünyası, devlet kurumları, akademik dünya ve uluslararası kurumlarda karar alma mekanizmalarının her kademesinde etkin bir şekilde görev alıyorlar. ” ifadelerini kullandı.

Trakya Üniversitesi olarak Balkanlara ve Batı Trakya’ya her zaman ayrı bir önem verdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Batı Trakya’ya bir sözümüz var. Trakya Üniversitesi’nde okumak isteyen tüm Batı Trakyalı öğrencilere, kapılarımızı sonuna kadar açık tutuyoruz. Özel kontenjanlar açarak, mevcut kontenjanları her geçen yıl artırarak daha fazla gencimize üniversite imkânı sunuyoruz. Yeter ki evlatlarımız okusunlar, hayallerinden vazgeçmesinler. Burada gelip öğrenim görüp kendilerini her alanda geliştirebilsinler, ilgi alanlarını bulabilsinler. Batı Trakya’da yaşayan tüm soydaşlarımıza, evlatlarımıza destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz da Trakya Üniversitesi’ne gelen uluslararası öğrencilerin her zaman yanında olduklarını söyledi.

Batı Trakya’dan gelen ve Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne yerleşen Sudenaz Belük, hayalini kurduğu üniversitede olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.