BAYRAM GELDİ HOŞ GELDİ

01.05.2022 15:12

İmanın, İslam’ın şartları belli ama iman gerekliliklerinin başında umut gelir. Karamsarlığa yer yok dinimizde o nedenle “bayram gelmiş neyime” demeyeceğim. “Bayram geldi hoş geldi” ile ilgilenip baklava tepsisinin dolu tarafını görmeye çalışacağım. Yani eksiklerimizi hayırla yad edip yanımızdakilerle bayram sevinci yaşamayı sizlere de diliyorum.

Bayram ritüellerinden en önemlisi bayram ziyaretleri tabi ki. Çocukları mutlaka sevindirmeli, büyüklerin gönlü alınmalı. Eş, dost, hısım, akraba ziyaretlerinde adam olmalı. Nasıl sorusuna yanıtı Nasreddin Hocamız veriyor:

Günün birinde Hoca’nın da içinde bulunduğu topluluktan birisi;

“Hocam, adam olmanın yöntemi nedir?” deyince; Hoca Efendi, adamın nefes almasına bile fırsat vermeden;

“Canım, bunu bilmeyecek ne var, elbette kulaktır.” der.

Fakat Hoca, arkadaşlarının “kulaktır” cevabından pek bir şey anlamadıklarını anlayınca açıklama yapma gereğini duyar:

“Aa!. . Bunu bilemeyecek ne var? Herhangi birisi konuşurken onu can kulağı ile dinlemeli; bu arada ağzından çıkanı kendi kulağı duymalıdır.”

Biz ramazandan hoşnuttuk o da bizden hoşnut olsun seneye daha bolluk bereket ve hayırlarla gelsin. Bayram geldi hoş geldi, adı gibi şeker tadında geçsin. Umudunuzun galip gelmesi için metanet, başarılı olmanız için hidayet, üzerinizden eksilmesin inayet, zalimlerin kalbine insin merhamet ve tabi ki diliyorum Dünyamıza adalet.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler