DOLAR 32,2503 0.15%
EURO 34,9749 0.32%
ALTIN 2.418,550,37
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22241373,53%
Edirne
24°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çakırlar, “Sorunun kaynağı yanlış tarım politikaları”

Çakırlar, “Sorunun kaynağı yanlış tarım politikaları”

ABONE OL
7 Ocak 2023 11:22
Çakırlar, “Sorunun kaynağı yanlış tarım politikaları”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, gıda fiyatları artışında yaşanan sorunun ana kaynağının zincir marketlerin fiyat artışları olmadığını, sorunun ana kaynağının Türkiye’nin tarımsal girdilerde dışa bağımlı olması ve yıllardır uygulanan yanlış tarım politikaları olduğunu söyledi.

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Antalya Diplomasi Forumu Vakfı Kanun Teklifinin 7. Maddesi üzerine İYİ Parti grubu adına söz aldı.

Yaşanan ekonomik krizin sonucunda ülkemizde alım gücünün eksikliği her alanda büyük ölçüde hissedildiğini belirten Milletvekili Çakırlar, özellikle vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşıladığı gıda sektöründe yaşanan fiyat artışlarının her geçen gün yükselmesi milleti canından bezdirdiğini söyledi.

Yaşanan fiyat artışlarına iktidarın bir çözüm bulamadığın belirten Milletvekili Çakırlar, “İktidarda bu yaşanan fiyat artışlarına bir türlü çözüm bulamamakta olduğu gibi ortada fiyatların artması için bir neden olmadığını bu artışların zincir marketler tarafından yapıldığını belirterek sorumluluğu zincir marketlere yıkmaya çalışmaktadır” dedi.

Milletvekili Çakırlar, hükümeti marketlerle uğraşmaya devam ederken gıda enflasyonun Türkiye İstatistik Kurumuna göre 3 haneli rakamları aşarak yıllık yüzde 102,55’e ulaştığına dikkat çekerek, “Tarımsal üretim yılın ilk yarısında yüzde 3 azalırken tarımsal girdi fiyatlarındaki artış tam yüzde 112 Aynı dönemde tarımsal destekler ise sadece yüzde 63 arttı. Tarımsal amaçlı transferlerin bütçe içindeki payı 2006’da yüzde 3,15 iken 2022’de yüzde 1,44’e düştü. Öncelikle bir düşünelim, gıda fiyatları neden artıyor? Gerçekten marketlerin fiyat artışlarında etkisi var mı? Bu soruları sorunca aklımıza Tarım Kredi Kooperatifleri geliyor. Madem zincir marketler olağanüstü fiyat artışları gerçekleştiriyor, o zaman vatandaşımız alışverişini Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapsın. Ama Tarım Kredi Kooperatiflerindeki fiyatlara da baktığımızda arada maalesef gözle görülecek bir değişikliğin olmadığını görüyoruz” dedi.

Sorunun ana kaynağının zincir marketlerin fiyat artışları değil, sorunun ana kaynağı Türkiye’nin tarımsal girdilerde dışa bağımlı olması ve yıllardır uygulanan yanlış tarım politikaları olduğunu savunan Milletvekili Çakırlar, şöyle devam etti;

“Hükümet sorunu etiketlerde arayacağına sorunun başı olan tarlada araması gerekmektedir. Zincir marketlere yapılacak olan baskılarla, suçlamalarla veya faydasız önlemlerle ne fiyatların artışını durdurabilirsiniz ne de vatandaşın alım gücünü yükseltebilirsiniz. Fiyat artışlarında zincir marketlerin hiçbir suçu yok demiyoruz, ama bunların önünü açan mahalle bakkalının, pazarcının ve yerel üreticinin önünü kesende bu iktidardı, şimdi hiç kimse sorumluluğu başkasına yıkarak kendini aklamaya kalkmasın.

Gıdanın hammaddesi olan tarım ürünlerindeki girdi maliyetlerini düşürecek adımlar atılmazsa etiket fiyatlarının artışına bir çare olamazsınız. Öncelikle tarımsal faaliyet için kullanılan mazot, ilaç, gübre, elektrik ve su gibi girdi maliyetlerine önemli ölçüde deva olunarak üreticimizin sübvanse edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple alınması gereken önlemler halen daha görmezden gelindiği taktirde tarımsal üretim düşüşe geçer, fiyatlar yükselişe… Kısacası Tarla sebep etiket fiyatları sonuçtur. Çünkü girdi diye tabir ettiğimiz bu ürünlerin çoğunda dışa bağımlı bir ülkeyiz. Tarımın yanında hayvancılık yapan besicilerimiz içinde, temel girdi maddesi yemdir. Ülkemiz yem hammaddelerinde yüksek oranda dışa bağımlıdır. Bu sebeple artan döviz kuru neticesinde fiyatları kontrol etmek, yatay bir çizgiye çekmek oldukça zor görülmektedir. Sadece son 1 yılda gübredeki fiyat artışı yüzde 192,52 olurken yapılan indirim yüzde 13, hayvan yemindeki fiyat artışı ise yüzde 140,86 olarak gerçekleşirken yapılan indirim sadece yüzde 5’tir. Sorun belli çözüm belli az kaldı…” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.