DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2111593-0,04%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP, EYT’lilerle alana indi

CHP, EYT’lilerle alana indi

ABONE OL
15 Ocak 2022 11:27
CHP, EYT’lilerle alana indi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanlığı Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile birlikte “EYT’lilerin lütuf değil, kazanılmış haklarını istiyor” diyerek alana indi. CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, EYT’lilerin hak gaspına CHP iktidarıyla son verileceğini söyledi.

CHP, EYT’liler ile birlikte 81 ilde eş zamanlı olarak “EYT’liler lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor” diyerek alanlara indi. Edirne’de de Saraçlar Caddesi’nde CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı basın açıklaması düzenlendi. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun katılım sağladığı basın açıklamasında EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Trakya Sorumlusu Erhan Öncü de yer aldı.

“ÜLKE TARİHİNİN EN BÜYÜK HAK GASPLARINDAN BİRİ ORTAYA ÇIKTI”

EYT’lilerin 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ettiklerini belirten CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı” dedi.

“EYT’LİLER İÇİN TBMM’DE VERDİĞİMİZ TÜM TEKLİFLER AKP-MHP İLE REDDEDİLDİ”

İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındığını ve yıllar sonraya ötelendiğini anlatan Pekcanlı, “1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar EYT mağdurlarına “Daha gençsin, emekli olamazsın” diyor. Öte yandan işverenler ise “Sen yaşlısın, sana iş veremem” diyor. İktidarın kurduğu düzen beş milyona yakın vatandaşımıza adeta “Sen yoksun” diyor. Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle EYT’liler sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor. Bu ağır tabloya karşın AKP Genel Başkanı Erdoğan EYT’lileri “Ülke ekonomisini çökertmeye dönük nasıl bir adım olduğunu herkes kabul edecek ve bunun karşısında durmaya başlayacaklar” diyerek hedef göstermeyi tercih ediyor. Erdoğan emeklilik hakkını isteyen vatandaşlarımızı ülke ekonomisini çökertecek bir yük olarak gördüğünü söylüyor. 20 yılda faiz lobilerine her ay 2 milyar 271 milyon 284 bin dolar faiz ödeyen iktidar, söz konusu kazanılmış emeklilik hakkını isteyen vatandaşlar olunca ülke ekonomisinin çökeceğini söylüyor. İktidar bir gecede dolar milyarderi yaptığı yandaşlarına hazine garantili faiz vaat ederken vatandaşların emekliliğini bir hak olarak dahi görmüyor” dedi.

“EYT’LİLER ARTIK İKTİDARIN YALANLARINI DİNLEMEK İSTEMİYOR”

EYT’lilerin artık ekonomiye zarar verene bir kitle olarak görülmek istemediklerini vurgulayan Pekcanlı, “EYT’liler artık iktidarın yalanlarını dinlemek istemiyor. EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor. EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’liler bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor. Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor. Talepleri iktidar tarafından yok sayılan ve toplumda hedef gösterilen EYT’liler bu büyük hak gaspına CHP iktidarında son verileceğini biliyor” dedi.

“EYT SORUNUNU BİZ ÇÖZECEĞİZ, SÖZÜMÜZ SÖZ”

EYT’lilerin huzur içinde yaşayacağı bir ülke kuracaklarını söyleyen Pekcanlı “Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz: EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği “İntibak Yasası”nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz. Rantçıya, faizciye çalışan iktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz. Sözümüz söz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Bir avuç yandaşına devletin hazinesini teslim edip EYT’lilere ve halklara sırtını dönen Saray hükmeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır. Bata EYT olmak üzere tüm sosyal sorunların çözümü için hemen seçim, derhal seçim istiyoruz” dedi.

“1 MİLYON 860 BİN KİŞİLİK MİTİNG DÜZENLEDİK”

Hiçbir siyasi partinin düzenleyemediği kalabalıkta bir miting düzenlediklerine değinen EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Trakya Sorumlusu Erhan Öncü, “Bizim mücadelemiz, 9 Eylül 1999’da 4447 no’lu yasa çıkarılarak haklarımızın Anayasaya aykırı olarak geriye işletilmesi ve Aylık Bağlanma oranlarının yüzde 70’lerden 1 Ekim 2008’de 5510 no’lu yasa ile yüzde 28’lere düşürülmesi üzerinedir. İlk olarak İstanbul’da; 2015 yılında; Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kurulması ile başlayan haklı mücadelemiz, kısa süre içinde ülke genelinde teşkilatlanmış farklı illerde de aynı isimle sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri kurulması ile devam etmiştir. Ankara ve İstanbul’da mitingler düzenlenmiş, hiçbir siyasi partinin, sendikaların toplayamadığı 1 Milyon 860 bin kişilik Maltepe Mitingi düzenlenmiştir.  2020 yılına geldiğimizde mücadelemiz federasyonlaşma sürecini tamamlayarak; tek bir çatı altında EYT Federasyonuna dönüşmüştür. Federasyon Başkanımız Gönül Boran Özüpak’ ın önderliğinde, yasaların bizlere sağladığı demokratik haklarımızı kullanarak, kırmadan dökmeden mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

“EYT MAĞDURLARI AİLELERLE BİRLİKTE 15-20 MİLYON”

EYT’lilerin 15 milyondan fazlasının mağdur olduğunu kaydeden Öncü “Türkiye’nin en büyük sosyal yarası olan EYT meselesinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “öncelikli” gündeminde yer almıyor olması ve bunun da açıkça ifade edilebiliyor olması gerçekten de anlaşılır bir mesele değildir. Millet nezdinde bu tercihlerin elbette bir siyasal sonucu da olacaktır. Bu gerçeği kimse yadsıyamaz. EYT’lilerin mutlak sayısı 4,5-5 milyon arasında olabilir. Ama EYT mağduru olarak bakılırsa aileleriyle birlikte bu sayı 15-20 milyonları bulmaktadır. Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak;  EYT meselesinin bir kez daha farklı bir platformda dile gelmesi konusunda; bu etkinliği düzenleyerek desteklerini esirgemeyen CHP Genel  merkez ve Edirne İl teşkilatı yönetimine teşekkürlerimizi sunarken; bundan sonra da bu şekilde organize edilecek benzer etkinliklerde olacağımızı, her zaman yanımızda olanın yanında bulunacağımızı ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.