DOLAR 32,1896 -0.1%
EURO 34,9681 0.33%
ALTIN 2.424,340,13
BIST 10.481,300,02%
BITCOIN 22290382,57%
Edirne
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“CHP iktidarında Edirne hakkı olanı alacak”

“CHP iktidarında Edirne hakkı olanı alacak”

ABONE OL
11 Ağustos 2022 11:20
“CHP iktidarında Edirne hakkı olanı alacak”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, parti olarak Edirne’nin sorunlarını çok iyi bildiklerini ve iktidarlarında bu sorunları hızla çözeceklerini söyledi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Edirne’de yapmış olduğu CHP Grup Toplantısı, ziyaret ve görüşmelerin ardından açıklamada bulundu.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na gösterilen ilgiden dolayı Edirnelilere teşekkür eden Milletvekili Gaytancıoğlu, “Edirne; Osmanlı Devletine 92 yıl başkentlik yapmış, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda önemli rol oynamış, tarihi ve kültürüyle ülkemizin en zengin şehirlerinden biri. Tarım ve turizmindeki potansiyeli birçok ülkeyi kıskandıracak durumda. Ancak bu zenginliğinden yararlanamıyor, hak ettiği payı alamıyor üstelik özellikle saray rejiminde gittikçe de geriye atılmış” dedi.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ EDİRNE’Yİ GERİYE GÖTÜRDÜ, YOKSULLAŞTIRDI”

Başkanlık sisteminin Edirne’yi geriye götürdüğünü ve yoksullaştırdığını savunan Milletvekili Gaytancıoğlu, “Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiği ilk yıl olan 2014’de Edirne’de kişi başına milli gelir 10504 Dolar iken 2020 yılında 7194 dolara indi. Her yıl daha da inmeye devam ediyor. Sevgili Edirneliler, kişi başına 3300 dolar Recep Tayyip’ten alacaklısınız. Buralara gelirse önce milli gelirden alınan payınızı isteyin” dedi.

“KAYNAKLAR RANTA DEĞİL ÜRETİCİYE AKACAK”

Milletvekili Gaytancıoğlu, “Bereketli topraklar, dünyanın birçok ülkesini kıskandıracak kadar verimli topraklarda çalışanların durumu ne? Edirne, 2020 yılında, 20.8 milyar TL’lik mal ve hizmet üretimiyle, Türkiye’nin toplam milli gelirinin binde 4’ünü üretti. Ama tarım ve hayvancılık üretiminin yüzde 1.2’sini. Yani burası bir tarım ve hayvancılık merkezi olabilir. Tabii ki doğru ve üreticiyi destekleyen politikalarla. Edirne’nin yüzde 68’i tarımsal alan ve mera alanı ama AKP’nin ithalat düşkünü hayvancılık, tarım politikası bu potansiyeli heba ediyor. Edirne’de ÇKS kayıtlı 27 bin çiftçimiz var, ancak aktif tarım sigortalı sayısı 6 bin. 4/b sigortalı çitçilerimizin yüzde 23.4 kadın. Bu çiftçilerimiz ne zorluklarla sigorta primlerini ödüyorlar ya da ödeyemiyorlar biz çok iyi biliyoruz. Tarım arazilerinin yüzde 97’sinde tarla tarımı, yüzde 2’sinde sebzecilik, yüzde 1’inde meyve/bağcılık yapılıyor. Bunun için hem tarımda üretimi çeşitlendirecek hem de sulanabilecek her alana suyu götüreceğiz. Tarımsal sulama için başta Çakmak, Hamzadere ve Çömlekköy barajlarını ve sayıları yüzlere yaklaşan sulama ve hayvan sulama göletlerini hızla bitireceğiz. Bizim iktidarımızda kaynaklar ranta değil üreticiye akacak” dedi.

“ERGENE’Yİ KİRLİLİKTEN KURTARACAĞIZ”

“Trakya ve Anadolu ovaları hem milletimizi ucuz ve sağlıklı şekilde doyurur hem de dünyaya ihracat yaparız” diyen Milletvekili Gaytancıoğlu, “Niye Ukrayna’dan gelecek buğday, ayçiçeği gemilerini bekleyelim ki? Bu verimli Trakya ve Anadolu ovaları hem milletimizi ucuz ve sağlıklı şekilde doyurur hem de dünyaya ihracat yaparız. Ama AKP kafasıyla gidersek Ukrayna’dan çıkan buğday gemilerini canlı yayında izleriz. Trakya’da tarımsal sulamanın adı olması gereken Ergene zehir akar, Çakmak Barajı gibi Trakya’nın GAP’ı olan ve şimdiye kadar çoktan bitmesi gerek bir proje kaplumbağa hızında yürür. Bu bölgede başlanmayan, bitirilmeyen, verimli kullanılmayan diğer baraj ve göletlerden söz etmiyorum bile.  İlk seçimde ülkeyi AKP’den, Ergene’yi kirlilikten kurtaracağız. Yeniden Trakya’da tarımsal sulama denince Ergene akla gelecek” dedi.

“AYÇİÇEĞİ HASADI VAR, AMA FİYAT HALA ORTADA YOK”

Türkiye çeltiğinin yüzde 50’sini, Türkiye ayçiçeğinin yüzde 20’si, yine Türkiye buğdayının yüzde 10’unun Edirne’nin ürettiğini belirten Milletvekili Gaytancıoğlu, Bu günlerde ayçiçeği hasadı var, ama fiyat hala ortada yok. Bu çiftçi yüzde 40 yağlı ayçiçeği için kilogramda 16 TL fiyat bekliyor. Bu fiyat çok değil. Neden mi? Çünkü bu çiftçi geçen yıla göre bu yıl ayçiçeğinde kullandığı gübreyi yüzde 500 zamlı aldı, mazotu yüzde 300 zamlı aldı. Tohumu ve ilacı yüzde 200 zamlı kullandı. Ayrıca yurtdışından zaten 800 $’a ayçiçeği ithalatı yapılıyor. Onun için 16 TL çok değil. Birde unutmadan söyleyeyim. 1 kg ayçiçeği için 50 kuruş prim desteği veriyorsun onu da 2 TL çıkar bakalım Tayyip Efendi. Sen çıkarmazsan ben nasılsa bu destekleri vereceğim” dedi.

“EDİRNELİNİN BANKALARA OLAN BORCU SON 1 YILDA YAKLAŞIK YÜZDE 40 ARTTI”

Edirneli kendi tava ciğerini yiyemez duruma geldiğini, tava ciğere zam üstüne zam yapıldığını ve Bulgarların tava ciğeri yerken Edirnelilerin bakmaya başladığını belirten Milletvekili Gaytancıoğlu, “Sonuçta; Edirnelinin bankalara olan borcu son 1 yılda yaklaşık yüzde 40 artarak 14.6 milyar TL’ye çıktı. Edirne’de en az 24.331 vatandaşımız günde 47 liradan az bir parayla geçinmek zorunda. Gençlerimizin yüzde 34’ü işsiz. Böyle olunca da başka illere çalışmaya gidiyorlar. Hatta komşu il olan Tekirdağ neden büyükşehir oldu sanıyorsunuz. Neredeyse 100 bine yakın Edirneli Tekirdağ’ın ilçeleri olan Çorlu ve Çerkezköy’de yaşıyor. Edirne’nin nüfusu yaşlanıyor. Köyler boşalıyor” dedi.

“EDİRNELİLER İKTİDARIMIZDA SÖZÜMÜZ OLSUN”

Saros Körfezi’ne yapılan FSRU Limanı’na tepki gösteren Milletvekili Gaytancıoğlu, şöyle devam etti;

“Dünyanın kendi kendini temizleyen, Kaptan Cousteau’nun “Kuzeyin Kızıldeniz’i” dediği, doğa harikası Saros Körfezine aşkları Katar için FSRU Limanı yapıyorlar. Hem de bir hançer gibi Körfezin bağrına saplayarak. Katar kazansın diye Saros yok ediliyor. Milyarları buraya akıtıyorlar ama bu paranın bir kısmını Edirne’nin ihtiyacı olan projeler ayırmıyorlar. Kağnı yolundan bozma, Saros’un ana hattı olan Keşan Enez yoluna para bulunamıyor. Söz veriyoruz. Keşan Enez yolunu yapacağız. Biliyoruz Edirne’ye “Sultanların Şehri, şehirlerin Sultanı” deniyor. Ama Edirne aynı zamanda Cumhuriyetin kalesi ve öncü bir şehridir. Bizim kahramanlık, zafer, acı ve birçok duyguyu içeren tarihimizin sembollerindendir. Üç nehrin birleştiği Edirne’de ilk seçimde millet ittifakı olarak iktidar olacağımızın net olarak söylüyoruz. Herkes hesabını, hazırlığını ona göre yapsın. Öyleye Edirne’ye ve Edirneliler iktidarımızda sözümüz olsun Bir AB destekli proje olan ancak AB’nin katkısı bittiği için kurbağa hızında ilerleyen Hızlı tren projesini tamamlayacak ve hızla hizmete açacağız. Başta bölge ve ülkemiz beslenmesinde önemli katkıları olacak, bitkisel yağ ve un sanayi olmak üzere, tarıma dayalı sanayiye her türlü teşviki vereceğiz. Keşan Tarım Organize Sanayi Bölgesini hızla hayata geçireceğiz. Uzunköprü’de Organize Sanayi Bölgesini doğru yerde kuracağız. Köyünde kalıp çiftçilik yapmak isteyen gençlerimizi destekleyecek, belli bir yaşa kadar SGK primlerini devlet olarak biz karşılayacağız. Bütün sulama projelerini hızla tamamlayacak, sulu tarımın yapılabileceği her alana suyu götüreceğiz. Saros Körfezini koruyacak ve turizminden daha fazla yararlanması için gerekli teşvikleri vereceğiz. Çiftçimiz ürünü ektiğinde kaça satacağını, ne kadar kar edeceğini bilecek. Devlet olarak çiftçiye ekim zamanı destek olacak, desteklemelerden hak ettiklerini fazlasıyla vereceğiz. Keşan Enez yolu kağnı yolu olarak kalmayacak. Hızla yenileyeceğiz. Edirne’nin tarihi yapıları korunacak, restore edilecek halkımızın ve gelecek konukların kullanımına sunacağız. AKP’nin seçim öncesi maketlerini gösterdiği ama hiçbir şey yapmadığı 25 bin kişilik yeni Edirne stadyumunu biz yapacağız” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.