DOLAR 32,9395 0.12%
EURO 35,3762 -0.04%
ALTIN 2.455,86-0,54
BIST 10.679,98-0,82%
BITCOIN 20483713.02622%
Edirne
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

CHP pankartı yeniden astı

CHP pankartı yeniden astı

ABONE OL
9 Temmuz 2021 10:53
CHP pankartı yeniden astı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, enflasyon zamlarıyla ve 128 Milyar pankartı ile ilgili il başkanlığında bir basın toplantısı düzenlendi. Türkiye’nin ekonomik sürecinin iyi gitmediğini söyleyen ve düzeni değiştireceklerini söyleyen Pekcanlı, erken seçim istediklerini de kaydetti. Verdikleri hukuk mücadelesi sonrası “128 Milyar Nerede” pankartlarını geri alan CHP Edirne İl Örgütü, pankartları tekrar il binasının önüne astı.

“BOZUK DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçtiğimizi belirten Pekcanlı, “Ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz halkın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı Covid-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. 1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı. Son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Ucube tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerine Şahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz” dedi.

“MAZOT, GÜBRE, ELEKTRİK PAHALANACAK”

Mazot, gübre ve elektriğin pahalanacağını kaydeden Pekcanlı, “Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak. Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak” dedi.

“ERKEN SEÇİM İSTİYORUZ”

Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farklarının Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamların Temmuz’da geldiğini belirten Pekcanlı, “Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynakları halk yararına kullanacağız. Bizleri Meclis’e gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız korkutamaz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmiyoruz. Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve Güçlendirilmiş Parlamenter Demokratik sistem için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz” dedi.

“128 MİLYAR NEREDE PANKARTINI TEKRAR ASACAĞIZ”

“128 Milyar Dolar Nerede” yazılı pankartına yönelik verdikleri hukuk mücadesini kazandıklarını belirten Pekcanlı, “Pankartımız parti binamızdan sökülüp alınmıştı. Bize uygulanan işlemlerin aynısını diğer siyasi partilere yapılıp yapılmadığını da takip ettik. Maalesef Edirne Valiliği bu konuda sınıfta kaldı. Çünkü CHP’ye uyguladıkları 15 günlük pankart yasağını Ak Parti’ye uygulayamadılar. Bunu da yaşadık bu süreçte. Biz bu pankartların hepsini teslim aldık, bugün itibariyle söküldüğü yerlere tekrar asacağız. Bu da Türkiye’ye emsal bir karar olacak. Büyük pankartı CHP il başkanlığı binasının önüne asacağız. Biz hukuksal mücadelemizi kazandık, kaldığımız yerden devam ediyoruz” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.