DOLAR 32,6110 -0.57%
EURO 34,9837 -0.76%
ALTIN 2.430,57-0,58
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2128384-1,19%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’de kongre süreci başladı

CHP’de kongre süreci başladı

ABONE OL
17 Ekim 2019 10:25
CHP’de kongre süreci başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, partisinin kongre takviminin netleştiğini belirterek, yapılacak olan kongrede il başkanlığı için yeniden aday olma niyetinde olduğunu açıkladı.

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında CHP’de kongre sürecinin başladığını bildirdi.

“KONGRE TARİHLERİ BELİRLENDİ”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, kongre takviminin kendilerine gelen genelge ile 30 Eylül itibari ile belli olduğunu belirterek, “Malum Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre dönemi. Zaten beklenen bir süreçti. Daha önceki yıllara göre süre olarak acaba olacak mı olmayacak mı, genel merkez kararı ile erteleme yetkisi var. O kullanılacak mı kullanılmayacak mı şimdi belli oldu. 30 Eylül itibari ile bize gelen genelgede takvim belli oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’ne hayırlı olsun” dedi.

30 Eylül 2019 Pazartesi günü itibari ile sürecin başladığını belirten Pekcanlı, “14 Ekim 2019 Pazartesi muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgelerinin hazırlanmaya başlanması. Bugünde muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş üye çizelgelerinin genel sekreterlik tarafından il ve ilçe başkanlıklarına yollanması. Bugün itibari ile hangi üyelerle kongreye gidileceği, sistemimize yüklenecek olan üye çizelgesi ile yapılacak. Bu normal bir süreç. Nisan mayıs aylarında süreç başlıyordu, biraz daha erken başlıyor. Ekim ayına kalınca ertelenecek mi diye bizde merak ediyorduk takvimi. Uzun bir takvim. Biz bu takvimi il başkanı olarak delege seçimleri kısmında en yetkili merciimiz. Takvimi uygulamakla mükellefim. Seçimlere girip yarışmaktan ziyade benim görevim bu partide bütün ilçelerinde, mahallelerinde Edirne’nin tamamında en sağlıklı şekilde delege seçimlerini yapmak. Daha sonra ilçe kongre ve il kongresi sonrası hayırlısıyla nisan ayı gibi kurultayımızı yapmak. Süreç takvim bütün ilçe başkanlıklarımıza gönderildi. Takvimi merak eden üyelerimiz kayıtlı oldukları ilçelerden bu takvimi alabilirler” dedi.

“KURULTAY”

Bu takvime göre 8 Kasım 2019 Cuma günü ilçe kongre delege seçimlerinin başlangıç tarihi. Mahalle delegeliği dediğimiz kongre delegelerinin 8 kasımda başlangıç tarihi. 1 Aralık Pazar günü ilçe kongre seçimlerinin bitiş tarihi. 8 kasımdan 1 aralığa kadar ilçe başkanlıklarımız kendi bölgelerinde mahalleler ve köylerle ilgili yapacakları delege seçimlerinin takvimini belirleyecekler ve ilan edecekler. İlçelerimizden gelen takvimin bizde takipçisi olacağız. 14 aralıkta ilçe kongrelerinin başlangıç tarihi. 27 Ocak Pazartesi günü de ilçe kongrelerinin bitiş tarihi. Daha sonra. 3 Şubat’ta il kongrelerinin başlangıç tarihi, 2 martta da il kongrelerinin bitiş tarihi. Kurultaysa genel merkezimizin belirleyeceği bir takvimle, muhtemelen de Nisan ayı gibi filan olur” dedi.

“ASKERİMİZİN AYAĞINA TAŞ DEĞERSE BİZİM GÖZÜMÜZE YAŞ DEĞER”

Barış Harekatı’nda olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bütün birimlerine kalben desteklediğimizi ve ayaklarına taş değmeden, askerimizin ayağına taş değerse bizimde gözümüze yaş değer. Bütün silahlı kuvvetlerimize operasyonda başarılar diliyoruz. Askerimizin yanındayız. Hayırlısıyla bu operasyon biter, askerimiz başarıyla yurtlarına geri döner. Umarım üzücü haberler almayız. Biz kalbimizle bütün Mehmetçiğimizin yanındayız” dedi.

“İMAMOĞLU İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Edirne’nin menfaatine olacak bir görüşme için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret edeceklerini belirten Pekcanlı, “Cuma günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ile Edirne’de ki bütün Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarımızla toplantımız var. Edirne’nin menfaatine olacak bir görüşme olacak. İstanbul’da gerçekleşecek. Toplantı hayırlı olsun ziyareti. Bölgemiz içinde hayırlısı olacağına inanıyorum” dedi.

“ADAY OLMANINDA BR RACONU VAR”

Kendisinin kongre süreci ile seçilen nadir il başkanlarından biri olduğunu belirten Pekcanlı, “Ben Edirne’de nadir kongre ile seçilen il başkanlarından biriyim. Atama ile falan gelmedim. 2 defa seçildim. Süreçlerde neyi ne zaman yapacağımı çok iyi biliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğüne göre delegenin yüzde 10’unun imzasını almadan yasal olarak aday olamıyorsunuz. Yaklaşık 5 buçuk ay falan var. Hayırlısı ile öyle bir niyetim var. Ama bunu ilan etmek ayrı bir raconu var. Tabi ki herkesin gönlünde CHP’de il başkanlığı yapmak gibi niyet geçebilir. 4 yıldır bu görevi yapıyorum. Geçen dönemde aynısını söyledim. Arkadaşlarla oturup değerlendireceğiz. Bakalım pehlivanlar sahaya bir çıksın” dedi.

“ZİRAAT ODASI ETKİNLİK YAPTI DA BİZ Mİ GİTMEDİK”

Siyasilerin yeteri kadar STK’ların yanında olamıyor söylemleri sorulması üzerine Pekcanlı “Geçtiğimiz günlerde sanayi odasından böyle bir açıklama geldi. Birkaç gün önce Ziraat Odası Başkanı böyle bir şey söyledi. Sanayi odasının genelde siyasilerle arası iyi ama bizle iyi değil herhalde. Geçen sene eylül ayında krizin en ateşli olduğu dönemde bölgelere birçok milletvekili yolladı. Birçok STK’lardan esnaf odalarına kadar her yerini gezdik. Edirne Ticaret Sanayi Odası’na da Ankara Milletvekilimizle bir ziyarette bulunduk. Bizim gayet aramız iyi ama 41 kişilik sanayi odası meclisinden sadece 8 kişi gördük orada. Ama yerel seçimlerde başka bir partinin belediye başkan adayına meclis toplantısında mikrofon verip propaganda yaptırıyorlar. Biz CHP olarak üzerimize düşen ekonomik anlamda yapıyoruz. Ziraat odasının çalışmalarını bizde takip ediyoruz. Bugünlerde hakikaten çiftçimizde zor durumda. Ziraat odasından öyle bir açıklama okudum. Onların her etkinliğinde biz yanlarındayız. Bu zor günlerde ziraat odası bir etkinlik yaptı da biz mi gitmedik. CHP olarak yanlış olan her şeyin karşısında olacağız. Ziraat odaları, çeltik fiyatlarını 2 bin 700 lira olduğunda eylem yaptı biz mi gitmedik? Bir de o taraftan bakmak lazım. CHP olarak elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“KÖPRÜLERİ ÇOCUK OYUNCAĞI GİBİ YAPTILAR”

Edirne’de tarihi köprülerin Karayolları, Anıtlar Kurulu gibi kurumların kapatılmasını istemesi bu seferde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın şer koydurarak kapatılmamasını istemesi sorusuna, “Köprülerle alakalı ecdadımıza, tarihimize sahip çıkmamız gerektiğine ben inanıyorum. Gazimihal köprüsü kapalı, Vakıflar ne kadar sahip çıkıyor. Yeni yapılan köprünün başı var sonu yok. Mehmet Müezzinoğlu köprüsüne gidiyorsunuz bağlantılar dubalarla ayrılmış. Orada bir can verilirse tek sorumlusu hükümettir. Gece inanılmaz zor bir yol. Şehir dışından gelenler, Yunanistan’dan gelenler zorlanıyor, ışıklandırma yok, hiçbir şey yok çok felaket bir köprü. Böyle bir köprüden yolculuk yapılacaksa bu köprüler açık kalsın. Süvari köprüsünün hali ortada. At arabaları zor gidiyor. Mehmet Müezzinoğlu köprüsü bağlantıları bitmemiş. Yeniimaret’ te ki araziler istimlak edildi, köprülerin ayakları kondu, köprü yok ortada. Mahallelere ulaşımı etkilemiş. Çocuk oyuncağı gibi yaptılar köprüleri. Tarihi köprüler yapıldığından beri son 20 seneye kadar her şeyi idare etti. Her şey geçti üstünden. Taşlar değişti her şey değişti. Peynir helvası gibi taş döşüyorlar, gördük. Ama o köprülerin bence açık olması lazım. Sadece kendi binek arabamızla gittiğimiz gözle bakmayın, ambulans, itfaiye nasıl gider bunlara da bakmak lazım. Biz hafta sonu gidiyoruz Karaağaç’a o an bakıyoruz, bir de Karaağaçlı gözüyle görmemiz gerekiyor. Bu karar alınırken esnafların düşünülmesi lazım. Benim gönlümden geçen açık kalması” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.