DOLAR 32,5114 -0.89%
EURO 34,9908 -0.9%
ALTIN 2.435,48-0,38
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2096663-4,07%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’den asgari ücret çağrısı

CHP’den asgari ücret çağrısı

ABONE OL
6 Kasım 2021 10:43
CHP’den asgari ücret çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Asgari Ücret Komisyonu’nun çalışmalara başlamadan önce çağrı yaparak, asgari ücretin vergiden muaf tutulması gerektiğini ve asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilmesi gerektiğini söyledi.

CHP dün 81 ilde eşzamanlı olarak 2021 Kasım Ayı içinde Asgari Ücret Komisyonu’nun çalışmalara başlamadan önce asgari ücret çağrısı yaptı. CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, 81 ilde eş zamanlı olduğu gibi Edirne’de de ‘Asgari ücretten vergi ve kesintilere son verilsin konulu basın açıklamasını partisinin il başkanlığında düzenledi.

“ASGARİ ÜCRETLİLERDEN YÜKSEK ORANDA VERGİ KESİNTİSİ YAPILIYOR”

Türkiye’de 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışan ve ailelerinin açlık sınırı altında yaşadığını belirten Pekcanlı, “Açlık sınırı altında asgari ücret alan milyonlarca çalışanın dengeli ve sağlıklı beslenme hakkı yok. Kış aylarında domates yeme hakkı yok. Asgari ücretli çalışanlar aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü altında.  Telefon ve araba almaya hakkı yok; ama, geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkum eden asgari ücretinden kesiliyor. Asgari ücretli çalışanlar açlığa ve yokluğa mahkum edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar. Asgari ücret, adı üzerinde en düşük ücrettir. Ve Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır” dedi.

“ASGARİ ÜCRETLİ YILIN DÖRT AYINDAN FAZLA VERGİ ÖDEMEK İÇİN ÇALIŞIYOR”

Bir asgari ücretlinin yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmakta olduğunu belirten Pekcanlı, “Öte yandan iktidar 10 yılda beşli çeteye tam tamına 128 kez vergi affı getirmiştir. Her bir kurumda 3’er 5’er maaş alan yandaş bürokratların bu ülkeye vergi ödeyip ödemediği belirsizdir. Yandaş şirketlerin vergi ödememek için mal varlıklarını başka ülkelerdeki banka hesaplarına gönderdiği, uluslararası belgelerce tescillenmiştir.  Yandaşından almadığı vergiyi vatandaşından alan tek adam rejimi yandaşın borcunu vatandaşa ödetmektedir” dedi.

“KESİNTİLERE SON VERİLDİĞİNDE ASGARİ ÜCRETLİNN GELİRİ 3 BİN 577 TL’YE YÜKSELECEK”

Vergi ve SGK kesintileriyle beraber asgari ücretlinin eline 2 bin 825 lira geçtiğini kaydeden Pekcanlı, “Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak tek adam şahsım hükümetinin asli görevi haline gelmiştir. Türkiye’de vergi kaçıranları, vergi affından yararlananlar düşünüldüğünde, açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılması en büyük adaletsizliktir. Şu an asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 TL’dir. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2825 TL geçmektedir. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir.  Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece 2018 yılından itibaren bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca kanun teklifleri ve önergeler verdik” dedi.

“MHP’NİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ”

İktidarın, asgari ücretlilerin açlık sınırında olduğunu itiraf ettiklerini dile getiren Pekcanlı, “Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine’ son verilmesine ilişkin verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir. En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde “Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması” önerisi partimizce sunulmuş, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin derken; AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır. Halkın temel besin gereksinimlerinden kaçınarak sadece abur cubura Bin TL ödeyen Cumhurbaşkanından, asgari ücretlinin sofrasından eksilen ekmeğin hesabını bilmesini elbette bekleyemeyiz. Daha geçtiğimiz günler AKP Yetkilileri “Herkesin cep telefonu var, arabası var” diyordu. Şimdilerde ise “Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesin getireceğiz” demiş. Yani milyonlarca asgari ücretlinin açlık sınırı altında yaşadığını kendileri de itiraf etmiş. Peki, bu itiraflar yeterli mi? Elbette değil. Ekonomik buhranın en büyük bedelini; aç kalan, kirasını karşılayamayan, faturasını ödeyemeyen, asgari ücretliler ödemektedir. Türkiye şu an Avrupa ülkeleri arasında en düşük brüt asgari ücrete sahip olan Arnavutluk’tan sonra ikinci ülkedir. Dünya’nın en büyük ucuz iş gücü ülkesi olarak bilinen Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar iken, TL’deki hızlanan değer kaybıyla birlikte Türkiye’de asgari ücret 300 doların altına inerek 297 dolara kadar düşmüştür” dedi.

“ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KESİNTİSİNİ KALDIRACAĞIZ, HODRİ MEYDAN”

Asgari ücretten vergi kesintisine son verilmesini en azından yıl sonuna kadar bunun uygulanmasını istediklerini belirten Pekcanlı, “Şimdi kalkıp, asgari ücreti insanca yaşanabilecek bir seviyeye getireceğiz diyenler, eğer ki bu görüşlerinde samimilerse hodri meydan. Adil bir dünya diye nutuk atan, “Dünya 5’ten büyüktür” diye sürekli sözüm ona dünyaya mesaj veren Cumhurbaşkanı, evvela kendi ülkesindeki adaletsizliğe son versin. Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz meclise getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin. Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin. İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son verilmelidir. Asgari ücretteki vergi zulmü ortadan kaldırılmalıdır. Eğer ki iktidar yine bu çağrımıza kulak vermez ise; Seçim yakındır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidarımızda; asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, iktidarımızda asgari ücretten vergi kesintisini kaldıracağız” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.