DOLAR 32,2237 0.12%
EURO 34,9778 0.35%
ALTIN 2.415,370,24
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22205052,00%
Edirne
24°

HAFİF YAĞMUR

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’den vekillere KOBİ görevi

CHP’den vekillere KOBİ görevi

ABONE OL
23 Ekim 2020 11:19
CHP’den vekillere KOBİ görevi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan CHP’li vekillere Küçük Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) koronavirüs salgınından nasıl etkilendiği’ yönünde çalışma yapması talimatı geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Edirne’deki KOBİ’ler üzerinde çalışma yapmak için görevlendirilen Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu partilerinin il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

“KOBİLERİN SORUNLARINI TESPİT EDECEĞİZ”

Küçük Orta Boy İşletmelerin sorunlarını dinleyerek rapor halinde genel merkeze ileteceklerini anlatan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin gerçek sorunlarıyla haşır neşir oluyor. Yaratılan suni gündemleri bir kenara iterek, halkın sorunlarını gündeme taşımaya ve bundan sonrada sürekli bu gündemi tartışmaya, konuşmaya ve çözümleri hükümetle paylaşmaya biz hazırız. O yüzden biz bir haftadan beri her türlü boşlukta 81 ilimizde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun haricindeki tüm milletvekilleri, genel başkan yardımcıları, MYK üyeleri dahil herkes sahada. Kimisi Edirne’de, kimisi Batman’da, kimisi Siirt’te, kimisi Adana’da. Konumuzda KOBİ’lerin sorunları. Küçük orta boy işletmelerin sorunları, bu sorunları yerinde, sahada tespit ederek bir rapor halinde genel merkezimize 28 Ekim tarihine kadar ileteceğiz. Genel başkanımızda bu raporları derleyip, toparlayarak ilk grup toplantısında kamuoyu ile paylaşacak” dedi.

“HALK BEN İŞSİZİM, ÇOCUĞUM İŞSİZ DİYOR”

Halkın ve esnafın gündemini takip ettiklerini söyleyen Okan Gaytancıoğlu, “Daha önce Edirne esnafların sorunlarıyla ilgili, il başkanımızla beraber gezerek tespit etmiştik. Genel başkanımızda özellikle kantinci esnaflarımız, okul servisleri, pansiyonlar, kırtasiyeciler, kafeteryalar, minibüsçüler pandemiden en çok etkilenen esnaflarımızın sorunlarını gündeme getirmiştik. Cumhuriyet Halk Partisi, iktidar tarafından yaratılan, tasarlanan gündemin dışına taşarak halkın gerçek gündemini izliyor. Halk ne konuşuyor? Halk ben işsizim, çocuğum işsiz diyor. Halk benim dükkanımda siftah yok diyor. Ben eşime Pazar parası veremedim, şu esnafa ya da bankaya olan borcumu ödeyemedim diyor. Biz rakamlara baktığımız zaman her şeyi görebiliyoruz” dedi.

“İTHAL ETTİĞİMİZ NOHUT, BUĞDAY AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERE BAĞIŞ KARARNAMESİ”

Türkiye’nin ithal ettiği ürünlerin başka ülkelere yardım olarak verilmesini değerlendiren Gaytancıoğlu, “Her 5 kişiden bir çiftçi olduğu ülkede, çiftçiler bugün süt fiyatlarını konuşuyorlar. Her gün konuşuyorlar. Yem fiyatlarının artışını, süt fiyatlarının artmamasını konuşuyorlar. Dün bu kadar sorun varken hükümet bir kararname daha, cumhurbaşkanı kararnamesi çıkartarak bizimde ithal ettiğimiz ürünleri Suriye ve diğer az gelişmiş ülkelere bağış yapma kararnamesi çıkardı. Biz nohutu, buğdayı ithal ediyoruz ama ithal ettiğimiz ürünleri onlara da yardım ederek vereceğiz. Bizde olsa verelim. Ama bizde bunu dövizle veriyoruz. Kendi insanımız acaba tenceresinde nohut pişirebiliyor mu önce bunu sorgulamak lazım. Yine aynı kararnamenin devamında 31 Aralık’a kadar buğday, arpa ve mısır ithalatındaki gümrük vergileri sıfırlandı. Yani AKP’nin tek yaptığı şey aslında sıfırlamak. Sıfırlamayı çok iyi biliyorlar. Gıda enflasyonu mantığıyla her şeyi sıfırlıyorlar. Gıda enflasyonu olur mantığıyla her şeyi sıfırlıyorlar. Gıda enflasyonu yaratır mantığıyla süt fiyatlarına zam yapmıyorlar ama yem fiyatları zam görüyor, peynir fiyatları artıyor, elektrik, doğalgaz fiyatları artıyor. Biz şunu anlatmak istiyoruz. AKP Türkiye’nin, halkın gündeminden kopmuştur. Halkın gündeminde TÜİK verileri değil gerçek rakamlar var. Halk markete gittiğinde, pazara gittiğinde gerçek enflasyonun ne olduğunu çok iyi biliyor. TÜİK’in açıkladığı yüzde 11 rakamına inanmıyor diyor ki bunun en az 3-4 katı enflasyon var diyor” dedi

“BUGÜN EDİRNE’DE KOBİLER İÇİN GÖREVLİYİM”

Daha önceki çalışmada esnafın sorunlarını araştırarak hükümete de yardımcı olmak istediklerini dile getiren Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, “Komşu ve kardeş il olarak Kırklareli’nden selam getirdik. Belli bir süre önce Cumhuriyet Halk Partisi esnaflarla ilgili bir çalışma yapmıştı. Bu çalışmanın neticesinde esnaflarla ilgili yapmış olduğumuz sunumlar, esnaflara gidip çay içerek ne gibi dertleri olduğunu bunun gibi çözüm önerileri ile bizzat kendilerinden alıp gruba teslim ettik. Bu çalışma ile aynı zamanda hükümete yardımcı olmak istedik. Niye, esnafın şu sorunu, bu sorunu var ve çözülür diyerek Ana muhalefet olarak da o görevi yapma hazını yaşadık” dedi.

“TÜRKİYE’DE 3 BUÇUK MİLYON KOBİ VAR”

Edirne’de ve Kırklareli’nde KOBİ’ler için görevde olacağını dile getiren Gündoğdu”2015’te insanlardan oy alsınlar diye bir tane KOBİ kredisi çıkarmışlardı. Herkesin cep telefonuna düşüyordu. Gelin bankada hemen alın diyorlardı. Bu KOBİ alanlarda, 25 bin lira alan kişi sadece 24 bin 800 lira eline geçiyordu, 200 liralık dosya masrafı çıkarılıyordu. Sonra 1 yıl ödemesiz, daha sonra 3 yılda 3’er ay ödemesi vardı. Yani esnaf o süreçte hem rahat bir nefes almıştı hem de işini gücünü tekrardan toparlayıp çalışma faaliyetlerini sürdürmüştü. Bunların hepsini biz hükümete, esnafa gezdikten sonra ilettik. Ama hala o günden bugüne hükümetten, AKP’den ve Cumhurbaşkanı’ndan bir ses çıkmadı. Bunun aynısını şimdi bel kemiğimiz olan KOBİ’lerde yapmak istiyoruz. 81 ilde genel başkan yardımcılarımız olmak üzere Sayın Genel Başkanımızın haricinde şu an KOBİ faaliyetlerini yürüten esnafımızın yanında. Bizde bugün Edirne’de görevliyiz. Yarından itibaren kendi ilimde görevliyim. Kobi dediğimizde 3 buçuk milyon civarında KOBİ Türkiye’de var. KOBİ ciddi anlamda da bizim bel kemiğimizi oluşturanlar” dedi.

“KOBİLER TÜRKİYE YATIRIMININ YÜZDE 53’ÜNÜ YAPIYOR”

Türkiye’nin üretim, yatırım, istihdam alanında büyük katkıları olan KOBİ’lerin önemini söyleyen Gündoğdu, “Mevzuatımızda 250 kişiden az insan çalıştıran ve 125 milyon liradan daha az hasılatı olan işletmelere biz KOBİ olarak görüyoruz. Baktığımızda Türkiye’de ciddi anlamda KOBİ’de çalışanlar var. KOBİ’ler Türkiye’de toptancıdaki payı yüzde 53’müş. Ve yine KOBİ’lerin Türkiye’de toplam üretimi yüzde 56’sını sağlıyormuş. KOBİ’lerin Türkiye’de yatırımı yüzde 53’ünü yapıyormuş. KOBİ’ler Türkiye’de ki istihdamın yüzde 76’sını sağlayan yerlermiş. Ücretli çalışanlarında yüzde 70’i KOBİ’lerde çalışıyor. Türkiye ihracatında yüzde 56’sını KOBİ’ler karşılıyor. Düşündüğünüzde bir ülkenin bel kemiği hem omuriliği hem bir ülkeyi ayakta tutan yerdir” dedi.

“ANA MUHALEFET OLARAK ORTAYA KOYACAĞIZ”

Tespit edilen sorunların basınla paylaşılacağını ifade eden Gündoğdu, “KOBİ’ler ciddi anlamda sıkıntılı. Biz sahada onları direk olarak kendilerinden, ticaret ve sanayi odalarından ziyaretler yaparak onlarında bilgi birikiminden faydalanarak bunları ortaya çıkaracağız ve ayın 28’ine kadar Cumhuriyet Halk Partisi grubuna teslim edip orada bunlar yoğurularak, muhasebesi yapılarak tekrar çıkacak. Ve ulusal basınla, ulusla kanallarla, sizlerle paylaşılarak en azından hükümetin bundan sonra yapacağı her hareket, tavır davranış ne ise KOBİ’ler üzerinde yapması gerekenleri Ana Muhalefet olarak biz ortaya koyacağız ”dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.