DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2111238-0,45%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li ve İYİ Parti’liler, Meclis Toplantısı’nı terk etti

CHP’li ve İYİ Parti’liler, Meclis Toplantısı’nı terk etti

ABONE OL
2 Eylül 2022 11:49
CHP’li ve İYİ Parti’liler, Meclis Toplantısı’nı terk etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Keşan Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve saat 15.00’te başlayan toplantıda; Meclis üyeleri; Şafak Uslu, Mitat Bulut, Barbaros Tokgöz ve Süleyman Gürsel Paçaman, mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.
Meclis gündemine; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından verilen; su ücret tarifelerinin güncellenmesi önergesi ile CHP’li Meclis Üyesi Alaaddin Öztürk tarafından verilen Erikli Su İsale Hattı ile ilgili önergesi oybirliği ile ilave edildi.
Daha sonra Meclis gündemine geçildi.
Meclis’te ilk gündem maddesi olarak, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün bütçesinde bulunan ilgili gider kalemleri ile Özel Kalem bütçesinde bulunan ilgili gider kalemlerine Ek Bütçe tanımlanması talebi ele alındı.
Madde hakkında bilgi veren Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevlisi Recep Kirezli, Plan ve Bütçe Komisyonu’nun oy çokluğu ile ek bütçe tanımlanmasını uygun bulmadığını açıkladı.

BAYRAMLAR, FESTİVALLER, ŞENLİKLER VE ETKİNLİKLER İÇİN EK BÜTÇE TALEBİNE İHTİYAÇ DUYULUYOR

Kirezli, “Dünyada yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yüksek fiyat artışları ile karşı karşıya kalındı. Temsil, ağırlama, tören, fuar, organizasyon, tanıtma kalemlerine yıl içerisinde yapılacak resmi bayramlar, festivaller, şenlikler ve etkinlikler gibi organizasyonlar için ek bütçe talebine ihtiyaç duymaktayız. 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 19 Kasım Keşan’ın kurtuluşu kapsamında yapılacak etkinlikler. Kamu, kurum ve kuruluşları ile dernekler ile yapılacak; şenlik, festival ve etkinlikler. Satranç turnuvaları, sinema günleri, açık yüzme şampiyonası, sünnet şöleni, dalış festivali, DOÇEK Dağ Bisikleti festivali, Saros Yarı Maratonu, Motofest, Trakya Petfest, Keşan sempozyumu, SARDOS’le işbirliği içinde 100. Yılında Keşan Zafer Yolu’nda programımız, kültür gezileri etkinlikleri, semt sahaları programları, yelken kupaları, tarım hasat şenlikleri, konserler, yerel ürünler festivalleri, kano ve kürek festivalleri, eğitim faaliyetleri, tiyatrolar, halk dansları festivalleri” yapılacak.” dedi.

GERGİN; “ÇOK ETKİNLİK YAPILIRSA İYİ OLMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORSUNUZ”

Bu bilgilendirmenin ardından AK Parti Grup Başkanı Nehir Gergin söz aldı.
Gergin, “Görevli arkadaşımız yapılacak faaliyetleri anlatırken salonda bir kaygı oluştu. Bu kadar çok etkinlik yapılırsa iyi olmaz diye düşünüyorsunuz. Red verilmiş. Bu kadar etkinlik yapılırsa belediyenin tanıtımı olur, memnuniyet artar, ‘insanlar belediye çalışıyor’ der. diye düşündünüz.” şeklinde konuştu.

HELVACIOĞLU; “HALKIN KARŞISINA ÇIKMAYA YÜZÜNÜZ YOK”

Daha sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu konuştu.
Helvacıoğlu; şunları söyledi:
“Bırakın Türkiye’yi dünyada görülmemiş bir kararlar karşı karşıyayız. Belediye etkin olmasın istiyorsunuz. DOÇEK’e festival yapmayın, SARDOS’u Akşehir’den İzmir’e göndermeyin diyorsunuz. Garibanlar gülmesin, toplu sünnet yapmayın diyorsunuz. Yarı maraton ve sinema günler yapmayın diyorsunuz. Keşanlılar evine kapansın ve hakları kısıtlansın istiyorsunuz. Paramız var, sizden para istemiyoruz, faslı istiyoruz. Sizin derdiniz Keşan ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu çalışmasın. Kıskanıyorsunuz. Siz 30 Ağustos Zafer Korteji’ne bile katılmıyorsunuz. Yanımızda olmaktan kaçınıyorsunuz. Hiçbir etkinliğe gelemiyorsunuz. Çünkü halkın karşısına çıkmaya yüzünüz yok. Ama ne yaparsanız yapın Keşan’ın gelişmesini engellemeyeceksiniz. Yapmayı planladığımız tüm etkinlikleri gerçekleştireceğiz. 100 yıllık Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine yakışmıyorsunuz. Bu Meclis’te hiç böyle şöyle olmamıştı daha önce. Keşan Belediyemizin etkinliklerinde yanımızda olmalısınız. Siz hangi meclisin üyesisiniz! Siz CHP’ye yakışmıyorsunuz.”
Bu konuşmalar sırasında Keşan Belediye Başkanı ve Meclis Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na, söz alınmadan sürekli sözlü sataşmalarda bulunuldu.

ÇEKİÇ; “VATANDAŞA HİZMET GÖTÜRMEK İÇİN SİYASET ÜSTÜ BİRLİK OLMALIYIZ”

Meclis Üyesi Müslim Çekiç de bu sırada söz alarak vatandaşlara sunulacak hizmetlere hiç kimsenin engel olmaması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Programlar arasında sünnet şöleni var ve bu sünnet şölenine katılacak ailelerin kendi düğünlerini yapacak imkanları yok. Biz bu çocukları ve aileleri memnun edecek, güldürecek etkinlikleri yapmalıyız. Vatandaşa hizmet götürmek için siyaset üstü birlik olmalıyız.”

HELVACIOĞLU: “BİZİ ÇALIŞTIRMAMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPIYORLAR”

Daha sonra yeniden söz alan Mustafa Helvacıoğlu, “Bizi çalıştırmamak için her şeyi yapıyorlar. Meclisi kavgaya götürüyorlar. Söz sırası alınarak konuşma yapılmalı. Burası Keşan Belediye Meclisi. Grup toplantınız değil. Üslubunuz Meclis toplantılarına yakışmıyor.” dedi.
Ek bütçe talebi, Meclis Başkanı tarafından 2 defa oylamaya sunulmasına rağmen Meclis üyeleri işaretli oylamaya katılmadıkları için 2. maddeye geçildi.
2. Madde olan “Belediyemizde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapan Zabıta ve İtfaiye Personeline 2022 yılı Temmuz ayından itibaren verilecek olan fazla çalışma ücretinin güncellenmesine ait komisyon raporunun Meclisçe ele alınması.” sırasında CHP’li Meclis üyeleri ile İYİ Parti’li Meclis üyeleri Meclis Toplantısı’nı terk etti.

“HALKIN KARARLARINI BIRAKIP GİDİYORSUNUZ”

Bu durum üzerine yeniden konuşan Mustafa Helvacıoğlu, “Vatandaş için 5 dakika duramıyorsunuz. Halkın kararlarını bırakıp gidiyorsunuz, size yakışanı yapıyorsunuz. Her zaman problem.” dedi.
Madde hakkında bilgi verildikten sonra Meclis karar yeter sayısı olmadığı için toplantı sona erdi.

“MECLİS TERK EDİLMEZ, MECLİS’TE MÜCADELE EDİLİR”

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Helvacıoğlu, şöyle konuştu:
“Halkın, çoğunluğu seçtiği Meclis’in CHP ve İYİ Parti’li üyeleri, ‘Biz çoğunluğuz’ deyip, salonu terk ediyorlar. Halka karşı gösterilen sevgi ve saygıyı herkes gördü. Gündemi kavgaya götürmek bahanesindeler. Keşan Belediyesi’ni çalıştırmak istemeyen bir zihniyet ortada. Türkiye’de eşi ve benzeri olmayan bir şekilde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Özel Kalem’in bütçesini ekside bırakıyorlar. Keşan Belediyesi’nin batmasını istiyorlar. Bütün partilere sesleniyorum; Meclis üyelerini seçerken 5 dakikada belirlemeyin kararlarınızı. Partilere yakışan, çalışan ve kaçmayan Meclis üyelerini gönderin Keşan Belediyesi’ne… Sayıları fazla olmalarına rağmen Meclis’i terk ediyorlar. Meclis terk edilmez, Meclis’te mücadele edilir. Terk etmek kaçmak demek. Halka karşı sorumluluğunu yerine getirememek demek. Ben onları halkımıza havale ediyorum. Halkımız bizim yanımızda. Onlar hayırları ve belediyeyi çalıştırmamayı, belediyenin zarar etmesini adet edinmişler. 30 yıl sonra belediyeyi vermenin zorluğunu yaşıyorlar. Kimin konuştuğu belli olmayan ve kaosun olduğu bir Meclis yaşatıyorlar. Gündemi boğmak için yaptıkları hareketleri yine yaptılar. Keşan’ın kararları, halkımızın kararları bizi bekliyor. Onlar ‘Biz çoğunluğuz, nasıl olsa karar alamayacaklar’ diye yine kaçıp gittiler. Hakikaten 5 dakikalık Meclis’miş. Her şeye rağmen Keşan Belediyesi’nde Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında Cumhur İttifakı Meclisiyle, evelallah bu belediyenin yönetimi de idaresini de Keşan halkının yanında…” dedi.
Ertelenen Meclis toplantısı Pazartesi günü gerçekleştirilecek ve saat 15.00’te başlayacak.

GÖRÜŞÜLECEK GÜNDEM MADDELERİ
 

1.      Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzün bütçesinde bulunan ilgili gider kalemleri ile Özel Kalem bütçemizde bulunan ilgili gider kalemlerine Ek Bütçe tanımlanması talebi ile ilgili konunun Meclisçe görüşülmesidir.
2.     Belediyemizde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapan Zabıta ve İtfaiye Personeline 2022 yılı Temmuz ayından itibaren verilecek olan fazla çalışma ücretinin güncellenmesine ait komisyon raporunun Meclisçe ele alınmasıdır.

 1. Emlak ve İstimlak Müdürlüğümüzün 22.08.2022 gün ve 29818 sayılı yazısına istinaden İlçemiz Yukarı Zaferiye Mahallesi Dr. İhsan Çuhacı Caddesi No.17 adresinde bulunan 1472 adada kayıtlı 7,928m2 park alanı ile Yukarı Zaferiye Mahallesi 29 Ekim Caddesi No.1/A, 1/B, 1/C, 1/D, 1/E adreslerinde bulunan işyerlerinin 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre 10 yıla kadar kiralama ihalesine çıkartılması yetkisinin Belediye Encümenine verilmesi hususunun Meclisçe görüşülerek karara bağlanmasıdır.
 2. İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzden alına yazıya istinaden yeni pazar yeri yapılması amacıyla İspat Cami Mahallesi, 1762 ada, 3-4 parsellerin plan değişikliği talebinin Meclisçe görüşülmesidir.
 3.    Mülkiyeti Belediyemize ait olan Aşağı Zaferiye Mah. 904 ada 2 parselde kayıtlı 429 m2 taşınmazın bitişik parselinde bulunan 904 ada 12 parselde kayıtlı taşınmaz sahibi 12.08.2022 tarihinde Belediyemize müracaat ederek 15521 sayılı dilekçesinde, evinin bitişik parseli olan ve mülkiyeti Belediyemize ait 904 ada 2 parselde kayıtlı taşınmazı mülkiyetine dahil edip müştemilat kısmı olarak değerlendirmek istediğini, Belediyemize ait taşınmazın ihaleye çıkartılması halinde satın almak için kendisinin de talip olacağını talep etmektedir.

Mülkiyeti Belediyemize ait olan 904 ada 2 parselde kayıtlı taşınmazın 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre ihale usulü ile satılması yetkisinin Belediye Encümenine verilmesinin Meclisçe görüşülerek karara bağlanmasıdır.

 1. Keşan Belediye Başkanlığının 03.03.2022 gün ve  2022/42 Sayılı Meclis Kararıyla  Komisyona  Havale edilen “Keşan Belediye Başkanlığı Toplu Taşıma  Sisteminde bulunan 6 (Altı) adet Toplu Taşıma  hattının ve bu  hatlarda çalışacak 93 adet Ticari araç plakalarının 10 yıl  süreyle  kiralanması  hakkındaki Ulaşım Komisyon Raporunun görüşülmesidir.
 2. Mali Hizmetler Müdürlüğümüzden alınan 26.08.2022 gün ve 30101 sayılı yazıya istinaden 2022 yılı bütçelerinde öngörülenin ötesinde beklenmeyen yüksek seviyelere ulaşan enflasyon oranları ve döviz kurlarında görülen artışlara bağlı olarak personel giderleri, sosyal güvenlik giderleri, su alımları giderleri, elektrik giderleri, kanalizasyon ve tesis yapım giderleri, TL cinsinden diğer iç borç faiz giderleri, iller bankasına verilen paylar ve diğer hizmet alımları ödenek gider kalemlerine 63.068.000,00 (altmış üç milyon altmış sekiz bin) TL ek ödenek ihtiyacı olduğu belirtilmiştir.Mahalli idareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 37. Maddesine göre bahse konu bütçe kalemlerine ek ödenek verilmesinin Meclisçe görüşülmesidir.  belirtilen yazıya istinaden personel maaş ödemeleri ile ilgili bütçe kalemlerimize Ek Bütçe tanımlanması hususunun Meclisçe görüşülmesidir.
 3.  S.S. 129 No.lu Paşayiğit Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin şehir içi ulaşım ücretlerinin güncellenmesi taleplerine ait komisyon raporunun Meclisçe görüşülmesidir.
 4. Keşan Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 18.07.2022 tarihli  yazısı ile ilçemiz Keşan Yerlisu Köyünde bulunan kapanmış ilkokulun 2022-2023 Eğitim Öğretim yılından itibaren gerekli tadilatlar yapıldıktan sonra “Köy Yaşam Merkezi” olarak öğrencilerimize faaliyette bulunacağı, okulun bahçesinde çevre düzenlemesi ve okula gerekli tadilatların yapılması taleplerine ait komisyon raporunun Meclisçe görüşülerek karara bağlanmasıdır.

10      Ağustos ayı Olağanüstü Meclis toplantımızda görüşülen ‘Keşan Kent Meydanı ve Millet Bahçesi ile ilgili plan tadilatına yapılan itiraz kapsamında, Milli Savunma Bakanlığı tarafından Belediyemize yapılan teklif;  213 ada 1 nolu parselin bitişiğindeki tescil harici alanın plan değişikliğinin yapılarak ‘askeri alan’ olarak  değişikliğinin yapılması’ oy birliği ile kabul edilmişti.Bahse konu plan değişikliğinin onaylanması hususunun Meclisimizce görüşülmesidir.

 1. İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzün yazısına istinaden Belediyemize sunulan dilekçeler ile Edirne ili Keşan ilçesi Büyük Cami Mahallesi 1757 ada 1 parsel ile tescil harici alana ait 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliği ve Edirne ili Keşan ilçesi Büyük Cami Mahallesi 1757 ada 1 parsel ile Tescil harici Alana Ait 1/1000 Ölçekli İmar Plan Değişikliğine gelen itiraz ile ilgili komisyon raporunun Meclisçe görüşülmesidir
 2. İmar Müdürlüğümüzden gelen yazıya istinaden 26.06.2022 tarih ve 12855 kayıt sayılı dilekçe ile İlçemiz Aşağı Zaferiye Mahallesi 1135 ada 1 parselde bulunan Keşan Ticaret Borsası arsasının arkasında kalan 12 metrelik Kaşif Sokak’ ın kaldırılarak idari tesis alanının büyütülmesi talebi ile ilgili komisyon raporunun Meclisçe görüşülmesidir.
 3. Büyük Cami Mahallesi, 1408 ada 1-2-3 numaralı parsellerde zemin kat konut olan fonksiyonunun ticaret olarak düzenlenmesine ilişkin plan değişikliği talebi ile ilgili komisyon raporunun Meclisçe görüşülmesidir.
 4. Mustafa Kemal Paşa mahallesi, 1026 ada 1 numaralı parselin 1984 yılında onaylanan imar planında (A-3) olan yapılaşma koşulunun 2017 yılında onaylanan imar planı ile (A-2) değiştirildiği görüldüğünden plan değişikliği yapılması talebinin Meclisçe görüşülmesidir.
 5. Aşağı Zaferiye Mahallesi, 861 ada, 7 numaralı parsele ilişkin parka bitişik parseller yönünden uygulanan 5 metrelik çekme mesafesinin kaldırılması ya da azaltılması yönünde plan değişikliği yapılması talebine ait komisyon raporunun görüşülmesidir
 6. İstasyon Mahallesi Plan Değişikliğine askı süresi içinde gelen itiraz dilekçelerinin Meclisçe görüşülmesidir.
  17.        Meclis Başkanı Sayın Mustafa HELVACIOĞLU tarafından verilen 01.09.2022 günlü ve İlçemiz ve mücavir alanlarımızda kullanılmakta olan içme ve kullanma suyu ücretlerinin güncellenmesi konuluı önergenin Meclisce görüşülmesidir.
  18.      Meclis Üyesi Sayın Aladdin ÖZTÜRK tarafından verilen 01.09.2022 günlü ve Erikli Su İhale Hattı konulu soru önergesinin Meclisce görüşülmesidir.
  Dilek ve Temenniler

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.