DOLAR 28,9486 0.14%
EURO 31,8459 0.18%
ALTIN 1.902,300,29
BIST 8.095,750,03%
BITCOIN 11041713,19%
Edirne

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Yüceer deprem sonrası mağdur olan öğrencileri sordu

CHP’li Yüceer deprem sonrası mağdur olan öğrencileri sordu

ABONE OL
2 Ekim 2019 14:25
CHP’li Yüceer deprem sonrası mağdur olan öğrencileri sordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Marmaraereğlisi açıklarında meydana gelen deprem sonrası okulların gördüğü hasarı ve öğrencilerin mağduriyetlerini TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Yüceer, deprem sonrasında Marmaraereğlisi ve Saray ilçelerinde bulunan okulların bazılarının hasar gördüğünü, öğrenciler başka okullara aktarıldığını bildirdi.

Okullar açılmadan hemen önce Saray ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin 75’inci Yıl İlkokulu’na nakledildiklerini ifade eden Yüceer, 75’inci Yıl İlkokulu’nun da depremde hasar görmesi sonucu öğrenciler ilçede bulunan diğer iki okula gönderildiklerini belirtti.

Nakil yapılan okulların kapasitelerinin yetersizliği nedeniyle ikili düzende eğitim yapıldığını, ders saatlerinin uzadığını, öğrencilerin ve velilerin ulaşım başta olmak üzere mağduriyet yaşadıklarını ifade eden Yüceer, Bakanlıkça alınan ve alınması planlanan önlemleri sordu.

Deprem öncesinde Atatürk Ortaokulu’nda öğrenim gören öğrencilerin velilerinden okul tadilatında kullanılacağı gerekçesi ile para toplandığı iddialarını da gündeme getiren Yüceer, bu uygulamanın hangi mevzuata dayanılarak yapıldığını sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelttiği sorular şöyle;

“26.09.2019 tarihinde Marmara denizi merkezli meydana gelen deprem sonrasında Tekirdağ ilimize bağlı Marmaraereğlisi ve Saray ilçelerimizde mevcut olan okulların bazıları hasar görmüş, öğrenciler başka okullara aktarılmıştır. Okullar açılmadan hemen önce Saray ilçemizde bulunan Atatürk Ortaokulu öğrencileri söz konusu okulun yıkılma tehlikesi olduğu ve güvenli bulunmadığı gerekçesi ile 75’inci Yıl İlkokulu’na nakledilmişler ancak 75’inci Yıl İlkokulu’nun da 26.09.2019 tarihinde meydana gelen depremde hasar görmesi sonucu öğrenciler ilçede bulunan diğer iki okula nakledilmişlerdir. Eğitim- öğretim zorunlu olarak ikili düzende yapıldığından, ders saatleri uzamakta, öğrenciler ulaşım açısından mağduriyet yaşamaktadırlar.

Bu itibarla;

  1. 26.09.2019 tarihinde meydana gelen deprem sonrası Tekirdağ ilimiz geneli ve ilçeleri ayrı ayrı belirtilmek suretiyle kaç okul, hangi derecede hasar görmüştür? Söz konusu okullarda kaç öğrenci öğrenim görmektedir?
  2. Hasar gören ve eğitim-öğretim yapılamayacak duruma gelen okullarda öğrenim gören öğrenciler hangi okullara nakledilmişlerdir? Nakledilen okullarda eğitim öğretim faaliyetleri ve öğrencilerin ulaşımı konusunda Bakanlığınızca alınan önlemler nelerdir?
  3. Eğitim-öğretim faaliyetinin normale dönmesinin ne kadar süre alacağı öngörülmektedir? Öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için alınması planlanan önlemler nelerdir?
  4. Deprem öncesinde Saray ilçemizde bulunan Atatürk Ortaokulu’nda öğrenim gören öğrencilerin velilerinden okul tadilatında kullanılacağı gerekçesiyle 500’er TL para toplandığı doğru mudur? Doğru ise bu hangi mevzuata dayanılarak yapılmıştır? Söz konusu paralar kim tarafından toplanmıştır?
  5. Deprem kuşağında yer alan Tekirdağ’da bulunan okulların deprem testleri (karot testleri) yapılmış mıdır? Yapıldı ise kaçı depremden önce kaçı depremden sonra yapılmıştır? Deprem testi yapılmayan okul binaları hangileridir?
  6. Deprem öncesinde güçlendirme çalışması yapılan okul sayısı kaçtır? Hangi okul binalarına güçlendirme çalışması yapılmıştır?
  7. Tekirdağ ili ve ilçeleri ayrı belirtilmek suretiyle Bakanlığınız denetiminde eğitim öğretim yapan özel okullarda deprem testleri ve güçlendirmesi yapılmış mıdır?”

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.