DOLAR 32,3881 0.08%
EURO 35,2439 0.23%
ALTIN 2.517,050,67
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2149596-0,64%
Edirne
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’lilerden ÇED itirazı

CHP’lilerden ÇED itirazı

ABONE OL
31 Aralık 2019 10:50
CHP’lilerden ÇED itirazı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Teşkilatı, Kanal İstanbul projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’na itiraz dilekçesi verdi. İtiraz dilekçelerini dolduran partililer Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde uzun kuyruklar oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası önünde toplanan CHP Edirne İl Teşkilatı üyeleri, Kanal İstanbul Projesi’nin hem İstanbul hem de Trakya Bölgesi’ne büyük zararlar vereceği konusunda Kanal İstanbul projesinin ÇED Raporu’na itiraz dilekçelerini doldurdu.

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, orman, dereler, yer altı sularının yok olacağı bu projenin ÇED raporuna itiraz ettiklerini dile getirdi.

“KANAL İSTANBUL, TRAKYA’YI VE ÇEVRE SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR”

Pekcanlı, “Biz her zaman Halk ve hak için mücadele ediyoruz etmeye de devam edeceğiz. Kanal İstanbul Projesi ile sadece İstanbul da değil tüm Trakya’da da tarım alanlarını etkileyecek tarım ve hayancılık zamanla yapılamaz hale gelecektir. Kanal İstanbul projesi Trakya topraklarını bölecek, Trakya’nın hem ulaşımını hem savunmasını etkileyecek projedir. Kanal İstanbul yapıldığında Trakya için en büyük tehdit sanayi transferinin ve nüfus transferinin olacağıdır. Trakya’nın birçok yerinde kum ve taş ocakları açılırken ormanlar dereler yer altı sulan yok olacaktır. Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevre sağlığını korumak çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın görelidir. Biz de vatandaşlık görevimizi yerine getiriyor, sağlıklı çevrede yaşama hakkımın ihlal edilmesini istemiyoruz. Anayasal yetkilerimizi kullanarak ÇED Raporuna itiraz ediyor, proje için ÇED olumsuz kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından partililer Kanal İstanbul projesinin ÇED raporuna itiraz dilekçelerini doldurarak Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim ettiler. CHP’lilere bazı STK temsilcileri de destek verdi.

“CUMHURİYET KADINLARI EDİRNE ŞUBESİ’DE HAYIR DEDİ”

Öte yandan Cumhuriyet Kadınları (CKD) Edirne Şubesi Başkanı Mine Hepgüllü de yaptığı açıklamada Kanal İstanbul Projesine karşı olduklarını belirterek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itirazlarını yapacaklarını belirtti.

“BOĞAZLARDA Kİ EGEMENLİK HAKLARIMIÇA ZARAR VERECEK”

Kanal İstanbul projesine karşı çıktıklarını ve projenin ülke açısından büyük zarar taşıyan unsurlar getireceğini anlatan CKD Edirne Şube Başkanı Mine Hepgüllü. “İstanbul Kanalı ile projesine, Türkiye’nin en büyük kadın derneği olarak hayır diyoruz. İstanbul şubelerimiz üyelerimizi de seferber ederek günlerdir T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmek üzere Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü’ne itiraz başvurularını yapıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın “en büyük hayalim” dediği İstanbul Kanalı projesi kararında ki büyük ısrar İstanbul Boğazı üzerindeki tehlikeli madde geçişi ile ilgili yükü azaltmaktır. Ancak tehlikeli madde taşıyan tankerlerin trafiği petrol boru hatlarının hayata geçmesiyle önemli ölçüde azalmış ve Türkiye buna çözüm üretmiştir. Montrö ve Lozan antlaşmaları Türkiye’nin sınır ve egemenlik hakları üzerinde omurga niteliği taşıyan antlaşmalardır ve hiçbir şekilde Türkiye Boğazlar üzerindeki Egemenlik haklarına zarar verecek, bir tartışma yaratacak uygulamalar içine girilemez. İstanbul Kanalı projesine; Montrö antlaşması ihlal edilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin Boğazlar üzerindeki egemenlik haklarının ortadan kaldırılması, Türkiye’nin jeopolitik olarak bütünlüğünün ve çıkarların ın gözetilmemesi, ülkemizin güvenliği hiç düşünülmeden hareket edilmesi, bölgede tarım, hayvancılık ve balıkçılığın zarar görecek olması,​ Su kaynakların ın zarar görecek olması, ekolojik sistem ve iklimin değişmesini sağlaması, trafik ve nüfusun artarak bölgenin tüm yapısının değişecek olması, toplam maliyetinin şimdilik kaydıyla 20 milyar dolar olarak öngörü len bu proje ile çocuklarımızın geleceğine aktarılacak kaynakların ziyan edilmesi gerekçeleriyle karşı çıkıyor kabul etmiyoruz” dedi.

“İSTANBUL KANALINA HAYIR”

Ülkenin ekonomik sürecini değerlendiren Mine Hepgüllü, “Ülkenin mega projelere değil, üretim seferberliğine ihtiyacı olduğuna değinerek “Anneler tencerem kaynasın, çocuğum iş bulsun derdinde. Kasım 2019 verilerine göre ülkemizde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2075 TL, yoksulluk sınırı ise 6760 TL din Ülkemiz çok zorlu zamanlardan geçiyor. Mehmetçiğimiz güneydoğu sınırımızın güvenliğini sağlamak için operasyon üzerine operasyon yapıyor. ABD ülkemizin birliği ve bütünlüğüne karşı çeşitli faaliyetler üretiyor. Türk kadını olarak hepsine dayanırız göğüs gereriz ve bugünleri de aşarız. Ama bu ülke gerçeklerine uymayan hayallerinizden vazgeçin. Ülkemizin artık Mega projelere değil üretim seferberliğine acilen ihtiyacı vardır. Kamu kaynakları çocuklarımızın geleceğini kurtarmak, ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlamak ve ekonomik olarak güçlendirmek için üretime harcanmalıdır. Cumhuriyet Kadınları olarak İstanbul Kanalına hayır diyoruz” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.