DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 21621431,61%
Edirne
20°

AZ BULUTLU

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiftçiler tarımdan umudunu kesti!

Çiftçiler tarımdan umudunu kesti!

ABONE OL
9 Eylül 2019 10:25
Çiftçiler tarımdan umudunu kesti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya, çiftçilerin tarımdan ümidini kestiğini, üretenin mutlaka desteklenmesi ve küstürülmemesi gerektiğini söyledi.

Şaban Kaya, tarım sektöründe faaliyet gösteren DOKTAR isimli firmanın çiftçiler üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarının tarım konusunda acil önlemler alınması gerektiğine vurgu yaparak şunları aktardı;

“Tarım sektörüne teknoloji şirketi olarak giren ve sektörün nabzını tutan araştırmalarıyla bilinen DOKTAR’ın 2019 ‘Çiftçinin Nabzı’ araştırmasına göre çiftçilerin yüzde 70’i uygulanan tarım politikalarından memnun değil. Araştırmada ayrıca çiftçilerin yüzde 80’i en önemli sorunun yüksek girdi maliyetleri olduğunu belirtirken yüzde 45’i tarımdan para kazanılamayacağını düşünüyor. DOKTAR’ın ülke genelinde 3 bin 100 çiftçiyi kapsayan ‘Çiftçinin Nabzı’ araştırmasına göre, “Devletin tarım politikalarından memnun musunuz?” sorusuna çiftçilerin yüzde 70’i memnun olmadığını söyledi. Araştırmanın ayrıntılarına göre, bu soruya çiftçilerin yüzde 19’u hiç memnun olmadığını, yüzde 51’i memnun olmadığını belirtirken yüzde 10’u kararsız olduğunu belirtti. Uygulanan politikalardan kesinlikle memnun olduğunu belirtenlerin oranı sadece yüzde 2 olurken, yüzde 17’si ise memnun olduğunu ifade etti. Bölgesel olarak ise tarım politikalarından memnun olmayan çiftçilerin oranı Akdeniz ve Trakya’da daha yüksek. Uygulanan tarım politikalarından memnun olanların oranı Doğu Karadeniz’de daha yüksek.”

EN ÖNEMLİ SORUN YÜKSEK GİRDİ MALİYETLERİ

Araştırma kapsamında görüşüne başvurulan 3 bin 100 çiftçinin “En önemli 3 sorununuz nedir?” sorusuna yüzde 80’ni yaşadıkları en önemli sorunun yüksek girdi maliyetleri olduğunu belirti. Çiftçilerin yüzde 15’i ürünlerin satış fiyatının düşük olmasını, yüzde 11’i elektrik ve su sorununu, yüzde 6’sı iklim şartlarını en önemli sorun olarak gördüğünü ifade etti.

ÇİFTÇİLERİN YARISINDAN FAZLASI MALİYET HESABI YAPMIYOR

Harcamalarınızı kalem kalem not alıyor musunuz?” sorusuna araştırmaya katılan çiftçilerin yüzde 53’ü “hayır” yanıtını verirken yüzde 47’si ise “evet” yanıtı verdi. Bu da çiftçilerin yarısından fazlasının maliyet hesabı yapmadığını gösteriyor.

ÜRETİMDEN ÇEKİLME ORANI YÜKSEK OLACAK

Tarım sektörünün geleceği açısından en çarpıcı sonuç ise sebze, meyve, tahıl ve endüstriyel ürünleri üreten çiftçilerin yüzde 41’i kendilerinden sonra kimsenin üretime devam etmeyeceğini söylemesi. Çocuklarının devam edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 37 olurken yüzde 19’u “belli değil” yanıtı verdi. Yüzde 3’ü ise akrabalarının devam edeceğini ifade ediyor. Bölgesel bazda ise, Ege ve Trakya bölgelerinde kendilerinden sonra üretimin devam etmeyeceğini söyleyenlerin oranı daha yüksek oldu.

ÇİFTÇİ GELİRLERİNDE DÜŞÜŞ VAR

Araştırma kapsamındaki çiftçilerin yüzde 61’i, 2017’ye göre 2018’deki gelir durumlarının azaldığını belirtti. Yüzde 19’u gelirinin aynı kaldığını, yüzde 19’u ise arttığını ifade etti. Tahıl ve endüstriyel ürün üretenlerin yüzde 65’i gelirinin azaldığını belirtirken, sebze ve meyve üretenlerde bu oran yüzde 55 oldu. Araştırmaya katılan çiftçilerin yüzde 61’i gelirini nasıl artıracağı konusunda fikir sahibi olmadığını söylüyor. Yüzde 6’sı hayvancılık yaparak, yüzde 5’i yeni ürün ekerek gelirini artırabileceğini belirtiyor.

ARAŞTIRMADA ÖNE ÇIKAN ÇARPICI SONUÇLAR

  • Üreticilerin yüzde 15’i son 5 sene içerisinde arazi sattı. Arazisini satanların yüzde 67’si maddi sıkıntılarından sattığını belirtti.
  • Çiftçilerin yüzde 41’i ödediği vade farkını bilmiyor, Yüzde 73’ü banka işlemlerini şubeden yapıyor.
  • Çiftçilerin sadece yüzde 2’si lisanslı depoculuğu kullanmış, yüzde 68’i ise hiç duymamıştır.
  • Çiftçilerin yaklaşık yüzde 40’ı her sene aynı ürünü ekiyor.
  • Üreticilerin yaklaşık yüzde 60’ı düzenli olarak bir ziraat mühendisi ile çalışmıyor.
  • Çiftçilerin yarısı bir kooperatife üye olmadığını ifade ediyor.
  • Üreticilerin yüzde 66’ının akıllı telefonu var.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.