Cuma namazı çıkışı Çin protestosu

10.12.2022 11:58

Doğu Türkistan’daki soydaşların yaşadığı zulüm ve sıkıntıları dile getirmek için, İHH Edirne İnsani Yardım Vakfı Eski Cami önünde Cuma Namazı çıkışı basın açıklaması düzenlendi.

Cuma namazı çıkışı Çin protestosu

Doğu Türkistan’daki soydaşların yaşadığı zulüm ve sıkıntıları dile getirmek için, İHH Edirne İnsani Yardım Vakfı Eski Cami önünde Cuma Namazı çıkışı basın açıklaması düzenlendi. Doğu Türkistan’da ki Türkler için ‘Doğu Türkistan’daki Hak İhlalleri: Adım Adım Soykırım’ konulu basın açıklaması gerçekleştiren İHH Edirne, Çin Hükümetinin bin 200’ü geçen toplama kamplarında 3 milyon insanı alıkoyduğu belirtildi.

“ÇİN BİN 200 TOPLANMA KAMPINDA 3 MİLYON KİŞİYİ ZORLA ALIKOYUYOR”

İHH İnsani Yardım Vakfı adına açıklamada bulunan vakıf üyesi Muhammed Taha Dursunoğlu “Çin hükümeti özellikle 2017 yılından beri sayılarının bin 200’ü geçtiği belirtilen toplama kamplarında 3 milyon kişiyi zorla alıkoyuyor. Çin zulmünün açıkça diğer adı: Adım adım soykırımdır! Doğu Türkistanlılar, inanmadıkları Çin Komünist Partisi (CKP) ideolojisinin söylevlerini, marş ve şiirlerini ezberlemek zorunda bırakılıyor! Sanki bir dinmiş gibi, Çin komünist partisinin liderine tazime zorlanıyor. Biz burada Uygur’u, Kazak’ı, Kırgız’ı ve Hui’siyle… Islam inancına mensup insanları, ırkçı bir yaklaşımla topyekün ortadan kaldırmayı hedefleyen Çin’in soykırım içeren uygulamalarından vazgeçmesi adına bir kanaat oluşturmayı hedefliyoruz. Ülkesi Bosna’da nice soykırımlara şahitlik eden rahmetli Aliya İzzetbegovic “Unutulan soykırım tekrarlanır.” diyor. Hiçbir soykırım elbette unutulmasın ve insanlık ailesi bir daha asla soykırımlarla yüz yüze kalmasın duasıyla Çin’in bu zulmüne karşı; ulusal ve uluslararası kamuoyunu farkındalığa çağırıyoruz. Doğu Türkistan, bir etnik gruba karşı girişilmiş en yaygın ve sistematik baskı rejimlerinden birine sahne olmakta! 2016 yılından bu yana 3 milyon Uygur, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı, işçi kölelere dönüştürüldü ve kısırlaştırma programlarının hedefi oldu. Uygurlar bugün en temel insani hakları ellerinden alınmış bir halk olarak kitlesel bir cezalandırma ile karşı karşıya bulunmaktadır. Çin’in Uygur bölgesinde uyguladığı terörle savaş ve güvenlik merkezli politikaları Uygur toplumunu kültürel kimliklerinden, dini inançlarından sıyrılmış ve “terbiye edilmiş” makul vatandaşlar haline getirecek kitlesel bir sosyal mühendislik projesi olarak görülmelidir” dedi

“ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ ZALİM VE KATİLDİR”

Çin’in uyguladığı yasaklardan ve haksız denetimlerinden bahseden Muhammed Dursunoğlu “Bugün geldiğimiz noktada, Uygur bölgesinde, Uygurca tüm eğitim kurumlarından kaldırılmış, din eğitimi ve öğretimi yasaklanmış, Kur’an-ı Kerim dahil dini kitapları bulundurmak ve okumak, ibadet etmek, sakal bırakmak, başörtü, uzun etek gibi dini kisveler kullanmak yasaklanmıştır. Şimdi bir de bu zulümlere Çin hükümetinin irrasyonel “Sifir Kovid” nedeniyle eve kapatılma zorunluluğu eklendi. Evlerin kapıları kaynak makineleriyle kapatılmakta, insanların en temel ihtiyaçlarını gidermek için dahi dışarı çıkmalarına müsaade edilmemektedir. En son yaşanan elim yangın faciası ve Çinli görevlilerin bu faciaya seyirci kalmaları bir kez daha göstermiştir ki, Çin Komünist Partisi ve yönetimi, zalim ve katildir. Peki Ne Yapmalıyız? Çin, Doğu Türkistan’daki uygulamalarından açıkça anlaşıldığı üzere, Han milletinin üstünlüğüne dayanan ırkçı bir devlettir. Doğu Türkistan’da Uygur, Kazak, Kırgız olmak bugün adeta “suç telakki edilmekte” ve insanlar peşinen “düşman ve terörist” olarak yaftalanmaktadır. Öncelikle Çin’in bu tutumdan derhal vazgeçmesi gerektiğini ilkesel olarak hem uluslararası toplumun hem de kamuoyunun kabul etmesi gerekmektedir. Doğu Türkistan’da kurulan ve Uygur, Kazak. Kırgız ve diğer azınlık gruplarının evlerinin içine kadar takip edilmesini sağlayan yüksek teknoloji ürünü takip ve gözetleme sistemleri derhal kaldırılmalı; sokak sokak, cadde cadde, ev ev bu uygulamaları yapan bin 400’ü aşkın güvenlik şirketi bölgeden çekilmelidir. Çin, Dünya Sağlık Örgütü’nü ve bağımsız sağlık kurumlarını derhal kamplara davet etmelidir. Birleşmiş Milletler, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhal durduracak sahici adımlar atmalıdır! Çin’in veto engelini aşabilecek önlemler getirilmelidir” dedi.

“TÜM ÜLKELER ÇİN’LE SİYAS, TİCARİ VE ASKERİ BAĞINI KOPARMALIDIR”

Dün olduğu gibi bugün ve yarında hak ihlallerinden vazgeçmeyeceklerini kaydeden Dursunoğlu “Toplama kampları utancından kurtuluncaya kadar tüm ülkeler Çin ile siyasi, ticari ve askeri bağlarını koparmalıdır. Çin’in en büyük ticari ortağı İslam dünyasıdır. Bu çerçevede, ekonomik yaptırım mekanizmalarının etkinliği göz ardı edilmemelidir. Bu bir öz eleştiri: İslam dünyası ve medya kuruluşları Doğu Türkistan’daki hak ihlallerini yok görmekten vazgeçmeli ve bu konuya daha çok ilgili göstermelidir. Doğu Türkistan konusunda İslam dünyasının çatı kuruluşu olan İslam İşbirliği Teşkilatı adeta yok hükmündedir! İslam İş birliği Teşkilatı kuruluş misyonunu deruhte etmelidir. Zira Teşkilat in mevcut tutumu Çin’i daha da cesaretlendirmektedir. Son olarak belirtmek isteriz ki; Dün olduğu gibi, bugün ve yarın da her türlü hak ihlaline karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz ve mazlumların yanında kalmaya devam edeceğiz. Çünkü, bizler inanıyoruz ki; Hz. Ali Efendimizin de dediği gibi : “Haksızlık karşısında susarsanız; hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz.” Haksızlık ve Zulmun Karşısında olduğumuz için bugün buradayız. Allah, Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yardımcısı olsun” diye bitirdi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler