Cumartesi Pazarı’nda şaşırtan değişim

07.11.2022 10:49

Edirne’de Cumartesi günleri kurulan ve genellikle meyve ve sebze satışının ağırlıkta olduğu Cumartesi Pazarı’ndaki tezgahlar yavaş yavaş giyim eşyaları ve zücaciye ürünleri ile dolmaya başladı. Pazara mutfak alışverişi için gelen yerli vatandaş ise tezgahlardaki değişimi şaşkınlıkla karşıladı.

Cumartesi Pazarı’nda şaşırtan değişim

Edirne Cumartesi Pazarı, Cuma günleri Bulgarlar başta olmak üzere bütün vatandaşların ilgi gösterdiği Ulus Pazarı’na dönmeye başladı.

Cumartesi günleri meyve ve sebzenin ağırlıkta olduğu Cumartesi Pazarı tezgahlarında artık yavaş yavaş perde, çanta, mont ve benzeri giyim ürünleri yer almaya başladı. Cuma günleri giyim üzerine açılan Ulus Pazarı’nın hemen ertesi günü Cumartesi Pazarı’nda da bu tezgahların yoğunlaşması Edirnelileri şaşırttı.

Cumartesi Pazarı’nın arka bölümü kıyafet, ev malzemeleri, zücaciye ürünleri, çanta, mont gibi tezgahlara yer verilirken, ön taraftaki diğer bölümde ise sebze ve meyve satışları ağırlıktaydı. Ancak Bulgarların yoğun ilgisinin günden günde artmasıyla yerli biber, yerli ıspanak, fasulye ve benzeri ürünlerin satıldığı tezgahlar yerini mont ve çantalara bırakmaya başladı. Her Cumartesi günü pazara mutfak alışverişi için gelen yerli vatandaş ise tezgahlardaki değişimi şaşkınlıkla karşıladı. Değişimdeki etki ise Bulgar vatandaşlarının ciddi oranda aynı Ulus Pazarı’ndaki yoğunluk gibi ilgi göstermesiyle objektiflere yansıdı. Bazı esnaflar ise sebze meyve tezgahlarının yoğun olduğu bölümün yavaş yavaş giyim ve ev eşyaları tezgahlarına dönmeye başladığını, Cumartesi Pazarı’nın yakında Ulus Pazarı’ndan farkı kalmayacağını belirtti.

Pazarda sebze ve meyve tezgahlarının fiyatları ise şöyle: salatalık 20 lira, havuç 10 lira, nar 15 lira, ayva 15 lira, limon 25 lira, kabak 25 lira, Karaağaç karnabahar 15 lira, Karaağaç yerli kereviz 10 lira, fasulye ve dolmalık biber 20 lira, patates 12 buçuk lira, soğan 12 lira, patlıcan 8 lira, çarliston biber 15 lira, sivri biber 15 lira, üzüm 13,5 lira olarak fiyat etiketlerine yansıdı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler