Demir’den dördüncü dalga uyarısı!

28.07.2021 11:35

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, koronavirüs vaka sayılarındaki artışa dikkat çekti. Yetkilileri uyaran Başkan Demir, “Şimdiden ekonomik ve sosyal tedbirler alınmalı. Allah muhafaza doğacak kriz ülkede sosyal patlamalara sebep olabilir” dedi.

Demir’den dördüncü dalga uyarısı!

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, koronavirüs vaka sayılarındaki artışa dikkat çekti. Yetkilileri uyaran Başkan Demir, “Şimdiden ekonomik ve sosyal tedbirler alınmalı. Allah muhafaza doğacak kriz ülkede sosyal patlamalara sebep olabilir” dedi.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin ardından normalleşme sürecine geçilmesiyle iş yerleri açıldı, sokağa çıkma yasakları kaldırıldı. İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir de son günlerdeki vaka artışlarına dikkat çeken bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“SALGIN TAM BİTTİ DERKEN YENİDEN ALEVLENİYOR”

“Aşılama oranlarının hızla artması ve normalleşme adımları ile birlikte pek çok kişi pandeminin artık biteceğine dair ümitli. Ancak hala aşılanmayan, sırası geldiği halde aşı olmayan kişi sayısı da oldukça fazla. Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, tam bitti diyecekken yeniden alevleniyor. Aşılanmadaki hız ve 17 günlük tam kapanma sonrasında vakaların da düşmesiyle normalleşme adımları atıldı. Vakalar 4 bin civarlarına kadar inmişken yeniden bir yükseliş gözlenmeye başladı. 17 Temmuz verilerine göre Türkiye’de 24 saatte 7 bin 666 vaka görüldü. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında da vakalarda bir yükseliş trendi hakîm. Öyle ki; ABD’de bazı eyaletler maske zorunluluğunu tekrar getirdi. Koronavirüsün seyrini değiştiren varyantların yanı sıra aşı olma oranlarının da bu tabloda etkisi oldukça büyük.”

“DÖRDÜNCÜ DALGA KAÇINILMAZ”

“Peki dördüncü dalga gelecek mi? Uzmanlar, dünyada dördüncü bir dalga görülmesinin sürpriz olmayacağını söylerken, Türkiye için de bayram tatiline dikkat çekildi. Dünya genelinde dördüncü dalganın görülme ihtimali kesinlikle var. Hatta dördüncü dalga kaçınılmaz durumda şu anda. Çünkü delta varyantı gerçekten şu ana kadar ki virüslerin en bulaşıcı versiyonu. Çok hızlı bulaşıyor ve dünyada birçok ülkenin de aşılanma oranları çok düşük. Şu an toplumsal bağışıklığa ulaşmış birkaç ülke var ve onun dışındakilerde virüs hızlı bir şekilde yayılıyor. Hatta daha önce çok az vakanın olduğu Tayland, Vietnam gibi ülkelere de çok büyük bir dalga geldi ve bu ülkelerdeki ilk büyük dalga. Tayland’da geçen aya kadar günde birkaç vaka görülürken, son zamanlarda yaklaşık 10 bini buluyor. Aşıların yetersiz olduğu ülkelerde delta varyantını kontrol etmek pek mümkün gözükmüyor. Ancak aşı olan yerlerde en azından virüsün önü kesilebiliyor. Bunun örneğini İsrail’de görüyoruz. İsrail’de de vakalarda artış var ama bu artış orantısal olarak çok daha düşük. Özellikle hem İsrail’de hem İngiltere’de olan artışlarda ağır hastalık ve ölümler orantısal olarak artmıyor.”

“YETKİLİLERİ UYARIYORUZ”

“Tabi ki artan vaka artışlarıyla beraber ekonomi etkilenecek. Bitmekte olan veya iyice biten esnafımız yeniden kepenk kapatacaktır. Bayram tatili dolayısıyla özellikle sahil şeritlerinde turizm sektörüne can suyu vermek için açılan iş yerlerinde de esnafımız nefes aldı, bunun farkındayız. Fakat esnafımız olası dördüncü dalga sonucu tekrar kepenk kapatırsa çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir. Buradan yetkilileri şimdiden uyarıyoruz. Tedbiri elden bırakmayın. Şimdiden ekonomik ve sosyal tedbirleri alın. Aksi halde Allah muhafaza doğacak kriz ülkede sosyal patlamalara sebep olabilir. Tedbir bizden, taktir Allah’tan.”

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler