DOLAR 32,2302 -0.03%
EURO 35,0073 0.13%
ALTIN 2.429,080,45
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 2216886-0,33%
Edirne
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Demirkıran’dan bütçe eleştirisi

Demirkıran’dan bütçe eleştirisi

ABONE OL
9 Aralık 2020 11:00
Demirkıran’dan bütçe eleştirisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, TBMM’de görüşülmekte olan 2021 bütçesini eleştirerek, “Bütçe “Rant”ın değil, “Halk”ın bütçesi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, yaptığı açıklamada “2021 yılı bütçesinin AKP Yönetiminin ne kadar iş bilmez ne kadar beceriksiz olduğunun ve ipleri ellerinden kaçırdığının açık bir göstergesidir” dedi.

2021 yılı bütçesine göre 180 milyar lira faiz ödeneceğine işaret eden Demirkıran,  “Bütçe giderleri  1 trilyon 346 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101  milyar lira. Bütçe açığı 245 milyar lira olan bir bütçe, ekonomisi “uçan bir ülkenin değil” uçuruma doğru giden bir ülkenin bütçesidir” şeklinde konuştu.

Demirkıran açıklamasına şöyle devam etti, “Özellikle bugün, Sayıştay raporlarına göre yolsuzluk, israf ve rantın zirveye çıktığı, ekonomik krizlerle emeğin resmen iç edildiği bir dönemde, bir ülkede biz, geleceğe güvenle bakabileceğimiz, milletimize umut olabilecek bir çalışmayı muhakkak surette ortaya koymak zorundayız. Ancak görülen o ki bütçe görüşmeleri politik kavgaların gölgesinde ülke gerçekliklerinden çok uzak, hamasi nutuklarla emeğin, alın terinin ve geleceğimizin üzerini örten bir arenaya dönmüş durumdadır. Şimdi görülen o ki bu bütçede asgari ücretli, memur, işçi, emekli yoktur.  Esnaf ve sanatkâr yoktur. Çiftçi ve üretici de yoktur ve ne yazık ki işsizlikten ruh hali bozulan genç yoktur. Aslan payı her yıl olduğu gibi, bu yıl da rantiyeciye yani bir avuç mutlu azınlığa aktarılacaktır. Yine en çok iktidarın dilinden düşürmediği faiz lobisi ve bankalar kazanacaktır, rakamlar bunun en bariz göstergesidir” vurgusunu yaptı.

“Bu bütçe “rant”ın bütçesidir” diyen Demirkıran, “Öyle bir bütçe yapmalıyız ki gardiyan devlet anlayışının yerine, garson devlet anlayışını tatbik edelim. Öyle bir bütçe yapmalıyız ki çalışan, üreten, alın terinin karşılığı alınabilsin. Gençler iş ve gelecek umutlarını yurt dışında değil, bu cennet vatanda görsün. Ülkemizin kaynakları harekete geçirilsin, herkesin ekmeği büyüsün ve adil bir şekilde dağıtılsın” şeklinde açıkladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.