DERS VERİCİ FIKRALAR

08.03.2023 11:48

Notlarımı karıştırırken aşağıdaki fıkraları buldum. Okumuş ya da duymuşsunuzdur belki ama hatırlamakta fayda var. Çünkü bizler unutkanız ve olaylardan ders çıkarmayı hele de onu uygulamayı unutuyoruz. Kim yazmış bana kim göndermiş bilmiyorum ama hepimize hitap eden bir bölüm var. Geleceği kurtarmayı geçtim anı yaşayamaz olduk. Çevrenizle de paylaşın, biraz toparlanalım lütfen…

 

DİŞİ ASLAN

Hayvanlar bir gün kim daha çok çocuk doğurabilir diye çekişmeye başlarlar. Hep birlikte dişi aslana gidip danışırlar.

-“Sen bir seferde kaç çocuk doğurabiliyorsun?” diye sorarlar aslana.

-“Bir.” diye yanıtlar dişli aslan. “Fakat ben aslan doğururum.”

Dersimiz: Nitelik, nicelikten önemlidir.

 

YENGEÇ İLE ANNESİ

-“Neden böyle yan yan yürüyorsun yavrum” diye sorar anne yengeç çocuğuna.

-“Düzgün yürüsene!” der.

-“Pekâlâ, anne” der çocuk yengeç. “Sen önümden düzgün yürü, ben seni takip ederim.”

Dersimiz: Eylemler sözlerden önde gelir.

 

ASLAN, KOYUN, KURT VE TİLKİ

Aslanın biri, bir koyunu yanına çağırır ve nefesinin kokup kokmadığını sorar.

-“Evet” diye yanıtlar koyun. Aslan bu yanıta kızar ve koyunu oracıkta parçalar.

Daha sonra kurda seslenip  yanına çağırır, ona da aynı soruyu sorar.

“Hayır” diye yanıtlar kurt korkudan. Ancak o da yağcılık yaptığı için aslanın öfkesinden kurtulamaz. Sıra tilkiye gelmiştir. Aynı soruyu tilkiye de sorar. Tilkinin yanıtı şöyle olur: “Üzgünüm, üşütmüşüm biraz, o yüzden burnum koku almıyor.”

Dersimiz: Akıllı kişi tehlikeli durumlarda konuşmaz.

 

KAZLAR VE TURNALAR

Kazlar ve turnalar bir gün aynı tarlada yiyecek ararlarken birden yanlarına yaklaşmaya çalışan avcıyı fark ederler. Turnalar daha çevik ve hafif oldukları için hemen uçarlar. Oysa kazlar ağır hareket ettikleri için avcıdan kurtulamazlar.

Dersimiz: Yakalananlar her zaman suçlu olanlar değildir.

 

HASTA GEYİK

Yaşlı bir geyik hastalanır ve daha rahat otlayabilmek için güzel otlarla dolu bir çayırda yaşamaya başlar. Her hayvanla iyi geçindiği için pek çok hayvan sık sık geyiğin ziyaretine gelir. Zamanla her gelen hayvan bu güzel otlardan tatmaya başlayınca kısa süre sonra tüm otlar biter. Geyik hastalıktan kurtulur ama yiyecek hiçbir şeyi kalmadığı için bir süre sonra açlıktan ölür.

Dersimiz: Sizce?

 

FARELERİN TOPLANTISI

Bir gün fareler bir araya gelirler ve başlarına musallat olan bir kediden kurtulma planları yaparlar. Pek çok fikir öne sürülür. Hiçbiri kabul görmez. En sonunda genç bir fare kedinin boynuna bir çan asmayı önerir. Böylece kedi kendilerine yaklaşırken farkına varacak ve kaçabileceklerdir. Bu öneri  fareler tarafından alkışlarla onaylanır.

Bu arada bir köşede sessizce onları dinlemekte olan yaşlı bir fare ayağa kalkar ve bu önerinin çok zekice olduğunu, başarılı olacağından hiç kuşkusu olmadığını belirtir.

–“Fakat” der, Kafamı bir soru kurcalıyor. “Aramızdan kim kedinin boynuna çan asacak?”

 

Dersimiz: İyi bir plan yapmak ayrı, o planı gerçekleştirmek ayrıdır.

İlişkiler iki taraflıdır. İster kişiler ister toplumlar, ister kişi ile toplum arasında olsun etki ve tepkiler vardır ve haklı olmak alacağınız hasarı engelleyemez. İnsanlar bilmeden veya bilerek hatalar yapabilir ve bunun sonucunda kayıplar ve başarısızlıklar söz konusu olabilir. Maddi kayıplar yerine konabilir. Manevi kayıpların bazıları yaşanacaklarla telafi edilebilir. Aynı hataları tekrarlamamak için çıkardığımız derslerle duygularımız gelecekte bize rehberlik edecektir. Liyakat sahibi olmadan lider olabilirsiniz. Etik olan yürütemediğiniz bir şeyse ayrılmanızdır ama ardımızda enkaz bırakmadan. Sadakat ise herkese yakışır…

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler