DOLAR 32,9629 0.19%
EURO 35,4144 0.12%
ALTIN 2.465,22-0,16
BIST 10.692,72-0,70%
BITCOIN 2006611-2.1405%
Edirne
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

DOÇEK Kaz Dağlarında, Fazıl Say Konserindeydi

DOÇEK Kaz Dağlarında, Fazıl Say Konserindeydi

ABONE OL
21 Ağustos 2019 10:40
DOÇEK Kaz Dağlarında, Fazıl Say Konserindeydi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) Çanakkale ili Kirazlı Köyü Balaban Mevkiinde günlerdir devam eden “Su ve Vicdan Nöbeti” etkinliğinde sahne alan Fazıl Say’ı izlemek ve destek vermek amacıyla Kaz Dağlarındaydı.

Kaz Dağları ve Atikhisar Barajı Su Havzasının yanıbaşındaki Kanadalı bir şirkete ait altın madeninde yüzbinlerce ağaç kesimi ve siyanürle üretim aşamasına karşı “Su ve Vicdan Nöbeti” adı altında başlayan etkinliklerin hafta sonundaki bölümüne Fazıl Say’ın vermiş olduğu piyano konseri damgasını vurdu.

Etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından binlerce sivil toplum kuruluşu ve organizasyonlar ile birlikte yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı bildirildi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Homeros İlyada’da tanrıların savaşı Kaz Dağları’ndan izlediğini yazar. Dünyanın en önemli efsanelerine ev sahipliği yapmış bir alandasınız. Burada kurdu kuşu, sincabı, ağacıyla bir ekosistem katlediliyor. Ne için, bir avuç altın için… Altımıza dinamit yerleştiriliyor, bir neslin, birkaç neslin geleceği karartılıyor. Bugün şehrimize ‘Kaz Dağları’ hepimizin diyerek gelen hepiniz hoşgeldiniz” diyerek katılanları selamladı.

Fazıl Say, “Bu gezegende insanlar olarak bitkiler, hayvanlar, hep beraber gelecek için bir şey bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum” dedi ve konserine kendi besteleri olan “Ses” ve “Kara Toprak” ile başladı.

Kaz Dağları için bestelediği marşı da ilk kez Su Ve Vicdan Nöbeti’nin gerçekleştirildiği alanda icra eden sanatçı; ayrıca Beethoven, Chopin, Mozart ve Erik Satie’nin bestelerinin yanı sıra kendi eserleri olan Nazım Oratoryası ve Troia Sonatı’ndan bölümler de çaldı. Kapanış ise “İzmir Marşı” ile oldu.

Binlerce kişi sessizlik içinde piyano ve kuş seslerinin arasında konseri dinledi ve sanatçıyı alkışladı.

Keşan DOÇEK Yönetim Kurulu Üyesi Metin BALİ, “Etkinlik toplumsal duyarlılığı arttırmak ve Kaz Dağlarının bu toplumun kültürel, tarihsel ve mitolojik hafızasında önemli bir yeri olduğunu vurgulamak açısından önemliydi. Biz de destek vermek için oradaydık. Hepimiz biliyoruz ki Kaz Dağlarının üstü altından daha değerlidir” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.