DOLAR 28,9391 0.1%
EURO 31,7370 0.11%
ALTIN 1.874,070,19
BIST 8.101,77-0,07%
BITCOIN 10759590,47%
Edirne

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğalgaz zammını kim yaptı?

Doğalgaz zammını kim yaptı?

ABONE OL
5 Eylül 2019 09:59
Doğalgaz zammını kim yaptı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğalgaza bir ay içerisinde yapılan yüzde 30’luk zammı hükümetin değil de BOTAŞ’ın yaptığını söyleyen Burhan Kuzu’ya Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran cevap geldi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Başkanı Ali Demirkıran; “ BOTAŞ Estonya hükümetinden mi, Letonya hükümetinden mi, yoksa AKP hükümetinden mi emir alıyor diye sordu ve şunları söyledi; 3 köprü , yeni havaalanı, tüp geçit hizmetini biz yaptık diyorsunuz , oysa biliyoruz ki bu saydıklarınızın parası ,projesi dışlardan , mühendisi yabancı idi. Bizim olan hiçbir şey yok. Ancak bu hizmetleri biz yaptık diye sahipleniyorsunuz. Ama vatandaşın canını yakan zamları biz yapmadık, BOTAŞ yaptı diyorsunuz. Siz bu milletle dalga mı geçiyorsunuz? diye sordu.

Demirkıran sözlerine şöyle devam etti; Vatandaşına en ucuz ve en kaliteli hali ile doğalgaz götürmesi gereken bir kurumun vergi rekortmeni olmasına mı içerleyelim, mutfakta yemek yapmak gibi en temel ve zorunlu bir ihtiyaç için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmasına mı şaşıralım, ülkede uygulanan en yüksek KDV oranının doğalgaz gibi temel bir ihtiyaçtan alınmasına mı üzülelim” şeklinde konuştu.

Doğalgazın yurtdışından boru hatları ile ülkemize getirildiğini aktaran Demirkıran, “BOTAŞ, bu kapsamda, doğalgaz boru hattı işletmeciliği, doğalgaz ticareti yapmaktadır. BOTAŞ tarafından getirilen doğalgaz yetmişin üzerinde dağıtım lisansına sahip şirkete satılmakta, bu şirketler de doğalgazı ticari işletmelere, kamu kurumlarına ve vatandaşlara ulaştırmaktadır” dedi.

Demirkıran devamla; “Rusya, İran veya Azerbaycan’dan alınarak vatandaşın mutfağına giden süreçte doğalgazda; BOTAŞ’ın kar marjı, BOTAŞ’ın dağıtım şirketlerinden aldığı sistem kullanım bedelleri, Dağıtım şirketlerinin kar marjı, yüzde18 KDV, Metreküp başına 0,023 TL özel tüketim vergisi bulunmakta olduğuna dikkat çekene Ali Demirkıran, “dolayısıyla, Rusya’dan yola çıkan gaz vatandaşa BOTAŞ, Dağıtım Şirketleri, Devlet Hazinesine yapılan büyük katkılar sonrasında ulaşmaktadır.

GAZI TAŞIYAN DA DAĞITAN DA VERGİ REKORTMENİ!

BOTAŞ 2016 yılında 6.9 milyar TL net kâr elde etti ve aynı yıl Kurumlar Vergisi Rekortmenleri arasında birinciliğe oturdu. Ancak, GİB’in açıkladığı listede BOTAŞ’ı göremiyordunuz. Çünkü BOTAŞ rekortmen olmasına rağmen isminin açıklanmasını istememişti. 2016 yılında BOTAŞ’ın vergi ve diğer yasal yükümlülükler öncesi kârı 8.9 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Aynı yıl doğalgaz dağıtım şirketi olan İGDAŞ ise ilk yüz vergi rekortmeni içinde 27. sırada yerini almıştır.

DOĞALGAZA ZAMDA DÜNYA DOĞALGAZ FİYATLARI MI ETKİLİ?

2018 yılının Kasım ayından itibaren bugüne dek dünya piyasasında doğalgaz fiyatlarında düşüş gerçekleşmiştir. 2018 Kasım ayında dünya piyasalarında fiyatı 4,4 dolar olan doğalgaz ülkemizde zammın yapıldığı ayda 2,2 dolar civarındadır. Son dokuz ayda Dünya doğalgaz piyasasındaki yüzde 50’ler civarında düşüşe rağmen, Türkiye’de 1 Ağustos 2019’dan geçerli olmak üzere doğalgaza yapılan yüzde 14,97’lik zam ve hemen arkasından 1 Eylül 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yapılan ortalama yüzde 14,90’lık ve toplamda bir ay içindeki yüzde 32,1’lik zam akıllara hemen “BOTAŞ bu yılda mı vergi rekortmenliğine oynuyor?” sorusu akla geliyor” şeklinde aktardı.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.